Foto: TASR - Jakub Kotian

Dôvera občanov poklesla aj smerom k vedeckým inštitúciám.

S postupom vlády pri zvládaní pandémie nového koronavírusu je spokojných čoraz menej obyvateľov SR. Vyplýva to zo septembrového prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý sleduje postoje Slovákov od začiatku pandémie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Prieskum ukázal, že spokojnosť verejnosti s postupom vlády SR pri zvládaní pandémie nového koronavírusu od apríla kontinuálne klesá. Kým v apríli bolo spokojných 53,4 percenta opýtaných, v septembri už len 29,9 percenta.

Komunikácia smerom k občanom zlyháva

Foto: TASR – Jaroslav Novák

V rámci projektu sa organizátori tiež zaujímali o to, ako je verejnosť spokojná s komunikáciou vlády o prijatých opatreniach. „Iba necelá tretina (28,7 percenta) opýtaných vyjadrila spokojnosť s tým, ako vláda a vládne inštitúcie komunikujú prijímanie opatrení v súvislosti s epidémiou koronavírusu.

Vyššiu dôveru si vyslúžili poradné orgány vlády SR pre riešenie pandémie, ktorým dôveruje 35,6 percenta respondentov. „Podobný jav, teda prepad dôvery od obdobia akútnej krízy, akú sme zažívali na začiatku epidémie, k obdobiu krízy chronickej, akú sme zažívali v septembri, by sme najpravdepodobnejšie zaznamenali aj v iných krajinách,“ vysvetlil Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Dôvera poklesla aj smerom k vedeckým inštitúciám

Foto: Foto TASR – Lukáš Grinaj

S pribúdajúcim časom od vypuknutia epidémie na Slovensku tiež podľa prieskumov klesá dôvera vo všetky vládne, verejné, ale aj vedecké inštitúcie. „Respondenti sa na škále 0 – 10 mali prikloniť k názoru či vláde alebo iným inštitúciám vôbec nedôverujú (0) alebo im úplne dôverujú (10).K názoru, že vláde dôverujú alebo skôr dôverujú, a teda označili možnosti 10, 9, 8, 7 alebo 6, sa v apríli priklonilo 56,3 percenta opýtaných, no v septembri iba 28 percent.

Odborné poradné orgány vlády pre riešenie pandémie (ústredný krízový štáb/pandemická komisia) zaznamenali v tomto ukazovateli pokles z 70,3 percenta na 35,6 percenta a zdravotníctvo zo 79,3 percenta na 46,4 percenta,” konštatujú zistenia organizátori. Prepad podľa prieskumov zažili aj vedecké inštitúcie, ktorým v apríli dôverovalo 72,4 percenta ľudí, zatiaľ čo v septembri iba 43,4 percenta opýtaných. Najmenší rozdiel zaznamenala podľa prieskumov prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorej v apríli dôverovalo 59,9 percenta opýtaných a v septembri 45,6 percenta.

Prieskum iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Jeho najnovšia časť bola realizovaná od 10. do 14. septembra na vzorke 1000 ľudí. Výsledky sú reprezentatívne pre online populáciu Slovenska.

Uložiť článok

Najnovšie články