Foto: Archív TASR - Ivan Majerský / Ilustračná foto: fernost / Public domain

Mnohé karcinogénne látky unikali z areálu a kontaminovali aj podzemné vody.

V areáli firmy Istrochem v Bratislave došlo počas desiatich rokov k znečisťovaniu životného prostredia, ktoré hraničí s ekologickou katastrofou.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na včerajšej tlačovej konferencii pred Národnou radou SR to povedal podpredseda mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia (Spolu) Erik Baláž. Odborníčka strany na životné prostredie Tamara Stohlová doplnila, že v areáli došlo ku kontaminácii podzemnej vody.

Kokteil z látok

V skutočnosti môžeme hovoriť takpovediac až o chemickom ‚kokteile‘ z látok, ktoré sú nám dobre známe, ale reálne došlo aj k ich zmiešaniu,“ uviedla Stohlová s tým, že medzi látky napríklad patria atrazín, toulén, arzén, olovo či benzén a je všeobecne známe, že sú nebezpečné pre ľudské zdravie, mnohé z nich sú karcinogénne alebo spôsobujú iné závažné ochorenia.

Geologický prieskum, ktorý bol v tejto veci vykonaný, je starší ako desať rokov. Podliehal však utajeniu a k jeho odtajneniu došlo v stredu 3. júna,“ podpredseda mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia (Spolu) Erik Baláž.

Podľa Stohlovej tento prieskum preukázal znečistenie v takom rozsahu ako nikto neočakával a je možné v tejto súvislosti hovoriť o ekologickej katastrofe.

Ilustračná foto: Pixabay

Ignorovanie ochrany životného prostredia

Vo viacerých lokalitách bolo cítiť zápach, ktorý bolo ťažké zniesť. K tomuto znečisteniu dochádzalo počas celej výroby v areáli, v ktorom sa vyrábali pesticídy, hnojivá, trhaviny či kyselina sírová,“ priblížila Stohlová a dodala, že v areáli sa narábalo nešetrne so životným prostredím a dochádzalo k znečisteniu vody, pôdy či vzduchu.

Baláž to označil za dobrý príklad toho, ako môže ignorovanie ochrany životného prostredia spôsobovať značné problémy. V tejto súvislosti vyzval ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO), aby začal konať a aby za týmto účelom aktivizoval všetky ľudské a finančné zdroje. „Tiež budeme presadzovať zmenu legislatívy, aby v budúcnosti k utajeniu takýchto prieskumov nedochádzalo. Budeme zároveň preverovať, či táto kauza môže mať nejaké trestnoprávne dôsledky,“ uzavrel podpredseda strany Spolu.

Foto: Archív TASR – Peter Hudec

Istrochem Bratislava

Pôvodná továreň založil v roku 1873 Alfréd Nobel ako jednu zo svojich tovární na výrobu dynamitu. Odtiaľ pochádza aj jeden z jej hovorových názvov – Dynamitka. V tej dobe išlo o najvýznamnejšiu chemickú továreň v Uhorsku.

Výroba továrne sa orientovala na výbušniny, muníciu či rôzne chemikálie, neskôr sa s výrobou výbušnín prestalo a v roku 1925 sa začalo s výrobou hnojív. Počas vojny podnik vyrábal priemyselné trhaviny či viskózne vlákna. V 70. rokoch sa vyrábali najmä chemické vlákna, ale tiež organické alebo anorganické chemikálie. Po páde režimu v roku 1989 bol podnik transformovaný, neskôr došlo k jeho privatizácii a následnému odpredaju štátu. V roku 2002 sa Istrochem dostal do skupiny Agrofert Andreja Babiša.

Foto: Archív TASR – Ivan Majerský

Nastával pokles výroby a momentálne je tam výrobňa sulfenaxov, čo sú gumárenské chemikálie používané pri spracovaní kaučukov a na výrobu pneumatík. Najväčšiu hodnotu predstavuje samotný areál o rozlohe 150 hektárov.

Veľké množstvo chemikálií

Z odtajnenej správy vyplýva, že niektoré chemické látky sa tam nachádzali aj v tisícnásobne vyššej koncentrácii ako je povelené, uviedla v rozhovore pre Denník N Tamara Stohlová. V prípade arzénu sa koncentrácie pohybovali v gramoch na kilogram, pričom limity sú na úrovni 50 mikrogramov.

V hĺbke troch metrov sa našla voda s rôznofarebnou tekutinou a veľkým zápachom. V areáli je kontaminovaná aj zemina. Našli sa aj veľké znečistenia pesticídmi pomocou vrtov. Identifikovali pesticíd Lindan, ktorý je karcinogénny a je zakázaný. V správe sa o ňom píše ako o bielej hmote, ktorá mala niekoľko metrov a je priamo v areáli.

Ilustračná foto: fernost / Public domain

Rakovina a ochorenia

Stohlová v rozhovore ďalej spomína, že nikto nevie, čo nájdený kokteil chemikálii môže spôsobiť človeku. Jednotlivé látky môžu spôsobovať rakovinu, hormonálne ochorenia, čo môže spôsobiť problémy s počatím či problémy pri vývine človeka.

Odpady v areáli boli bežne voľne položené. Vznikali tam divoké skládky, ktoré sa tam často zakopávali a neviedla sa o nich evidencia. S istotou Stohlová tvrdí, že podzemná voda aj pôda je v areáli kontaminovaná.

2 000 environmentálnych záťaží

Minister životného prostredia Ján Budaj víta, že sa otvorila téma ďalšej envirozáťaže. „Záťaž z výroby v Istrocheme je evidovaná vo voľne prístupnom informačnom systéme od roku 2009. Na Slovensku máme približne dvetisíc environmentálnych záťaží a tisíce nelegálnych skládok. Mnohé prípady už vyšetruje polícia. V súvislosti so záťažou v Istrocheme odhadované náklady predstavujú čiastku 350 miliónov eur,“ reagoval Ján Budaj.

Šéf envirorezortu prisľúbil, že odštartuje práce na legislatívnej zmene. Súčasná podoba geologického zákona totiž umožňuje súkromnej firme utajiť správu z geologického prieskumu, a to aj v prípade, že svojou činnosťou ohrozuje zdravie ľudí či životné prostredie. „V prípade, že ide o ohrozenie životného prostredia či zdravia, je absurdné, aby mal súkromník možnosť správu utajiť,“ dodal Budaj.

Uložiť článok

Najnovšie články