Väčšina z nás sa snaží vyzerať dobre. Či už pre seba, alebo aby sme sa páčili niekomu inému.

Často však na parádenie nemáme príliš veľa času a dochádza ku konfliktu medzi túžbou vyzerať dobre a snahou ušetriť čas. Vedci si však myslia, že to, ako sa obliekame, má výrazný vplyv na náš pracovný aj súkromný život. 

Počuli ste už niekedy výrok „Obliekajte sa ako do práce, ktorú by ste chceli, nie do práce, ktorú máte“? Alebo „Vyzeraj dobre, cíť sa dobre“? Väčšina ľudí takýmto výrokom príliš neverí, napriek tomu však svoje oblečenie prispôsobujeme rôznym okolnostiam. Nové výskumy tvrdia, že zrnko pravdy v týchto výrokoch predsa len je. Šaty, ktoré máme na sebe skutočne ovplyvňujú naše správanie, postoje, náladu, sebavedomie aj spôsob, akým komunikujeme s ostatnými. Tento fenomén vedci pomenovali enclothed cognition, teda niečo ako zaodetá kognícia.

Popisuje spôsob, akým odev ovplyvňuje naše emócie, sebahodnotenie a interakcie. Dôvodom, prečo šaty ovplyvňujú naše emócie, je ich symbolický význam, ktorý im spoločnosť pripisuje. Niektoré odevy považujeme za vtipné, v iných nadobúdame pocit, že sme silní, v iných lenivieme atď. Ľudí okolo nás dokonca často súdime práve podľa toho, či sa na takú či onakú príležitosť vhodne obliekli. Nehodnotíme však len iných, ale aj sami seba na základe toho, čo máme na sebe a ako sa v tom cítime.

Nahoďte sa, buďte silní

Existujú dôvody, prečo sa istým druhom odevu hovorí „oblečený pre úspech“. Vyzerá to tak, že formálne oblečenie spôsobuje, že sme správne naladení na biznis. Cítime sa sebavedomejšie a telo vyplavuje viac hormónu, ktorý je zodpovedný za pocit dominancie. Sme lepší vyjednávači a zlepšuje sa schopnosť abstraktne myslieť.

pexels.com

Neformálny piatok

V zasadačke robí slušný oblek zázraky, pokiaľ však ide o snahu socializovať sa, nie je to až taký dobrý nápad. Štúdie dokazujú, že pokiaľ máme na sebe formálne oblečenie, je náročnejšie uvoľniť sa a otvorene s ostatnými komunikovať. Stretli ste sa už v zamestnaní s tzv. neformálnymi piatkami? Neformálne oblečenie v zamestnaní podporuje kreativitu a pomáha vytvárať priateľskejšie prostredie. Prečo práve piatky? Pretože v piatok majú ľudia tendenciu skôr upustiť od vážnosti a naškrobenosti.

Športové oblečenie

Nemáte dostatok motivácie cvičiť každý deň? Oblečte si športové oblečenie. Alebo ho aspoň noste so sebou. To zvýši pravdepodobnosť, že sa na to cvičenie napokon skutočne dáte. Viete prečo? Nosenie športového oblečenia totiž funguje ako pripomienka, že by sme pre seba mali urobiť niečo zdravé. Navyše, to, že máme na sebe športové oblečenie znamená o jednu výhovorku, prečo necvičiť, menej.

pexels.com

Uniformné myslenie

Pomyslenie na akékoľvek oblečenie spájajúce sa s istou rolou v nás automaticky vyvoláva asociácie týkajúce sa toho, aké by mal mať daný človek vlastnosti. Ak napríklad niekto nosí uniformu, ľudia očakávajú, že sa bude správať v práci zodpovednejšie. Stačí, ak si niekto oblečie biely laboratórny plášť, aby venoval svojej práci viac pozornosti a robil menej chýb.

To sa netýka len dospelých. Ak deti v Keni dostali školské uniformy, školu vynechávali menej často a podávali lepšie výkony. Možno preto, že uniforma dodala škole ráz vážnosti a hodnoty.

Luxus a politika

Vedeli ste, že šaty neovplyvňujú len to, ako vnímame svoj sociálny status, ale aj politické preferencie a postoje? V istej štúdii výskumníci požiadali skupinu žien, aby nosili kabelku značky Prada, ktorá sa spája skôr s konzervativizmom a preferenciou kapitalistických hodnôt. Druhá skupina žien luxusnú kabelku nemala.

Dámy s luxusnou kabelkou boli menej ochotné pomáhať, neváhali však pomôcť, ak to znamenalo vylepšenie ich statusu. Vedci si myslia, že to je tak preto, lebo podvedome konáme tak, aby naše správanie ladilo s naším výzorom. Ak sa do nejakej roly oblečieme, začneme sa tak aj správať.

pexels.com

Raz hore, raz dole

Nemáte náladu? Cítite sa skleslo či nahnevane? Stav našej mysle jednoznačne ovplyvňuje to, ako sa obliekame, vedeli ste však, že to platí aj naopak? To, čo si oblečieme, môže mať výrazný vplyv na to, ako sa vyrovnáme s ťažkým a deprimujúcim dňom. Vedci tvrdia, že najrýchlejším spôsobom, ako si trochu napraviť náladu, je obliecť si niečo jasné a pestré.

Svetlé farby sa spájajú s pocitom šťastia, slnečných a bezstarostných dní. Tmavé farby sa zas spájajú s nedostatkom energie, únavou a nie príliš dobrou náladou. Najbližšie, ak budete mať náladu schovať sa za tmavú mikinu, vytiahnite radšej zo skrine farebný sveter. Možno prinesie kúsok šťastia.

Ukryté tajomstvá

Je to síce bizarné, no našu náladu ovplyvňuje aj spodné prádlo. Skryté časti oblečenia, ako sú napríklad ponožky či spodné prádlo, taktiež ovplyvňujú naše sebahodnotenie a sebavedomie. Ak si oblečiete niečo, čo považujete za sexi, budete sa cítiť istejšie a sebavedomejšie.

Aj keď to ľudia nevidia príliš radi, aj kopírovanie štýlu iných môže pomôcť. Vedci tvrdia, že ak budete napodobňovať dress code niekoho, koho považujete za inteligentného a silného, pocítime podobné kvality aj na sebe.

pixabay.com

A čo dnes máte oblečené vy?

Pozri aj: Viete, čo o vás prezrádza vaša obľúbená farba oblečenia?

brainfodder
Všetko začína v tvojej hlave
0
Uložiť článok
Komentovať