Foto: Dan Jaynes

Trápil sa dva roky, nakoniec sa ho ale podarilo zachrániť.

Všimli si ho ešte pred dvomi rokmi, no bolo veľmi ťažké ho odchytiť. Po celý ten čas mal jeleň v národnom parku v Colorade okolo krku ťažkú pneumatiku, čím so sebou nosil viac ako 16 kilogramov záťaže naviac. Zviera trpelo dlhé dva roky, no napokon mu pomohli.

Kuriózny prípad, no so šťastným koncom, riešili ochrancovia prírody počas nedávnych dní v prírodnom parku v americkom štáte Colorado. Ešte v júli 2019 sa tam podarilo spozorovať jeleňa, ktorý mal okolo krku pneumatiku, píše web IFL Science.

Foto: Jared Lamb/CPW

Jeleň mal na krku pneumatiku vyše 2 rokov

Počas dvoch rokov však bolo veľmi ťažké jeleňa bezpečne odchytiť a zvieraťu pomôcť. Napokon sa to podarilo počas uplynulého víkendu. Ako informovali ochrancovia prírody v tlačovej správe, zviera sa podarilo zbaviť neželanej záťaže až na štvrtý pokus. Spozorovaný bol v sobotu 9. októbra juhozápadne od Denveru, následne mu boli pracovníkmi prírodného parku podané sedatíva.

Jeleň mal pneumatiku na krku minimálne dva roky. Postupom času sa do predmetu dostala hlina a ihličie, čo záťaž na krku jeleňa ešte zvýšilo. Dnes 4-ročný samec tak každý deň musel nosiť okolo krku 16 kilogramov váhy navyše. Jeho záchrana bola nevyhnutná.

Odchyt sa podaril až na štvrtýkrát

Dlhé mesiace sa ochrancovia prírody snažili o jeho záchranu a mnohí už ani neverili, že sa to niekedy podarí. Plachý jeleň totiž pred ľuďmi utekal a na zimu vždy akoby zmizol. Odchytiť sa ho ale napokon podarilo a jeho záchrancovia chceli najskôr pneumatiku prerezať. Keďže však mala v sebe oceľovú výstuž, nepodarilo sa to.

Foto: Pat Hemstreet

Na rad preto prišiel plán B – jeleňovi odstránili parožie a pneumatiku mu pretiahli cez hlavu. Celý tým ochranárov na čele s pracovníkmi parku však boli napokon nesmierne prekvapení, že jeleň aj napriek záťaži, ktorú dva roky nosil na krku, bol v prekvapivo dobrom stave a nejavil známky ublíženia na zdraví.

Viac fotografií nájdete v galérii:

0
Uložiť článok
Komentovať