Foto: Koláž (Interez.sk)

Odvrátená stránka technologického prostredia, v ktorom žijeme a v ktorom si užívame vždy aktuálny model zariadenia, je práve množiaci sa elektroodpad.

V dobe, kedy je práve dnes predstavená technologická novinka už o týždeň zastaralá, siahame po tých najnovších modeloch zariadení čoraz častejšie. Dá sa s tým niečo robiť?

Článok pokračuje pod videom ↓

Realita je dnes taká, že “staršie” zariadenia končia v haldách elektroodpadu, ktorý je klasifikovaný ako nebezpečný odpad a priamo ohrozuje životné prostredie.  Ázia napríklad vyprodukuje približne 18 milióna eletroodpadu ročne. 20 miliónoch počítačov zlikviduje USA za jediný rok.. Alarmujúci je najmä vzostupný charakter týchto štatistík.

Foto: CC Flickr.com

Recyklácia elektroodpadu, nie je jednoduchá. Elektroodpad  je zmesou stoviek materiálov, z ktorých mnohé obsahujú ťažké kovy (olovo, ortuť, kadmium a berýlium) a tiež nebezpečné chemikálie. ktoré majú svoju úlohu pri ochrane životného prostredia. Stovky komponentov podliehajú zložitým postupom a nemalému finančnému zaťaženiu. V Európe sa len 35% elektroodpadu recykluje správne, podľa príslušných noriem EU. A to je jeden z dôvodov, prečo ľudia volajú po udržateľnosti nakladania s výpočtovou technikou všade na svete.

Je to na každom z nás

Pre radosť z technológií a zároveň pre radosť z čistého životného prostredia netreba tak veľa. Začnime od seba. Odpovedz si na otázky, či si nový model kupuješ viac kvôli prestíži alebo je za tým reálna potreba zlepšenia výkonu zariadenia. Zamysli sa nad tým, ako vo svojej domácnosti nakladáš s elektroodpadom. Je tu možné niečo vylepšiť? Ak áno, tak do toho!

Keď už recykluješ, tak správne

Foto: Refurbished

Správna recyklácia je základ. Elektroodpad nepatrí do komunálneho odpadu. Odovzdať nefunkčné zariadenia, či prístroje môžeš na špecializovaných miestach. Zvyčajne sa stačí obrátiť na výrobcu, či predajcu produktu, ktorý zabezpečia bezpečnú recykláciu e-odpadu. Možno aj vo Vašej obci nájdete špeciálne kontajnery určené pre elektroodpad.  Podľa zákona č. 79/2015 Z. z. (Zákon o odpadoch) si za porušenie povinností držiteľa elektroodpadu vyslúžite pokutu 2 500 eur.

Poznáš Refurbished?

Foto: Refurbished

Existujú aj inovatívnejšie spôsoby, ako podporiť svoje technologické potreby a zároveň podporiť ekologicky orientované projekty. Jedným z nich je napríklad značka Refurbished, ktorá je skvelým príkladom toho, ako spojiť obe potreby do jednej. Ak si o nej ešte nepočul, tak to hneď napravíme. Ide o lídra na našom trhu s renovovanou výpočtovou technikou, kde si môžeš za naozaj nízku cenu (niekedy až o ⅔ lacnejšie ako) zaobstarať produkty ako notebook, desktop či monitor od svetovo-uznávaných značiek – HP, Dell, Lenovo či Fujitsu-Siemens.

Takto si svoje high-end zariadenia môžeš užívať bez výčitiek. Aj vďaka takto spoločensky a ekologicky orientovaným spoločnostiam už nemusíte hľadať kompromisy medzi skvelými vymoženosťami technologického sveta a eko prístupom k životnému prostrediu. Ideš na to?

Viac sa dozvieš na www.refurbished.sk

Článok vznikol v spolupráci s Refurbished.sk
Uložiť článok

Najnovšie články