Foto: Profimedia

Zdá sa, že spravodlivosť ho napokon dobehla po desiatkach rokov.

Bývalý nacistický dozorca žil v Amerike viac ako 60 rokov. Spravodlivosť ho však napokon dobehla. Vo veku 95 rokov bol deportovaný späť do Nemecka.

Vojnový zločinec bol deportovaný do Nemecka

Ako informuje portál LAD Bible, bývalý nacistický dozorca bol deportovaný do Nemecka po tom, čo sa viac ako 60 rokov ukrýval v Amerike. Friedrich Karl Berger, ktorý má v súčasnosti 95 rokov, v roku 1945 slúžil v nemeckom koncentračnom tábore Neuengamme. V roku 1959 sa však odsťahoval do Ameriky.

Americká colná a imigračná agentúra potvrdila, že Berger bol deportovaný späť do Nemecka, kde bude čeliť následkom za to, čo vykonal pred desiatkami rokov. Bergera usvedčili dôkazy, ktoré sa podarilo nájsť na potopenej lodi. Súd v Memphise následne ešte 20. februára minulého rozhodol, že Berger musí Ameriku opustiť.

Unknown authorUnknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Samozrejme, Berger sa bránil. Na súde sa obhajoval tým, že v koncentračnom tábore strávil len niekoľko týždňov ku koncu druhej svetovej vojny a v tom čase ma len 19 rokov. Údajne tam bol len preto, lebo bol k tomu prinútený. Okrem toho, na súde sa vyjadril, že počas svojho pôsobenia v koncentračnom tábore nebol svedkom zlého zaobchádzania, týrania či vraždenia.

Tvrdí, že k práci v koncentračnom tábore bol prinútený

Priznal však, že bránil väzňom v tom, aby z tábora ušli a nikdy nepožiadal o to, aby mohol z koncentračného tábora odísť a vykonávať inú prácu. Nemecké súdy tento prípad minulý rok uzavreli. Ako píše portál The Guardian, Berger v Nemecku nebol vzatý do väzby. Bude však musieť podstúpiť vypočúvanie a je možné, že proti nemu budú vznesené nové obvinenia.

V rozhovore pre portál The Washington Post sa Berger vyjadril, že nerozumie tomu, čo sa vlastne deje. Je nahnevaný z toho, že sa jeho prípad rieši po desiatkach rokov napriek tomu, že bol k práci v koncentračnom tábore prinútený. Nerozumie tomu, prečo ho v 95 rokoch úrady vyhnali z jeho vlastného domova. Avšak napriek tomu, že v koncentračnom tábore pracoval len krátko, za svoju prácu celé tie roky dostával od nemeckých úradov penziu.

Generálny prokurátor Monty Wilkinson sa vyjadril, že Bergerova deportácia je ukážkou toho, že Amerika nechce slúžiť ako bezpečné útočisko pre tých, ktorí sa podieľali na zverstvách páchaných počas druhej svetovej vojny. Tých, čo neváhali odporným spôsobom porušiť ľudské práva, stihne spravodlivosť aj po desiatkach rokov. Americké ministerstvo spravodlivosti potvrdilo, že Berger je už 70. človekom, ktorý bol identifikovaný ako nacistický vojnový zločinec a deportovaný do Nemecka.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )