Foto: ESA

Podobnú mapu ešte nikto nikdy nevytvoril.

Už je tomu niekoľko rokov čo Európska vesmírna agentúra (ESA) spustila veľký teleskop Gaia. Ten zbiera nielen dáta o vesmíre, ale tiež aj zhromažďuje unikátne fotografie a zábery z našej slnečnej sústavy. A toto všetko umožnilo vedcom zhotoviť jedinečnú mapu, akú doposiaľ nikto nikdy nevytvoril.

Jedným z najnovších výtvorov ESA je aj vďaka teleskopu Gaia unikátna a najpodrobnejšia mapa hviezd, ktoré sa nachádzajú v našej galaxii. Výsledkom je tak detailný pohľad na viac ako 2 miliardy hviezd v našej slnečnej sústave, ktoré sa vďaka projektu Gaia podarilo nazbierať. ESA sa s tým pochválila na svojich profiloch na sociálnych sieťach i oficiálnom webe. Detailnú mapu však zatiaľ nezverejnila, vydala zatiaľ len zopár zaujímavých fotografií.

Dáta pomôžu pochopiť, aký osud vesmír čaká

ESA spustením teleskopu Gaia chcela najmä získať cenné informácie o tom, ako sa bude vesmír vyvíjať ďalej. Vrámci toho vznikla aj jedinečná mapa, ktorá podrobne analyzuje 300-tisíc susedných hviezd a aj niekoľko stoviek miliónov ďalších objektov vo vesmíre, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej (i trošku vzdialenejšej) blízkosti Zeme.

A aj keď v niektorých prípadoch sa ESA nepodarilo zozbierať úplne podrobné informácie o vesmírnych objektoch, stále ide o najpodrobnejšie dáta, aké sa kedy ľudstvu zozbierať podarilo. Gaia tiež poskytla cenné fotografie a zábery zo susedných galaxií ako Malý a Veľký Magellanov mrak.

Foto: ESA

Vedci veria, že tieto údaje im pomôžu lepšie porozumieť histórii našej galaxie a tiež aj ukážu, kam sa môže vesmír v budúcnosti dostať. Astronómov aktuálne čaká analýza všetkých dát, ktoré Gaia zozbierala. Kompletné zverejnenie správ ESA plánuje na rok 2022. Jedinečný teleskop bude pritom aj naďalej pokračovať v monitorovaní priestoru okolo našej planéty a vedcov na Zemi pravidelne informovať o všetkom, čo sa vo vesmíre deje.

Viac z doposiaľ zverejnených fotografií ESA nájdete v galérii:

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )