Foto: Insidetravel, rewardingjourneys (Instagram)

Tieto prekrásne miesta by ste mali čo najrýchlejšie zaradiť do svojho cestovateľského denníka.

Ak patríte k cestovateľom, ktorí radi navštevujú miesta, ktoré si zapamätáte do konca života, ste na správnom mieste. Prinášame vám dvadsiatku známych i menej známych miest, ktoré učarujú každému nadšencovi cestovania. Ak teda plánujete svoju najbližšiu dovolenku, potom budete zrejme poriadne zmätení, ktoré z nasledujúcich miest si vlastne vybrať.

Termálny prameň Grand Prismatic, USA

Je najväčším termálnym prameňom v Severnej Amerike a tretím najväčším na celom svete. Nájdete ho, nikde inde, ako v Yellowstonskom národnom parku. Termálny prameň má výdatnosť až 2100 litrov za hodinu, pričom má jeho voda teplotu až 70°C. Prívlastok „prizmatický“ dostal podľa bohatého sfarbenia, ktoré je spôsobené práve na minerály bohatou termálnou vodou.

Kapadócia, Turecko

Turecko je obľúbenou destináciou mnohých Slovákov. Väčšina však navštevuje jeho pobrežné časti a vnútrozemie tak ostáva pomerne tajomné. Skvelým tipom je však rozhodne región Kapadócia, suchá a hornatá časť Turecka, ktorá je však preslávená vďaka teplovzdušným balónom. Konajú sa tu i masové festivaly, počas ktorých sa obloha „zaplní“ tak, ako ste ju ešte určite nevideli.

Jazerá Mammoth, USA

Jazierka v tvare srdca. To je romantická realita v americkom štáte Kalifornia v oblasti nazývanej Mammoth Lakes. Samozrejme, že táto lokalita neponúka len to. Celá oblasť patrí medzi najkrajšie prírodné lokality v Spojených štátoch amerických s úžasnou ukážkou divočiny Severnej Ameriky.

Kakslauttanen, Fínsko

Dovolenka na severe Fínska? Väčšinu ľudí zrejme odrazí zima, sneh a znovu zima a ešte viac snehu. V neposlednom rade je to však i polárna žiara, ktorú možno pozorovať lez za polárnym kruhom (66° rovnobežka). Severné časti Škandinávskeho polostrova sú teda na pozorovanie tohto impozantného javu, ako stvorené. Sledovať úžasné nebeské divadlo priamo z postele cez strechu skleneného iglu už neznie tak zle ako „dovolenka na severe Fínska“, všakže?

St. Michael’s Mount, Spojené Kráľovstvo

Ikonicky vyzerajúci stredoveký hrad týčiaci sa na malom anglickom ostrovčeku. Ak ste si na prvý pohľad mysleli, že ide o známy francúzsky Le Mont-Saint-Michel potom ste sa pomýlili. Anglický brat slávneho francúzskeho hradu ponúka oveľa menej turistov a úžasné stretnutie s 1000 rokov starou históriou.

Ik-Kil, Mexiko

Podobných „stratených rajov“ nájdete v Mexiku niekoľko. Ik – Kil však jednoznačne patrí medzi najkrajšie svojho druhu. Toto miesto je vlastne akýmsi podzemným kúpaliskom. Ide o zatopený závrt krasového pôvodu, v ktorom sa zhromažďuje podzemná voda. Na kúpanie v Ik-Kil však musíte byť i fyzicky zdatní. Kým sa dostanete do 40 metrov hlbokého bazéna, musíte zliezť 26 metrov vysokú kamennú stenu.

Jaskyňa Smoo, Škótsko

Jaskyňa Smoo je skutočným škótskym unikátom. Ide o kombináciu príbojovej a klasickej jaskyne a teda v jej útrobách nájdete ako morskú tak i sladkú vodu. Túto pomerne neznámu prírodnú atrakciu by ste pri návšteve Škótska rozhodne nemali vynechať.

