V. Klimko

Skalná ihla je prírodný útvar, ktorý sa nachádza pri Starej Ľubovni. V súčasnosti však ihlu ohrozuje rieka Poprad a budúcnosť tohto geologického unikátu je tak neistá.

Prírodný skalný útvar Skalná ihla je tiež známa ako Čertova skala. Nachádza sa na brehu rieky Poprad v okrese Stará Ľubovňa, medzi obcami Chmeľnica a Hajtovka. Tento prírodný unikát však ohrozuje rieka, ktorej zväčšujúci sa tok nepôsobí priaznivo na podložie skaly, ani na ňu samotnú. Úrady preto začali podnikať kroky, aby zabránili poškodeniu. Ak by sa nič nerobilo, je celkom možné, že o pár rokov by tento unikátny skalný útvar, ktorý tu stojí milióny rokov, mohol nenávratne zaniknúť.

Článok pokračuje pod videom ↓

Skalná ihla je vysoká asi 12 metrov a vznikla počas geologického obdobia jura, kedy sa po Zemi ešte prechádzali dinosaury. Ihla sa nachádza v krásnom prostredí pri rieke Poprad, a tak je obľúbeným a vyhľadávaným cieľom mnohých turistov.

Okolité obce majú preto prirodzený záujem, aby sa Skalnej ihle nič nestalo, keďže podporuje rozvoj turistického ruchu. Samosprávy chcú okolo skaly vybudovať tiež cyklochodník a poškodenie tohto unikátu by atraktívnosti cyklistickej trasy veľmi nepomohlo.

Správa povodia chce upraviť koryto rieky, a zmeniť tak tok vody, čím by sa zmiernil tlak, ktorý v súčasnosti na Skalnú ihlu pôsobí. Všetci dúfajú, že úprava koryta vyťažením riečnych usadenín a štrku pomôže vyriešiť tento problém.

Skalná ihla je známa tiež pod názvom Čertova skala. Tento názov dostala podľa povesti, v ktorej šľachtic Ľubovenský zapredal dušu čertovi, aby mohol postaviť hrad. Keď bol hrad hotový, šľachtic sa išiel vyspovedať do kláštora, čím čerta urazil a nahneval. Čert sa rozhodol pomstiť, a tak schytil veľkú skalu, ktorú chcel hodiť na hrad. Ako skalu niesol, zaznel na kláštore zvon a skala čertovi vypadla z pazúrov. Odvtedy sa Skalná ihla nazýva tiež Čertovou skalou.

panoramio.com
panoramio.com

Dúfame, že kompetentné orgány čoskoro pristúpia k úprave koryta a tento skalný unikát tak už nebude ďalej ohrozovaný vodou. Pre istotu vám však odporúčame, aby ste si čím skôr naplánovali výlet a tento cenný geologický útvar videli na vlastné oči. Aj z vlastnej skúsenosti vieme, že to rozhodne stojí za to.

Pozri aj: Ľudia v nich stále bývajú. Skalné obydlia v obci Brhlovce sú slovenským unikátom, o ktorom málokto tuší

dromedar.zoznam.sk, vypadni.sk

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články