Petra Sušaninová / /
Spánkový cyklus je mimoriadne citlivá záležitosť a väčšina z nás nie je práve najšťastnejšia, ak ho niečo naruší.

Aj keď je to individuálne, výskumy tvrdia, že zdravý dospelý jedinec potrebuje v priemere 8 hodín spánku na to, aby sa cítil fit a mohol optimálne fungovať počas celého dňa. Avšak, napríklad taký Leonardo da Vinci či Nikola Tesla považovali 8 hodinový spánok za plytvanie drahocenným časom, ktorý sa dá využiť napríklad na prácu. Obyčajného človeka, ktorý si cení čas na odpočinok, však unaví už len pomyslenie na ich režim.

Spánok je nevyhnutnou súčasťou zdravého fungovania. Nedostatok spánku doslova ničí človeka ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke. Šoférovanie sa mení na nebezpečný manéver, človek sa nedokáže poriadne učiť, nie to ešte sa niečo naučiť, zhoršuje sa pamäť a okrem toho, čím menej spíme, tým viac jeme.

pexels.com

Čoraz viac ľudí si však kvôli škole či pracovným povinnostiam jednoducho nemôže dovoliť dlhý a kvalitný spánok. Zamestnávatelia si ale uvedomujú, že bez spánku zamestnanec nepodá ideálny výkon a na nejednom modernom pracovisku už sú zriadené miestnosti určené na odpočinok a regeneráciu. Okrem toho, kto povedal, že celých 8 hodín spánku sa má vybaviť naraz?

Vedeli ste, že v minulosti ľudia skutočne nespali 8 hodín naraz, ale ukladali sa do postele na základe dvojfázového modelu, teda dvakrát denne, avšak na kratšie časové úseky? Niektorí veľkí myslitelia a umelci dokonca zachádzali v tomto životnom štýle ešte o krok ďalej a preferovali tzv. polyfázický spánkový cyklus, ináč nazývaný aj spánkový cyklus Uberman.

pexels.com

Tento spánkový cyklus spočíva v tom, že jedinec spí viackrát ako trikrát denne. Ideálne je, ak si spánok rozloží v rámci celého dňa do šiestich 20 minútových spánkov. Samozrejme, časy môžete prispôsobiť svojim potrebám.

V knihe Claudia Stampiho sa tvrdí, že da Vinci zredukoval svoj spánok do extrému. Každé 4 hodiny si pospal 15 minút. Za deň teda dokopy spal v priemere hodinu a pol a mal tak 6 hodín navyše na produktívnu činnosť. Leonardo sa dožil veku 67 rokov, teda za ten čas takýmto spôsobom ušetril až približne 20 rokov času.

Tesla spal o niečo viac, údajne „až“ 2 hodiny denne. Možno práve to však bolo dôvodom toho, že ako 25 ročný sa psychicky zrútil. Výskumy z roku 1989 síce dokazujú, že z dlhodobého hľadiska je síce človek produktívnejší, jednoznačne však neodporúčame Teslov a da Vinciho režim skúšať na vlastnej koži.

Pozri aj: Nikola Tesla a jeho 7 nadčasových životných lekcií, ktoré „rozsvietia“ váš život

curiosity
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)