Ilustračná foto: TASR

Česká spoločnosť vyvinula prevratné rúška.

V súčasnosti je zohnať rúško na tvár pomerne veľký problém. Ich cieľom je, aby ste do okolia nešírili baktérie či vírusy, avšak iba minimálne vás dokážu chrániť pred patogénmi z okolia. S tým sa rozhodla niečo urobiť česká spoločnosť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Brnenská firma Respilon sa už 7 rokov venuje výrobe ochranných pomôcok z nanovlákien, vďaka čomu dokáže zachytiť až 99,9 % všetkých patogénov, píše portál vtm.zive.cz.

Virus Killer

Spoločnosť reaguje na súčasnú situáciu a nezaháľa. Vytvorila rúško s názvom Virus Killer, ktoré nielen zachytí 99,9 % patogénov o rozmeroch pár desiatok nanometrov, ale dokonca ich dokáže aj zabiť. Zabiť by tak mal aj nový koronavírus.

Tajomstvom úspechu sú akcelerované oxidy medi, ktoré majú silný antipatogénny účinok. Na vývoji rúška česká firma spolupracovala s izraelskými firmami.

Ilustračná foto: SITA/AP

Ich rúška majú vďaka medi oranžový nádych a vydržať by mali až 24 hodín aktívneho používania. Znamená to, že je možné si rúško zložiť a neskôr si ho opätovne nasadiť. Takto vám, v prípade, ak ho denne používate iba niekoľko hodín, môže vydrať pokojne aj týždeň.

Dve verzie a cena

Rúška sa budú vyrábať ako pre verejnosť, tak aj pre zdravotníkov, hasičov či policajtov. RespiPro Virus Killer, určený práve pre zdravotníctvo či zásahové zložky bude mať robustnejšiu textíliu a mierne iný tvar ako bežné rúška. Cena za 5 kusov bude 1 575 Kč (približne 58 eur).

Verzia ReSpimask sa bude viac podobať bežným rúškam, typická však bude tiež oranžová farba kvôli medi. Za 10 kusov pritom zákazník zaplatí 2 000 Kč (približne 74 eur).

Obidva druhy by mali byť dostupné v polovici apríla, pričom predpredaj začne už 20. marca.

Problematická výroba

Keďže v súčasnosti je výroba rúšok všade rozbehnutá na maximum, firma mala problém nájsť dostatok materiálu a výrobcov. Našla ich napokon v Turecku. Transport z tejto krajiny je však aj napriek relatívnej blízkosti zložitý a niektoré krajiny ich môžu pri preprave zablokovať pre potreby vlastného trhu. Spoločnosť aj preto počas apríla nainštaluje v Brne výrobnú linku a v máji sa rozbehne výroba aj v Českej republike.

 

Najnovšie články