Foto: dronepicr, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Hygienici rúška naďalej odporúčajú, stále ostávajú povinné mimo triedy.

Od pondelka už rúška nie sú povinné pre žiakov základných škôl (ZŠ), špeciálnych ZŠ a žiakov prvých štyroch ročníkov stredných škôl s osemročným vzdelávacím programom. Výnimka platí len v triede počas vyučovania. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest.

Nosenie rúšok je aj naďalej povinné v interiéri škôl mimo uzavretého kolektívu, teda napríklad na chodbe, v šatni či na toaletách. „V prípade detí vo vyšších ročníkoch a v prípade účasti na hromadných podujatiach ostáva nosenie rúšok pre deti povinné,“ spresnil odbor komunikácie ÚVZ. Zmena sa netýka ani stredoškolákov, keďže odborníci predpokladajú, že majú viac kontaktov.

foto: Lukáš Grinaj

ÚVZ nosenie rúška aj naďalej odporúča a považuje ho za účinnú súčasť prevencie proti novému koronavírusu, ako aj ďalším respiračným ochoreniam. Ak sa rodičia detí v triede dohodnú, že žiaci naďalej budú nosiť rúška, je to samozrejme možné. Objavili sa totiž obavy z nákazy u niektorých rodičov, ktorí napríklad žijú v jednej domácnosti aj so starými rodičmi.

Hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová ešte minulý týždeň na tieto podnety reagovala tak, že rodičia aj starí rodičia by sa mali v prvom rade zaočkovať, kedy sa riziko vážneho priebehu covidu výrazne znižuje.

Ako likvidovať samotesty, ktoré používajú deti

„Antigénové testy, ktorými sa testujú žiaci v domácnostiach, sa môžu likvidovať normálnym spôsobom ako bežný odpad. Je to to isté ako keď máme v domácnosti pozitívneho na ochorenie COVID-19 a vyhadzujeme použité vreckovky alebo jeho iný biologický materiál,“ povedala Prokopová.

Poznamenala, že v tomto prípade nie je „koncentrácia infekčnej nálože“ taká veľká, aby sa nejakým spôsobom ohrozila spoločnosť. „Ak to robíme vo veľkom, napríklad v nemocnici je veľké množstvo biologického odpadu, tak sa to musí likvidovať iným spôsobom,“ poznamenala.

Podľa Prokopovej má význam pravidelné testovanie žiakov dvakrát do týždňa, a to v pondelok a vo štvrtok ráno pred školským vyučovaním. Dôvodom podľa nej je zachovanie čo najdlhšej prezenčnej školskej dochádzky. Zároveň odporúča, aby rodičia u detí, u ktorých sa prejavia príznaky ochorenia COVID-19, požiadali o bezplatný PCR test. Upozornila na to, že dieťa s príznakmi ochorenia do školy nepatrí a majú kontaktovať pediatra. Zároveň dodala, že potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19 môžu dať len tým deťom, ktoré mali ochorenie potvrdené PCR testom.

Z dát ministerstva školstva vyplýva, že uplynulý týždeň bolo vykonaných u žiakov 225.697 antigénových samotestov. Pozitivita dosiahla 0,26 percenta.

Uložiť článok

Najnovšie články