Foto: TASR/KRT via AP

Severnú Kóreu trápi po hladomore ďalší veľký problém - koronavírus.

Aj keď tomu zrejme nikto neveril, vodca Severnej Kórey niekoľko mesiacov hrdo vyhlasoval, že jeho krajinu pandémia koronavírusu nezastihla a nikto sa novou chorobou nenakazil. Aj keď pravdepodobnosť existovala, bola len veľmi malá a z toho, čo sa dostalo na verejnosť, možno tušiť, že koronavírus Kimovu Kóreu predsa len zastihol. A potvrdzujú to aj najnovšie správy, o ktorých píšu svetové médiá.

Severokórejský vodca Kim Čong-un prepustil dvoch vysokých predstaviteľov vládnej strany z dôvodu „závažného incidentu týkajúceho sa koronavírusu“, čím mali ohroziť verejnú bezpečnosť krajiny. Informuje o tom web denníka The Guardian. Odborníci teraz predpokladajú, že koronavírus v plnej sile udrel aj v krajine, o ktorej jej vodca hrdo viac ako rok prehlasoval, že COVID-19 u nikoho nezaznamenali.

Foto: Archív TASR

Koronavírus udrel aj v Severnej Kórei

Všetko bude ale napokon inak. Kim vyhodenie straníckych funkcionárov vysvetlil a ozrejmil v oficiálnom vyhlásení. Agentúra KCNA však bližšie dôvody ich prepustenia nešpecifikovala. Analytici sa preto domnievajú, že Severná Kórea aktuálne bojuje nielen s nedostatkom potravín, ale aj s koronavírusom.

Severná Kórea v čase vypuknutia celosvetovej pandémie okamžite uzavrela svoje hranice s Čínou i Ruskom, zastavila medzinárodnú leteckú dopravu a stanovila prísne obmedzenia aj pre vnútroštátnu dopravu. Krajina informovala Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), že nezaznamenala žiaden prípad nákazy koronavírusom. Otestovať mala viac ako 30-tisíc vzoriek. Tieto hlásenia ale WHO brala len veľmi skepticky, keďže zdravotná starostlivosť v Severnej Kórei nie je práve jednou z tých najlepších, nehovoriac o režime, ktorý v krajine panuje.

Foto: TASR (Kyodo News via AP)

Kórea bojuje s krízou, akú ešte nezažila

Krajina na rozdiel od ostatných neplánuje protipandemické opatrenia zmierňovať. Ešte začiatkom mesiaca mal Kim Čong-un vyzvať úradníkov, aby boli pripravení na dlhodobé pandemické obmedzenia. Severná Kórea tak neplánuje ani otvárať svoje hranice, a to aj napriek všetkým nešťastiam, ktoré ju v aktuálnom období sužujú.

Kvôli zavretým hraniciam trpí obchod i dovoz jedla, Kórea bojuje s nedostatkom potravín, ktorý spôsobilo aj počasie. Nepomáhajú ani medzinárodné sankcie, ktoré boli na krajinu uvalené kvôli jadrovým programom a programom na vývoj balistických rakiet.

Foto: TASR

K tomu všetkému sa pridávajú aj problémy s nedostatkom vakcín. Tie krajina nemá aktuálne žiadne, aj keď globálna iniciatíva na zdieľanie vakcín Covax ešte vo februári tohto roka roka uviedla, že Severná Kórea môže dostať v prvej polovici roka až 1,9 milióna dávok. Tieto plány ale napokon kvôli globálnemu nedostatku očkovacích látok nevyšli a dodávky sa oneskoria.

Priznal režim zlyhanie?

Severná Kórea tak zrejme má veľké problémy, pretože vyhlásenie o prepustení straníckych predstaviteľov prišlo verejne. Mnohí analytici si myslia, že keď Kim Čong-un takéto prehlásenie urobil verejne, žiada týmto krokom o medzinárodnú pomoc. Súvisieť by to mohlo práve s pandémiou.

Foto: TASR (Kham/Pool Photo via AP)

„Zanedbaním dôležitých rozhodnutí strany, ktorá požadovala organizačné, materiálne, vedecké a technologické opatrenia na podporu dlhotrvajúcej protiepidemickej práce v čelení globálnej zdravotníckej krízy, zodpovední úradníci spôsobili závažný incident, ktorý je začiatkom obrovskej krízy bezpečnosti krajiny a jej obyvateľov,“ uviedla KCNA v oficiálnom vyhlásení prostredníctvom svojej spravodajskej agentúry. Podľa Kim Čong-una dvojica vyhodených predstaviteľov preukázala „nedostatok schopností“ a obvinil ich zo „sebaochrany a pasivity“.

Kórea tak podľa analytikov priznala „zlyhanie režimu v protiepidemickom úsilí“ a teraz potrebuje pomoc. Situácia ohľadom pandémie môže byť skutočne zlá, nehovoriac o zlej ekonomickej situácii, ktorá krajinu ešte viac skúša. Krajina tak podľa viacerých, vrátane Kima, bojuje s „najhoršou krízou vo svojej histórii“.

Uložiť článok

Najnovšie články