worldmapz.com

Slovensko sa rozrastá o mnoho unikátov. Jedným z nich je aj Dubový háj Gavurky v blízkosti Zvolena, ktorý svojou krásou pripomína rozprávkovú prírodu.

Háj plný nádherných stromov, ktorý sa nachádza neďaleko Dobrej Nivy pri Zvolene. Stredné Slovensko sa tak rozrástlo o nový unikát, chránené územie.  Svojou jedinečnosťou láka množstvo turistov a tak sa o ňom dozvedá stále viac a viac ľudí. Čo je na ňom také unikátne?

#dub #dubovyhaj

A post shared by ➕ m i r k a k u r p a s ➕ (@midku) on

Na ploche o rozlohe približne 100 futbalových ihrísk, sa na trávnatom priestranstve, nachádza 600 jedinečných a nádherných dubov. Ich vek datujeme približne na 200 rokov. Každý z nich je výnimočný svojim tvarom, a tak pri prechádzke týmto hájom budete očarení.

víkend v Gavurkách dopadol na ?? #gavurky #photography #workshop #universe

A post shared by ~ (@damnpirkova) on

Kmeň najväčšieho dubu má obvod vyše 6 metrov. Okrem nádhernej prírody sa v tejto oblasti nachádza množstvo hmyzu a zvierat, medzi nimi aj niekoľko chránených druhov.

Toto miesto nazývané tiež Gavurky, vytvára rozprávkovú atmosféru akú inde na Slovensku nenájdete. V minulosti miesto slúžilo ako pastvina pre dobytok. Les bol niekoľkokrát vyrubovaný a prežil tiež vpády sovietskych vojsk. Tie tu mali pod zemou vybudované miestnosti, ktoré tu stále môžeme nájsť. Napriek minulosti však toto miesto nestratilo na svojej majestátnosti. Dnes sa tu stretávajú rodiny s deťmi a užívajú si krásnu prírodu pri pikniku či príjemnej prechádzke. V háji sa nenachádzajú chodníky, takže svoju prechádzku môžete viesť krížom krážom po rozprávkovej krajinke.

Pozri aj: Val obrov: Jedna z najväčších historických záhad Slovenska, ktorá aj dnes vŕta v hlavách mnohým odborníkom

interez.sk (Hana Dovcová), najkrajsikraj.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )