Foto: Instagram.com (brano.kovacik), Destinacie.sk

Komplex skalných obydlí vytesaných do tufu je unikátom na celom území Slovenska.

Pri myšlienke na to, že v 21. storočí niekto na Slovensku ešte stále býva v jaskyniach, by ste sa pravdepodobne len chytali za hlavu. Skalné obydlia sú pritom slovenským unikátom a nájdete ich v obci Brhlovce východne od Levíc.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ich pôvod sa datuje až do 16. a 17. storočia, teda na čas, kedy sa obyvateľstvo potrebovalo chrániť pred nájazdmi Turkov. V oblasti sa nachádzajú dobre spracovateľné horniny – pórovité andezitové tufy a tufity. Tie umožnili pomerne jednoduchú stavbu obydlí vytesaných do skál. Okrem toho majú jedinečnú vlastnosť – v lete chladia a v zime hrejú. K pôvodným obydliam postupne pristavovali aj nadzemné poschodia. Ide teda o významné pozostatky ľudovej architektúry, ktoré dokumentujú svojrázny spôsob života v tomto regióne.

Brhlovce skalné obydlia 02.JPG
By LureOwn work, CC BY-SA 4.0, Link

Niektoré skalné obydlia sú dodnes obývané, iné sa využívajú ako vínne pivnice alebo hospodárske priestory. K dispozícii je aj expozícia Tekovského múzea v Leviciach sprístupnená od roku 1992. Môžete sa tak na vlastné oči presvedčiť, ako sa tu kedysi žilo.

Brhlovce skalné obydlia 04.JPG
By LureOwn work, CC BY-SA 4.0, Link

Brhlovce skalné obydlia 03.JPG
Autor: LureVlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Vysunutá expozícia pozostáva z murovaného domu z konca 19. storočia s datovaním 1932 a zo zadnej časti jeho dvora, kde sa nachádzajú miestnosti vysekané do tufovej skaly. Taktiež máte možnosť vidieť rôzne kamenné nástroje, ľudový nábytok, hrnčiarske výrobky či kuchynský inventár.

Brhlovce skalné obydlia 06.JPG
Autor: LureVlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Brhlovce skalné obydlia 01.JPG
By LureOwn work, CC BY-SA 4.0, Link

Brhlovce.JPG
Autor: PosoniumAsterVlastné dielo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

Usadlosť č. 142 získala medzinárodné ocenenie „Europa Nostra 93“ udeľované európskym výborom pre vidiek a malé mestá. Ide o prvé takéto ocenenie na území Slovenska.

Pozri aj: Mnohí z nás o ňom ani nevedia. Najpresnejší orloj na svete sa nachádza na Kysuciach v Starej Bystrici

brhlovce.sk

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Najnovšie články