Foto: Wikimedia

Medzi desiatku Top ostrovov sveta sa tento rok dostal i chorvátsky Hvar. Tu je pár dôvodov, prečo je to tak.

Len nedávno sme na našom portáli venovali jeden článok talianskemu ostrovu Ischia, ktorý sa v rebríčku Top ostrovov sveta cestovateľského magazínu Travel + Leisure umiestnil na ôsmom mieste. Tesne za Ischiou však skončil i ďalší z európskych ostrovov. Chorvátsky Hvar sa v top desiatke ostrovov sveta umiestnil na peknom deviatom mieste a tu je niekoľko dôvodov prečo. 

Chorvátsky ostrov Hvar je štvrtým najväčším i najľudnatejším ostrovom krajiny. Nachádza sa v strednej časti Jadranského mora pri pobreží strednej Dalmácie. V jeho blízkom okolí sa nachádza i ostrov Brač, Vis, Korčula či polostrov Pelješac. Na pomerne malom území sa tu teda nachádza množstvo turisticky zaujímavých destinácií. Samotný Hvar však v hodnotení Travel+Leisure dopadol najlepšie.

Foto: Wikimedia

Dovolenkovať na ostrove Hvar nie je úplne najpraktickejšou voľbou v Chorvátsku. Mnohí Slováci si vyberajú prístupnejšie pobrežné oblasti v severnej časti krajiny, no ak sa vyberiete až sem, určite to bude stáť za to. Na ostrov sa môžete dostať trajektom z dvoch miest na pobreží Chorvátska a to zo Splitu a z južnejšieho Drvenika. A prečo je vlastne Hvar deviatkou v TOP 10 ostrovov sveta?

Hvar

Divoká hornatá príroda vs. krásne pláže. Pustý a takmer neobývaný juh vs. dovolenkový raj na severe. Hvar je ostrovom mnohých kontrastov, kde si na svoje príde skutočne každý. Kým na juhu veľké hotelové komplexy a masy turistov nenájdete najmä kvôli strmým útesom a neprístupnému pobrežiu, presný opak vás čaká v severnej časti ostrova. Pre tých, ktorí by sa radi túlali miestnymi lesmi a kopcami poteší bohatá stredomorská fauna a flóra. Iných zas nekonečné množstvo menších i väčších zátok, zálivov a pláží na členitom pobreží ostrova.

Hvar

Hvar je pre letnú dovolenku (ale i mimo sezóny na jar či na jeseň) výbornou destináciou. Z celého Chorvátska má totiž v priemere najviac slnečných hodín a to až  2726 za rok. Vzhľadom na svoju polohu a rozlohu sa stal miestom križovania množstva kultúr a národov. Prelínanie rôznych štýlov a historických období možno najlepšie pozorovať v centre ostrova, v rovnomennom mestečku Hvar. Hvar má typicky Benátsky ráz a medzi najvyhľadávanejšie pamiatky patrí pevnosť s úžasným výhľadom na okolie, či budova najstaršieho divadla v Európe.

WideAngle_Hvar
Hvar

Okrem mesta Hvar stojí za návštevu i Stari Grad, prístav, ktorý je najstarším mestom celého Chorvátska. Okrem historických pamiatok Hvar samozrejme láka na prekrásne pláže. Väčšina z nich má typický jadranský ráz a ide teda o kamienkové pláže. Na ostrove však nájdete i pár pieskových. Medzi najkrajšie pláže ostrova patria Grebišće, Dubovia, Mekićevica či pláže v oblasti Zaraće.

Stari Grad / HVAR / Croatia

IMG_2015
hvar- croatia adriatic ocean (132)

Ak by vás už samotný ostrov omrzel (ale aj keby nie!), vydať sa môžete na zaujímavú plavbu k súostroviu Pakleni, kde nájdete množstvo zátok a zálivov, ktoré vás privítajú vašimi súkromnými pieskovými plážami. Pakleni sú obľúbeným miestom aj pre šnorchlovanie a potápanie, keďže voda v okolí súostrovia, i ostrova Hvar, patrí medzi najčistejšie v celom Chorvátsku.

Foto: Wikimedia

No a ak chcete spoznať tradičný a „domorodý“ Hvar, musíte zamieriť do vnútrozemia, napríklad do dedinky Humac, ktorá je akýmsi „skanzenom“ niekdajšieho sveta na ostrove. Humac bol založený pastiermi a poľnohospodármi, ktorí sa tu starali o rozsiahle vinice a levanduľové polia, no už vyše storočia v dedine nikto nebýva. Na turistov tu však čaká skvelá domáca kuchyňa, prehliadka historického osídlenia i ochutnávka miestneho vína. Neďaleko dedinky sa nachádza aj jaskyňa Grapčeva špilja, ktorá patrí medzi najzachovalejšie neolitické obydlia celého Stredomoria. Vstup do nej si je však potrebné dopredu rezervovať.

Ak vás náhodou ostrov Hvar nezaujal skúste sa pozrieť na náš zoznam 10 najkrajších miest Chorvátska.

Summer2014@Hvar

Top 10 ostrovov sveta (2018, Travel + Leisure)

10. Bali, Indonézia

Exotic Bali

9. Hvar a ostrovy Dalmácie, Chorvátsko

DJI_0117

8. Ischia, Taliansko

Napoli & Ischia

7. Kauai, Havaj (USA)

Kauai

6. Maui, Havaj (USA)

Maui_Sunset

5. Santorín, Grécko

Oia

4. Galapágy, Ekvádor

Galapagos

3. Boracay, Filipíny

Untitled

2. Hilton Head Island, Južná Karolína (USA)

Harbour Town Sunset, Hilton Head Island, South Carolina

1. Palawan, Filipíny

El Nido island hopping

Pozri aj: Spoznať Európu nebolo nikdy ľahšie. Toto je 19 najlacnejších európskych miest, kde za predĺžený víkend zaplatíš len takúto sumu

Príbehy
0
Komentovať (0)