Foto: CC Flickr.com

Vieš, ktorý šport je najpopulárnejší v Japonsku?

Sumo? Omyl! Baseball! Možno až neveriacky pozeráš na úvodné slova tohto článku, ale ver tomu. Baseball je tu modla, je to náboženstvo a životný štýl. Tento americký šport opantal japonskú športovú scénu po druhej svetovej vojne a stal sa športom, ktorý sleduje celý národ.

Článok pokračuje pod videom ↓

Keď je tu sezóna, tak každý tretí deň sa štadióny zaplnia až na prasknutie. Ale nepredstavuj si tie naše futbalové svätostánky, kde sa zmestí tak 10 tisíc ľudí. Štadión najväčšieho baseballového klubu Tokio Giant sa vždy zaplní k počtu až 40 tisíc. Každé mesto tu má svoj vlastný štadión a ten v Tokiu má aj prvú zatváraciu strechu na svete.

Priznám sa, že som tento šport hral doma na Slovensku 6 rokov a tak vždy, keď sem prídem, musím ísť na zápas. Najviac milujem tú atmosféru. Fanúšikovia už dve hodiny pred zápasom postupne zaplnia štadión v bojových farbách a  nacvičujú si zborové chorály. Dnes bude hrať Tokio s hirošimskými kaprami. Z Hirošimy prišlo vyše 5 000 ľudí s japonskými rýchlovlakmi šinkanzenmi.

Vládne tu úcta k táboru súpera a žiadne nenávistné pokriky tu nezažiješ. Ani tu nie sú žiadni policajti či ozbrojenci, ktorí musia dohliadať na poriadok. Keď počas zápasu, útočí Hirošima, fanúšikova Tokia stíchnu, aby si zafandili aj kapre z juhu krajiny. Znie to až neuveriteľne, že? Chodia sem rodiny s deťmi a strávia príjemné poobedie v prostredí, kde nikto nenadáva, neponižuje a hlavne sa nemláti. Kultúra národa sa prejavuje aj tu.

Foto: Wikimedia commons

Japonská liga patrí do päťky najkvalitnejších líg na svete. Najlepšia je pochopiteľne tá v USA, na druhom mieste je Kuba, a potom súperia národné tímy z Južnej Kórey či Venezuely o 3. a 4. miesto. Akcie, ktoré predvádzajú jednotlivé tímy, sú ukážkové a často to zahrmí ľudským „Oooo“ pri dobre zvládnutej stratégii. Keď však padne „homerun“, tak štadión vstane a všetci začnú spievať víťazné chorály. Napríklad tím z Hirošimy začne vypúšťať červené balóniky.

Foto: Wikimedia commons

A čo sa tu je? My sme zvyknutí na párok a pivo a tu je sushi, saké – ryžová pálenka a tiež dobré pivko. Práve pivo ti načapujú mladé Japonky, ktoré majú sud s pivom na chrbte a stačí len zdvihnúť ruku a už máš pivo. Keby toto videli feministky, tak budú neveriacky krútiť hlavou.

Ak teda prídeš do Japonska a je tu sezóna na baseball, choď! Aj keď ťa tento šport nebaví, príď sem kvôli atmosfére. Je neskutočná a lístok stojí od 10 eur.

Nabudúce si povieme o miestach, kde sa chodia kúpať opice či o ostrove, ktoré okupujú zajace.

Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov

Viac článkov