Unsplash

Dokážete určiť krajiny, ktoré sú najväčšími producentami týchto komodít?

Svetom hýbu peniaze. Každá krajina sa snaží byť čo najviac sebestačná, no pri mnohých komoditách to jednoducho nejde. Bez dovozu by nám na Slovensku chýbalo v podstate takmer všetko, keďže je iba málo komodít, v ktorých sme úplne sebestační. Naopak, iné krajiny dokážu produkovať plodiny či tovary, ktorých majú nadbytok a predávajú ich do zahraničia. Dokážete ich správne identifikovať?

Ak sa vám tento kvíz páčil, vyskúšať môžete aj ďalšie v našej sekcii.

Ktorá krajina produkuje najviac kávy na svete?

Pixabay

Brazília je dlhodobo najväčším producentom kávy a pokrýva približne 40 % celosvetovej produkcie. Na druhom mieste je Vietnam, ktorý produkuje až 20 % svetovej produkcie. Podľa stránky WorldAtlas vyprodukovala Brazília v roku 2019 viac ako 2,5 milióna ton kávy.

Ktorá krajina produkuje najviac tabaku na svete?

Pixabay

Najväčším producentom tabaku je Čína. Vyrába viac ako 50 % celosvetovej produkcie, čo predstavuje takmer tri milióny ton tabaku.

Ktorá krajina produkuje najviac olivového oleja na svete?

Pixabay

Najviac olivového oleja podľa International Olive Council produkuje Španielsko a produkcia je na úroni viac ako milión ton ročne. Celkovo sa ročne vyrobí približne tri milióny ton olivového oleja.

Ktorá krajina je objemovo najväčším výrobcom áut na svete?

Unsplash

O Slovensku sa síce hovorí, že je najväčším výrobcom áut v pomere na počet obyvateľov, avšak najviac áut ročne vyrobí Čína. Podľa portálu Statista to bolo v roku 2020 takmer 21,4 milióna kusov. Slovensko v roku 2020 vyrobilo 1,1 milióna automobilov.

Ktorá krajina produkuje najviac šošovice na svete?

Pixabay

O Kanade sa hovorí ako o šošovicovej veľmoci. V roku 2019 sa v celom svete vyprodukovalo 5,73 milióna ton šošovice, pričom Kanada vyprodukovala až 2,17 milióna ton. S približne polovičnou produkciou je na druhom mieste India.

Ktorá krajina produkuje najviac zlata na svete?

Pixabay

Najväčším producentom zlata na svete je podľa portálu gold.org Čína. Posledné dáta hovoria o ročnej produkcii 383 ton. Na druhom mieste je Rusko s 330 tonami a potom Austrália s 325 tonami.

Ktorá krajina produkuje najviac kakaa na svete?

Pixabay

Podľa stránky worldpopulationreview.com je Pobrežie Slonoviny aj tento rok najväčší producent kakaa s objemom viac ako dve milióny ton. Na druhom mieste sa nachádza Ghana s produkciou 800-tisíc ton ročne.

Ktorá krajina produkuje najviac ropy na svete?

Pixabay

Najväčším producentom ropy sú podľa U.S. Energy Information Administration Spojené štáty s objemom 11 miliónov barelov denne. Na druhom mieste je Rusko s 9,8 milióna a na treťom Saudská Arábia s 9,2 milióna.

Ktorá krajina produkuje najviac lieskových orieškov na svete?

Pixabay

Podľa FAO je najväčším producentom lieskových orieškov Turecko. So svojou produkciou na úrovni takmer 780-tisíc ton pokrýva až 69 % celosvetovej produkcie.

Ktorá krajina produkuje najviac hovädziny na svete?

Unsplash

Najviac hovädziny podľa portálu Statista produkujú Spojené štáty a to až 12,5 milióna ton ročne. Na druhom mieste sa nachádza Brazília s viac ako 10 miliónmi ton.

0
Uložiť článok
Komentovať