Foto: Travelistan

Počul si už o jednom z najmenších štátov v Ázii - Brunej?

Tento mini štátik, ktorý sa tlačí medzi Malajziou a Indonéziou patrí medzi najbohatšie krajiny v Ázii. Obrovské množstvo ropy a plynu nielen dávajú štátu obrovské finančné rezervy, ale aj zabezpečujú štedrý sociálny systém, ktorý by závidela nejedna krajina.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Vitajte v sultanáte, kde vládne náš milovaný panovník!“ privíta ma sprievodca John v dusnom a vlhkom prostredí Bruneja. Aj hlavné mesto má vskutku exotický názov – Bandar Seri Behawan. Keď počujete o bohatstve tohto národa, myslíte si, že tu uvidíte druhý Dubaj. Omyl. Mesto má necelých 50-tisíc obyvateľov a nenájdete tu žiaden mrakodrap či modernú budovu. Veď načo. „Netreba sa príliš pýšiť a dávať peniaze do zbytočnej okázalosti“ povie hrdo John na prázdnej hlavnej ulici hlavného mesta. Keby som vám zaviazal oči a odkryl v centre mesta, budete si myslieť, že ste niekde na okraji malého provinčného mesta.

Foto: Travelistan

To, čo chýba hlavnému mestu, to sa vynahradilo do paláca samotného panovníka. Viete, ako sa v skutočnosti volá? Jeho celé meno je Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah ibn Al-Marhum Sultan Haji Omar Ali Saifuddien Sa’adul Khairi Waddien Sultan a Yang Di-Pertuan of Brunei Darussalam a je 29. panovníkom v tejto bohatej krajine.

Foto: Travelistan

Býva v druhom najväčšom paláci sveta, ktorý má 1788 miestnosti a podľa sprievodcu cez 300 kúpeľní, 40 tenisových kurtov, 20 reštaurácií….a najväčšiu zbierku Rolls Roysov na svete. V jeho garáži je tiež 550 Mercedesov Benz, 330 Ferrari… So svojim majetkom vyše 20 miliárd dolárov sa zaradil do prvej trojky najbohatších vládcov sveta. Voľakedy bol najbohatší na svete, keby jeho brat nemíňal vyše 700-tisíc dolárov denne na nákupy áut, domov… Každý rok pozýva obyvateľov svojej krajiny na slávnostnú večeru a keď ste obyvateľ Bruneja, dostanete aj darček od samotného vládcu.

Foto: Travelistan

Prednedávnom si začal stavať svoje letné sídlo, ktoré sa týči nad celým mestom. Sprievodca chrlí rôzne čísla, ktoré mi zamotajú hlavu až ho zastavím a spýtam sa. „A vy čo máte? Ste spokojní?“ John sa usmeje a povie. „Viem, že je to nepochopiteľné, ale my ho máme vážne radi. Neplatíme žiadne dane, zdravotníctvo a školstvo je zadarmo.“ Dokonca, keď máš chorobu, ktorá sa nedá liečiť v Bruneji, na náklady štátnej pokladnice ťa krajina pošle do špičkovej nemocnice v zahraničí.

Foto: Travelistan

Chceš študovať na zahraničnej škole? Napríklad Oxford? Žiaden problém! Brunej ti to zaplatí a keď dosahuješ dobré výsledky, dostaneš aj vreckové. Len potom si to musíš odslúžiť niekoľko rokov doma. Nikto sa tu vážne nesťažuje a uvedomuje si, že iná krajina by financie z ropy a plynu premrhala veľmi rýchlo. Panovník je nielen hlavou štátu, ale aj premiérom, hlavným generálom, ministrom financií. Vlastne rozhoduje o všetkom, ale nakoniec nepatrí medzi tých, čo mu sláva stúpla do hlavy. Keď videl ako jeho brat kazí meno krajiny, zbavil ho ministerskej stoličky.

Foto: Travelistan

A chcete vedieť ešte jednu zaujímavosť? Samotný Brunej číta vyše 5700 kilometrov štvorcových, ale pred pár rokmi kúpili pozemok v Austrálii, ktorý je väčší ako samotný Brunej. Dôvod? Chovajú tam hovädzí dobytok, aby boli čo najviac sebestační a mohli vyvážať mäso do zahraničia. Ak si kladiete otázku, čo budú robiť, keď im dôjde ropa, tak si ju nelámte. Pod povrchom zeme je toľko ropy, že vydrží na niekoľko desaťročí a prednedávnom bolo objavené jedno z najväčších ložísk sveta. Ak by ste sa však chceli stať Brunejčanom a poberať ich štedrý sociálny systém, tak to je takmer nemožné. Ak mi neveríte, príďte sa sem presvedčiť na vlastné oči. Brunej je taká krásna anomália v tomto bláznivom svete.

Martin Navrátil precestoval viac ako 160 krajín sveta. Jeho blog Travelistan.sk je zdroj základných informácií pre všetkých cestovateľov

Viac článkov