Máte pamäť zlatej rybky, alebo si naopak poľahky zapamätáte takmer všetko?

Nech už je kapacita vašej pamäte akákoľvek, vždy existuje zaujímavý spôsob, ako to otestovať. Alebo zlepšiť. Držiteľ Guinnessovho rekordu, Dominic O´Brien o tom dokonca napísal aj knihu s názvom How to Develop a Brilliant Memory Week by Week (Ako získať brilantnú pamäť týždeň po týždni).

V jeho knihách nájdete série testov, ktoré vás nielen otestujú, ale vám pomôžu aj pamäť zlepšiť. Prichystajte si pero a papier a vrhnite sa na päť úloh, ktoré sme pre vás vybrali.

Slová

Na zozname nájdete 20 slov. Máte tri minúty na to, aby ste si ich prezreli. Potom vezmite papier, slová zakryte a pokúste sa ich napísať spamäti čo najviac. Na poradí slov nezáleží. Zoznam je nasledovný:

Strom, čas, tvár, rúra, hodinky, myš, motor, planéta, búrka, náhrdelník, šatník, motýľ, záhrada, sirup, obrázok, postroj, spánok, jablko, oceán, kniha.

Za každé slovo, ktoré ste si v trojminútovom intervale správne vybavili, si pripíšte jeden bod.

Čísla

Ďalšou úlohou v poradí sú čísla. Úloha je podobná, ako predošlá, tentoraz sa však pokúste zapamätať si zoznam 20 čísel. Čísla však musia nasledovať v poradí tak, ako sú zapísané v príklade. Aj na splnenie tejto úlohy máte čas tri minúty. Zoznam čísel je nasledovný:

5 0 3 6 7 4 4 0 9 2 8 2 0 5 7 6 7 1 2 9

Za každé správne zapamätané číslo si pripíšte jeden bod, ak sa však pomýlite v čísle či v poradí, úloha končí a ďalšie body si nezapisujte. Ak máte napríklad správne prvé dve čísla, ale pri treťom ste sa pomýlili, získali ste dva body.

Tvary

Táto úloha sa môže zdať trochu náročnejšia, určite ju však zvládnete. Opäť máte tri minúty. Pozorne si prezrite všetky tvary na obrázku. Sústreďte sa najmä na poradie, v akom sú zobrazené.

Dominic O’Brien

Hotovo? Na ďalšom obrázku sú rovnaké tvary, ako na predošlom, avšak v inom poradí. Spomeniete si, akým číslom boli tvary označené na predošlom obrázku? Nepozerajte na predošlý obrázok! Odmeňte sa jedným bodom za každú správnu odpoveď.

Dominic O’Brien

Binárne číslice

Táto úloha zrejme zaujme aj šprtov do matematiky. Na zapamätanie sekvencie čísel máte opäť časový limit tri minúty. Pokúste sa zapamätať si v poradí čo najviac za sebou idúcich čísel. Za každé správne číslo si prirátajte jeden bod. Aj tu platí pravidlo, že ak ste si správne zapamätali 4 čísla, ale piate je nesprávne, pripisujete si 4 body. Sekvencia čísel je nasledovná:

1 1 0 0 0 0 0 1 1 0 1 1 1 0 1 1 0 0 1 1 0 1 0 1 0 1 0 0 1 1 

Hranie kariet

V poslednej úlohe sa budeme hrať s kartami, nebude to však blackjack. Pozorne si prezrite karty a pokúste sa zapamätať si ich v danom poradí. Aj na túto úlohu máte tri minúty. Po uplynutí limitu zapíšte všetky karty zaradom, ktoré ste si zapamätali. Za každú kartu v správnom poradí si pripíšte bod.

Dominic O’Brien

Výsledky

Dohromady ste za všetkých päť úloh mali možnosť získať 90 bodov. Ak máte viac ako 70 bodov, vaša pamäť je skutočne skvelá. Ak ste získali viac ako 35 bodov, je čo zlepšovať, nie ste však na tom zle. Ak máte viac ako 20 bodov, pamäť zrejme nie je vašou najsilnejšou stránkou. Ako ste dopadli vy?

Pozri aj: “Maskový test”: Na tieto 2 otázky dokážu väčšinou správne odpovedať len ľudia trpiaci schizofréniou

indy100
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)
Príbehy