foto: Unsplash

Ľuďom trpiacim depresiou svitla nová šanca na plnohodnotný život.

Depresia predstavuje závažné psychické ochorenie, ktoré komplikuje bežné fungovanie života množstvu ľudí. Jej liečba je náročná a často veľmi špecifická na konkrétneho jednotlivca. Vedcom sa však podarilo nájsť unikátnu a zaujímavú metódu, ktorá by mohla poskytnúť jej riešenie. A to všetko vďaka žabám. 

Vedcov už nejakú dobu fascinujú halucinogénne účinky výťažku zo žliaz americkej ropuchy (Anaxyrus americanus). Tentokrát sa im podaril unikátny objav, ktorý by mohol predstavovať dôležitý posun v medicíne a prevrat doteraz zaužívaných metód.

foto: commons.wikimedia.org (Ryan Hodnett)

Ako informoval portál Iflscience, mliečny výťažok so psychoaktívnymi účinkami, ktorý pochádza zo žliaz tejto ropuchy, by mohol podľa novej štúdie poskytnúť rýchlu a hlavne účinnú liečbu depresie.

Biela látka, ktorú produkuje ropucha totiž obsahuje zlúčeninu nazývanú 5-MeO-DMT, teda 5-methoxy-N,N-dimethyltryptamine. Má psychoaktívne účinky a niekedy bola dokonca jednou zo zložiek šnupavého tabaku alebo sa používala pri príprave tabaku Yopo.

foto: en.wikipedia.org

Čoraz viac sa však používa pri liečbach v alternatívnej medicíne a to práve na liečbu emocionálnych a psychologických porúch. Vedci sa rozhodli založiť výskum na overenie jej funkcie a účinkoch pri týchto prípadoch. A z výsledkov zostali príjemne prekvapení.

Výsledky sú priam fascinujúce

Výskum testovali na 42 účastníkoch trpiacich depresiami a chceli zistiť, aký vplyv bude mať fajčenie tohoto mlieka z ropúch na ich psychický stav. Svoje výsledky publikovali v časopise Psychopharmacology. Uvádzajú v nich, že depresia sa u testovaných ľudí znížila v priemere o 18% a to už po jednom dni inhalovaní tejto unikátnej látky.

Foto: Pixabay

Navyše ich úzkosť klesla až o 39% a stres o skvelých 27%. Ďalšie testovanie uskutočnili po mesiaci a výsledky boli priam neuveriteľné. Depresia sa u testovaných znížila na 68% od jej východiskovej úrovne, úzkosť klesla o 56% a stres o 48%. Čo však stojí za celým týmto na prvý pohľad zázračným procesom zostáva záhadou.

Vedci však predpokladajú, že by za tým mohla byť neurogenéza. Výsledky štúdie už predtým ukázali, že 5-MeO-DMT stimuluje rast a vývoj neurónov. V alternatívnej medicíne sa uvádza, že zlúčenina môže pomôcť zmierniť neuropsychiatrické ochorenia väzbou na receptory v mozgu a tým vzniká regulačný účinok na zápal.

Foto: Pixabay

Tieto kladné výsledky sú však tragickou správou pre samotnú ropuchu. Ak sa totiž tieto zistenia rozšíria, dá sa predpokladať, že by sa mohla dostať do ohrozenia svojho druhu. Dobrou správou však je, že je túto látku možné vyrobiť aj umelo v laboratóriu a jej účinky by mali byť zhodné s tou živočíšnou. Preto dúfajme, že sa na vedecké a lekárske účely začne používať práve táto metóda a tento zaujímavý druh ropúch na to nedoplatí.

iflscience.comsk.wikipedia.orgen.wikipedia.org
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )