Termálny skener pri odhaľovaní príznakov ochorenia, foto: SITA

Mesto Wu-chan je uzavreté, obyvatelia by ho nemali opúšťať.

Nový, zatiaľ len málo preskúmaný, koronavírus si vyžiadal už 17 ľudských obetí. Svetová zdravotnícka organizácia zatiaľ celosvetový stav núdze nevyhlásila, stretnutie odborníkov však pokračuje aj dnes. Situácia je totiž mimoriadne vážna, počet úmrtí sa za 24 hodín takmer zdvojnásobil.

Článok pokračuje pod videom ↓

Koronavírus spôsobujúci ochorenie podobné zápalu pľúc sa prenáša z človeka na človeka. Predpokladaným zdrojom nákazy je trhovisko s plodmi mora v stredočínskom meste Wu-chan, odkiaľ sa rozšírila aj do viacerých ďalších ázijských krajín. Presná príčina však zatiaľ zistená nebola. Prípady nákazy novým vírusom už okrem Číny potvrdili aj Japonsko, Južná Kórea, Thajsko, Taiwan i Spojené štáty. Podozrenie z nákazy sa však vyskytlo už aj na európskom kontinente po hospitalizovaní dvoch osôb v ruskom Petrohrade.

Foto: SITA

Uzatvorené mesto

Najzávažnejšia je situácia v Číne, konkrétne v ohnisku nákazy v meste Wu-chan, kde úrady pomerne rázne zakročili proti ďalšiemu šíreniu nákazy. Úrady jedenásťmiliónové mesto uzavreli, zastavené boli lety aj železničné spojenie. Polícia uzavrela vstup na železničné stanice, uzatvorené je aj letisko a metro. Nepremávajú trajekty ani diaľkové autobusy. V sobotu pritom začínajú oslavy čínskeho nového roka, ktoré spravidla znamenajú mimoriadne veľkú vnútornú mobilitu obyvateľstva presúvajúceho sa do svojich rodných miest.

Čínska oficiálna tlačová agentúra Sinchua uviedla, že úrady požiadali ľudí, aby mesto neopúšťali, ak na to nemajú konkrétny vážny dôvod. Obyvatelia mesta boli požiadaní, aby na verejnosti nosili rúška. Počet nakazených osôb medzičasom vzrástol celosvetovo na 571.

Foto: SITA/AP

„Podľa mňa je vedeckou novinkou snažiť sa udržať pod kontrolou jedenásťmiliónové mesto. Takéto niečo predtým nikto nevyskúšal v oblasti verejného zdravia, takže zatiaľ nemôžeme povedať, či to bude fungovať,“ vyjadril sa Gauden Galea zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Pôvodcom zrejme had

Nový koronavírus sa podľa čínskych úradov rozšíril z trhoviska v meste Wu-chan s plodmi mora, na ktorom však boli objavené aj iné divo žijúce zvieratá. Podľa novej štúdie čínskych vedcov sa vírus na človeka preniesol pravdepodobne z hadov. Vírus bol oficiálne nazvaný  2019-nCoV.

Aktualizácia: Uzavrú ďalšie mesto

Ďalšie čínske mesto  Chuang-kang bude od polnoci miestneho času (18.00 h SEČ) zo štvrtka na piatok uzatvorené v rámci preventívnych opatrení voči šíreniu nového koronavírusu, na ktorý doposiaľ zomrelo 17 ľudí a takmer 600 sa nakazilo. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

Od polnoci miestneho času sa v meste Chuang-kang, kde žije 7,5 milióna obyvateľov, do odvolania zastaví verejná doprava a obyvatelia ho nebudú môcť opustiť. Uzatvorená bude hlavná železničná stanica, všetky vozidlá budú kontrolované a zatvorené budú pohostinské zariadenia a kiná.