Chronická nespavosť nás môže stáť život

Chronická nespavosť nás môže stáť život, foto: Pexels

Z času na čas zažije nespavosť každý.

Nech sa snažíte akokoľvek, prehadzujete sa na posteli a nedokážete zaspať. Ak je tento jav zriedkavý, nemusíte sa obávať. Dokážete si však predstaviť nespať celé mesiace? Takto dokáže fatálna familiárna insomnia pripraviť človeka o život.

Človek stratí schopnosť spať

Skúmaním spánku sa vedci zaoberajú už stáročia. Snažia sa zistiť, prečo spíme, čo sa s telom a mysľou počas spánku deje, prečo niektorí ľudia spať nemôžu a ako dlho človek bez spánku vydrží. Držiteľom rekordu je Randy Gardner, ktorý v rámci experimentu vydržal bez spánku vyše 11 dní. Ku koncu experimentu však trpel halucináciami, bol paranoidný a nedokázal sa sústrediť. Gardner experiment ukončil skôr, ako mohol vážne poškodiť jeho zdravie, nie všetci však majú takýto luxus. Ako informuje portál Amusing Planet, zopár ľudí na svete v sebe nesie smrtiaci zmutovaný gén, ktorý spôsobuje fatálnu familiárnu insomniu (FFI).

Ochorenie je ako časovaná bomba, zvyčajne sa však začína prejavovať až v strednom veku nadmerným potením. Zreničky sa prudko zmenšia, niektorí pociťujú triašku, u žien dochádza k menopauze a u mužov zas k impotencii. Človek postupne stráca schopnosť zaspať, pričom stav sa každým dňom zhoršuje.

Foto: wikimedia commons

Jedinec po mesiacoch či rokoch zomiera od vyčerpania

Po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch nastáva absolútna insomnia, teda úplná neschopnosť spať. Dochádza ku kognitívnym poruchám, jedinec nedokáže udržať rovnováhu a časom ani chodiť. Niektorí strácajú schopnosť hovoriť a trpia halucináciami. Smrť prichádza zvyčajne po 15 mesiacoch od prvých príznakov, v extrémnych prípadoch sa však chorý trápi aj tri roky. Človek napokon umiera od absolútneho vyčerpania.

Prvý záznam o ochorení sa objavil ešte v 18. storočí, trpel ním benátsky lekár a neskôr jeho deti. V súčasnosti v sebe zmutovaný gén spôsobujúci FFI nesie približne 40 rodín, odhaduje sa však, že by ich mohlo byť až 200. Na FFI v súčasnosti neexistuje liek, lekári dokážu len zmierňovať príznaky.

Mnoho ochorení spôsobených genetickými mutáciami postupne zmizne, smrť jedinca totiž spôsobí, že gén nikto nezdedí. V prípade FFI však prvé príznaky nastupujú zvyčajne až potom, keď má človek deti. Mnoho ľudí sa pre potomstvo rozhodne, aj keď vedia, že v sebe nesú akúsi časovanú bombu. Napríklad, vedci už desaťročia sledujú taliansku rodinu, ktorá prenáša gén zapríčiňujúci FFI. Za 150 rokov na toto ochorenie zomrelo najmenej 30 členov rodiny.

 

Amusing Planet
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )