Foto: Unsplash/Pixabay

Väčšina ľudí sa v detstve stretla s teóriou, podľa ktorej je prehltnutie žuvačky veľmi nebezpečné.

Nebezpečenstvá prehltnutej žuvačky, ako napríklad zalepené črevá či zadusenie, si pri dospievaní vypočul od rodičov takmer každý. Žuvačky ako každodenná súčasť života v tejto tematike názorovo rozdeľuje ľudí dodnes. Môže teda pre telo predstavovať problém?

Žuvačku stráviť nevieme

Ostáva v tele sedem rokov, zalepí nám črevá či väčšie prehltnuté množstvo nás dokonca zabije. Je náročné určiť, odkiaľ všetky tieto teórie o žuvačkách prišli, no môžete si vydýchnuť, pretože sú z veľkej časti nezmyslom. Túto problematiku v novom článku rozobral Unilad, podľa ktorého sa hrozivé príbehy nezakladajú na pravde.

Faktom je, že naše telo nedokáže žuvačku stráviť a pri putovaní naším telom sa s ňou nestane prakticky nič. Žalúdočné kyseliny dokážu rozložiť väčšinu potravín, ktoré skonzumujeme, no neplatí to, samozrejme, pre všetko. Je známe, že žalúdok poriadne nerozloží potraviny s vysokým obsahom vlákniny, či napríklad kukuricu. To však neznamená, že je to zlé znamenie a takéto pochutiny nás dokážu ohroziť na zdraví.

Foto: Unsplash

Čo sa so žuvačkou teda stane?

Po ceste tráviacim traktom žuvačka pokračuje tenkým a hrubým črevom, kde sa taktiež nestrávi. V tomto bode sa dostávame k najčastejšej teórii – žuvačka nám zalepí črevá. Našťastie, ani toto tvrdenie nie je pravdivé. Rovnako ako Unilad, o tomto mýte informuje aj Duke Health, ktorý citoval vyjadrenia gastroenterologičky Nancy McGreal. Napriek zdanlivo vysokej lepivosti sa žuvačka v našich črevách neprilepí, respektíve nezachytí. Tráviacim traktom prejde bez problémov a človek ju štandardne vylúči stolicou.

Podľa doktorky, ktorá vykonala veľké množstvo vyšetrení u detí aj dospelých, pravdou nie je ani mýtus, podľa ktorého žuvačka ostáva v tele človeka približne sedem rokov. A to ani v extrémnych prípadoch, kedy majú ľudia problémy so žalúdkom a trávením.

Uložiť článok

Najnovšie články