Foto: Chiara Marra (Flickr)

Lukáš Mužla / / Svet
Do zoznamu top ostrovov našej planéty sa dostala aj talianska Ischia. Nachádza sa na úctyhodnom ôsmom mieste.

Kultúra, dobrodružstvo, príroda i krásne pláže. Väčšina ostrovných dovolenkových destinácií ponúka z každého čosi a stávajú sa tak najobľúbenejšími turistickými destináciami ľudí z celého sveta. Na ktorý ostrov našej planéty sa však vybrať, aby to skutočne stálo za to? Poradia vám sami ľudia, konkrétne čitatelia cestovateľského magazínu Travel + Leisure, ktorí sú každý rok zapojení do ankety World’s Best Awards. Hlasovanie pre rok 2018 je ukončené a výsledky známe. V desiatke Top ostrovov sveta pre rok 2018 sa umiestnilo i niekoľko európskych destinácií. Medzi nimi i taliansky ostrov Ischia.

Taliansky ostrov sopečného pôvodu s názvom Ischia nájdete v Tyrrhenskom mori v oblasti Neapolského zálivu. Má približne 47 km² a asi 60-tisíc obyvateľov. V rebríčku Top 10 ostrovov sveta, podľa cestovateľského magazínu T+L ,obsadil úctyhodné ôsme miesto. Prečo vlastne? To vám ukážeme v nasledujúcich riadkoch.

Foto: Wikimedia

Kruhový ostrov ponúka pre každého cestovateľa niečo. Historické pamiatky, zaujímavú kultúru, prírodné krásy, krásne pláže a vynikajúcu taliansku kuchyňu. Navyše je Ischia vhodná aj pre tých, čo na dovolenke potrebujú istú dávku adrenalínu. Vzhľadom na to, že ide o sopečný ostrov v aktívnej zóne, sú známky vulkanickej činnosti na ostrove viditeľné neustále.

SDIM0941- sd15- "Isole di Capri e Ischia" -Voigtlander color lanthar 50mm f2.8 (DKL).

Ostrov Ischia sa počas svojej histórie stretol s veľkým množstvom rôznych kultúr, ktorých pozostatky môžete v rôznych častiach pozorovať dodnes. Najskôr patril Grékom, potom Rimanon, Gótom, Langobardom, Vandalom, Normanom, Francúzom i Britom. Medzi najvyhľadávanejšie historické pamiatky patrí Aragonský hrad, mohutný hrad z 15. storočia stojaci na osamotenom miniatúrnom skalnom ostrove. Za návštevu stojí i historické rybárske mestečko Forio, kde bolo v 18. storočí vystavaných menších pevností. Bohatá história však nie je najväčším lákadlom ostrova.

Italy. Ischia. Aragonese Castle.Day.
Panorama of Forio, Ischia

Obrovským lákadlom turistov sú termálne pramene a kúpaliská, ktoré využívajú prírodnú geotermálnu energiu sopečného ostrova Ischia. Azda najznámejšími termálnymi kúpaliskami sú Poseidonove záhrady (Poseidon Gardens) či Sorgeto. Komu sa však nechce dovolenkovať v kúpeľoch, tomu Ischia ponúka nikdy nekončiace pláže, ktoré lemujú prakticky celý obvod ostrova. Medzi najkrajšie a najvyhľadávanejšie patria pláž Citara (v spomínanom mestečku Forio) či najdlhšia pláž ostrova Barano v južnej časti Ischie.

Giardini Poseidon

Hotel Internazionale Ischia

Na svoje si na Ischii prídu i nadšenci prírody. Za zmienku rozhodne stojí úžasná botanická záhrada La Mortella, ktorá je považovaná za jednu z najlepších v celom Taliansku. La Mortella je rozdelená do dvoch častí. Časť v údolí má typickú vlhkú subtropickú klímu a návštevník sa cíti ako v pralese, horná časť už poskytuje pohľad na typicky stredomorskú krajinu. Pre nadšencov turistiky tu je zas najvyšší vrch ostrova Epomeo (význam slova = rozhliadať sa), ktorý poskytuje jedinečný výhľad nielen na ostrov Ischia, ale i Neapolský záliv, samotný Neapol a obrovskú kalderu Campi Flegrei.

Giardini La Mortella

Epomeo Volcano. Ischia Вулкан Эпомео, о. Искья

Top 10 ostrovov sveta (2018, Travel + Leisure)

10. Bali, Indonézia

Exotic Bali

9. Hvar a ostrovy Dalmácie, Chorvátsko

DJI_0117

8. Ischia, Taliansko

Napoli & Ischia

7. Kauai, Havaj (USA)

Kauai

6. Maui, Havaj (USA)

Maui_Sunset

5. Santorín, Grécko

Oia

4. Galapágy, Ekvádor

Galapagos

3. Boracay, Filipíny

Untitled

2. Hilton Head Island, Južná Karolína (USA)

Harbour Town Sunset, Hilton Head Island, South Carolina

1. Palawan, Filipíny

El Nido island hopping

Pozri aj: Toto je najkrajšia krajina na svete. Do prestížneho zoznamu 20 krajín sa prebojovala aj obľúbená cestovateľská destinácia Slovákov

0
Komentovať (0)