Ilustračná foto: TASR - Pavel Neubauer

Pred týmto webom varuje aj cirkev.

Internet je miestom, kde človek nájde naozaj všetko. Od praktických vecí a rád až po možnosť socializovať sa a nájsť útechu v empatických ľuďoch s podobnými hodnotami a názormi. A okrem inéhonájdete aj web Christianitas, od ktorého sa dištancuje dokonca aj cirkev.

Článok pokračuje pod videom ↓

Dištancuje sa aj cirkev

Každému, kto sa rozhodne skúmať hlbiny internetu, by malo byť jasné, že nie všetko, na čo tu natrafí, je správne, dôveryhodné a dobré. V súčasnosti je viac než kedykoľvek predtým na mieste opatrnosť, nutnosť overovať si informácie a pristupovať ku všetkému, čo človek číta, s otvorenou, no kritickou mysľou. Pred webmi, ktoré ľuďmi manipulujú, varuje aj Tlačová kancelária konferencie biskupov Slovenska (TK KBS). Radí medzi ne internetový portál christianitas.sk a videokanál gloria.tv.

Foto: Edgar Jiménez from Porto, Portugal, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

„V mediálnom priestore pôsobí viacero subjektov, ktoré majú aj kresťanský obsah, ale používajú manipulatívne spôsoby informovania. Medzi ne patrí napríklad internetový portál christianitas.sk a videokanál gloria.tv. Tieto portály a im podobné médiá vo svojich článkoch či videách podsúvajú informácie, v ktorých sa spochybňuje autorita pápeža a biskupov a dehonestujúco sa komentuje Druhý vatikánsky koncil alebo Synoda o synodalite. 

My, biskupi Slovenska, sa dištancujeme od takýchto mediálnych aktivít, ako aj iných foriem podpory týchto médií. Povzbudzujeme veriacich, aby sa nedali zmiasť dezinformáciami v oblasti viery a náboženstva, ale kriticky rozlišovali správy o Katolíckej cirkvi,“ informuje na svojom webe TK KBS. Hovorca TK KBS Martin Kramara na nekalosť Christianitas upozorňoval už aj v článku v roku 2020.

Niektorí označujú nadáciu za stroj na peniaze

Cirkevný analytik Imrich Gazda v článku pre Postoj.sk informuje, že za webom Christianitas stojí Nadácia Slovakia Christiana, ktoré má silné zázemie aj v zahraničí. Nadácia má tiež pod palcom vydavateľstvo publikujúce časopis Spojenectvo s Máriou a organizuje aj prednášky a konferencie. Korene nadácie podľa Imricha Gazdu siahajú do Poľska, kde vznikla v roku 2016.

Ilustračná foto: unsplash

Vďaka darom a rôznym aktivitám, vrátane predaja kníh, kalendárov, pohľadníc, zázračných medailí či ružencov dokáže nadácia zarobiť desaťtisíce eur ročne. Stojí tiež za petičným webom Reaguj.sk, prostredníctvom ktorého mohli ľudia vyjadriť nesúhlas napríklad s pochodom čertov Crampus v Piešťanoch, či podporiť Mariána Kuffu.

Investigatívne centrum Jána Kuciaka označuje nadáciu za stroj na peniaze presadzujúci ultrakonzervatívne hodnoty. Web informuje, že nadácia má väzby na celosvetové hnutie TFP (Tradition, Family, Property, čo v preklade znamená Tradícia, Rodina, Vlastníctvo).

Sľubuje, že ochráni rodinu

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články