Petra Sušaninová / /
Aj keď samotné dielo ste možno nečítali, určite ste už počuli o knihe s názvom Podivný prípad Doktora Jekylla a Pána Hyda.

Autorom diela je slávny spisovateľ Robert Louis Stevenson. Doktor Henry Jekyll je dobre vychovaný a spôsobný vedec, rozhodne sa však vyskúšať na sebe elixír. Ten spôsobí, že sa zmení na pána Hydea, muža, ktorý je opakom doktora a ľahko podlieha prízemným inštinktom. Samozrejme, príbeh má isté prvky fantázie, ako napríklad čarovné elixíry, avšak jeho hlavná myšlienka sa zakladá na realite.

Autor tohto diela, Robert Louis Stevenson, vyrastal v škótskom Edinburghu, kde mal v tom čase veľký rešpekt muž menom William Brodie. Bol umeleckým stolárom a svoju prácu vykonával s láskou a naozaj dobre. Vďaka svojim zručnostiam sa dostal v pomyselnom sociálnom rebríčku na popredné priečky a práve nábytok od Brodieho mal vo svojej izbe kedysi aj Stevenson. Okrem toho, že vyrábal krásne kusy nábytku, bol Brodie aj zručným zámočníkom.

Nejeden obyvateľ Edinburghu mu bezvýhradne dôveroval. A to dokonca až tak, že kým boli ľudia preč, dávali mu kľúče od svojich domovov, aby mohol v pokoji vykonávať svoju prácu aj v ich neprítomnosti. Mysleli si, že je to dôveryhodný obľúbený muž, nemajú sa predsa čoho báť.

wikipedia.org

Boli však na omyle. Brodie sa totiž rozhodol využiť príležitosť, ktorá sa mu núkala a svojich bohatých zákazníkov okrádal. Keď od majiteľa domu dostal kľúč, z vosku si urobil odliatok a vyrobil si vlastnú kópiu kľúča, povolanie zámočníka sa mu teda zišlo. Potom, keď už mal vlastný kľúč, po nociach sa vkrádal do domov, presnoril ich a vzal si, čo sa mu zažiadalo.

Práve takto inšpiroval príbeh Stevensona a vzniklo dielo zobrazujúce život Jekkyla a Hydea. Dr. Jekyll bol slušný a priateľský, kým Hyde sa neštítil ľudí zabíjať. Rovnako aj Brodie mal dve tváre, jednu milú a priateľskú, no druhú zlodejskú, ktorá pripravovala ľudí o majetok. Nakradnutý majetok potom využíval na stávkovanie – napríklad na kohútie zápasy a okrem toho si vydržiaval aj dve slúžky. Len tak, pretože takto si to mohol dovoliť.

wikipedia.org

Ako sa však hovorí, lož má krátke nohy. Brodie bol čoraz chamtivejší a napokon si na krádeže najal troch pomocníkov. Práve tí sa mu stali osudnými a v roku 1788 sa všetky špinavosti prevalili. Jedného z Williamových pomocníkov prichytili pri čine, rozhodol sa teda požalovať aj na zvyšných dvoch. Tí neváhali a Brodieho udali. Rezbár a zámočník sa pokúsil ujsť, no nevyšlo mu to a skončil v rukách zákona. Bol obesený pred veľkým davom rozhnevaných ľudí. Mýty hovoria, že Brodie postavil prvú šibenicu v Edinburghu a na nej napokon aj odvisol.

Stevenson o mužovi pôvodne napísal hru, tá však nemala úspech. Kniha je však už úplne iným príbehom a priniesla autorovi nemalú slávu. Boli by ste si pomysleli, že Dr. Jekyll a Mr. Hyde je príbeh zakladajúci sa na skutočnosti?

Pozri aj: Psychopat David Parker Ray a jeho Škatuľa na hranie: Takto prezýval svoju dodávku, v ktorej mučil a znásilňoval 50 žien

all-that-is-interesting
Všetko začína v tvojej hlave
0
Komentovať (0)