Foto: Profimedia

Koľko by ste boli ochotní zaplatiť za Banksyho dielo?

Obraz, ktorý je paródiou jednej z najslávnejších Monetových malieb (The Water Lily Pond), bol včera vydražený za závratne vysokú sumu. Ide o druhý najdrahší obraz z Banksyho dielne.

Banksy a jeho diela sú opradené množstvom kontroverzie. Možno aj to prispieva k tomu, že sa dražia za obrovské sumy.

Olejomaľba, ktorá je paródiou na jedno z najznámejších Monetových diel, sa včera vydražila v Londýne za neuveriteľných 7,6 milióna libier (v prepočte takmer 8,5 milióna eur), informuje portál Daily Mail. Pôvodne sa rátalo s tým, že suma sa vyšplhá nanajvýš na 3,5 až 5 miliónov libier (3,8 až 5,5 miliónov eur) a ako prostredníctvom Twitteru informuje Sotheby´s, dielo sa vydražilo v priebehu 8 minút.

Banksy maľbu vytvoril ešte v roku 2005, pričom idylické miesto premenil na skládku odpadu, v Monetovom sparodovanom jazere sú totiž pohodené nákupné vozíky a cestný kužeľ. Poukazuje tým na to, že si spokojne žijeme konzumným spôsobom života, zatiaľ čo na životné prostredie príliš ohľad neberieme.

Ide o druhé najdrahšie dielo z Banskyho dielne, ktoré sa kedy predalo. Za doteraz najvyššiu sumu sa vydražil obraz s názvom Devolved Parliament z roku 2009, v ktorom Banksy britských ministrov nahradil opicami. Tento obraz sa minulý rok predal za 9,9 milióna libier (10,9 miliónov eur).

1
Uložiť článok
Komentovať