Čierny kaňon, USA

Čierny kaňon vytvorila rieka Colorado pred 15 miliónmi rokov a svoj dnešný názov dostal po vulkanických horninách tmavej farby, ktoré sa v tejto oblasti nachádzajú. Kaňon nájdete na hranici medzi štátmi Nevada a Arizona a rozhodne tu nenájdete také davy ľudí, ako v najznámejšom Grand kaňone.

Sokotra, Jemen

Sokotra je súostrovie štyroch väčších ostrovov a ostrovčekov v Indickom oceáne. Územie taktiež patrí do Svetového dedičstva UNESCO a má veľmi rozmanitú biodiverzitu. Vďaka tomu to pri prvom pohľade vyzerá tak, ako keby sa toto miesto ani len nenachádzalo na našej planéte. Vzhľadom na aktuálnu situáciu v Jemene sa však na Sokotru veľa cestovateľov nehrnie.

Tongariro, Nový Zéland

Tongariro je skutočným rajom pre každého nadšenca prírody. Národný park svojou krásou uchvátil i tvorcov filmovej série Pán Prsteňov, ktorí tu v rokoch 2000 – 2003 natočili všetky tri diely príbehov zo Stredozeme.

Sark, Normanské ostrovy

Medzi pevninskou Európou a Veľkou Britániou leží niekoľko ostrovov, ktoré sa spoločne nazývajú Normanské ostrovy. Ide o pomerne neznámu oblasť, ktorú by ste v dovolenkových katalógoch hľadali len márne, no ich návšteva určite stojí za to. Na ostrove Sark nájdete asi 500 obyvateľov, no ani jeden z nich nemá auto. Tie sú tu totiž celkom zakázané.

Tunel Vistéria, Japonsko

Medzi najkrajšie miesta planéty rozhodne patrí i tento vistériový tunel neďaleko japonského mesta Kitakjúšú. Táto lokalita je známa asi 20 rôznymi druhmi vistérie, ktoré v miestnej záhrade vysadili i do zaujímavého tvaru tunela. Navštíviť by ste ho mali práve v tomto období poprípade o rok, na prelome apríla a mája.

Catarata del Toro, Kostarika

Kostarika, krajina v Strednej Amerike, ukrýva mnohé prírodné krásy. Jednou z nich je i vodopád Catarata del Toro, ktorý padá priamo do stredu krátera dnes už nečinnej sopky. Táto lokalita však neponúka len výlet za samotným vodopádom. Turistika uprostred tropického pralesa je nezabudnuteľným zážitkom.

Foto: Wikimedia

San Ignacio Miní, Argentína

Komplex San Ignacio Miní v Argentíne bol vybudovaný v 17. storočí príslušníkmi rádu Jezuitov, počas kolonizácie Južnej Ameriky Európanmi. Patrí medzi najväčšie pamiatky tejto éry a kedysi vo svojich priestoroch ukrýval nemocnicu, školu či kostol. Komplex prežil asi dve storočia, kým ho domorodí obyvatelia celkom nezničili.

Vrch Edith Cavell, Kanada

Krásnych miest nájdete v Kanade neúrekom. Medzi tie najfotogenickejšie však určite patrí vrch Edith Cavell, aj s rovnomenným jazerom priamo pod viac ako 3300 metrov vysokým vrcholom. Kopec je pomenovaný po anglickej zdravotnej sestre, ktorá bola popravená nemeckými vojakmi počas prvej svetovej vojny za to, že pomáhala spojeneckým vojakom uniknúť z okupovaného Belgicka do Holandska.

Mramorové jaskyne, Čile

Mramorové jaskyne (Marble Caves) v Patagónii na území Čile sú svetovým unikátom. Za posledných 6200 rokoch ich do dnešnej podoby vyformovali vlny oceánu a dostupné sú len na lodi. Okrem unikátneho vzhľadu sa môžu pýšiť ešte jednou zaujímavosťou. Interiér jaskyne, v závislosti od ročného obdobia, mení svoju farbu.

Sabah, Malajzia

V malajzijskom štáte Sabah nájdete okrem krásnych pláži a krištáľovo čistej vody i ľudí z kmeňa Bajau. Domovom týchto ľudí bol vždy oceán a celé svoje životy tak prežili na jeho hladine. Ešte aj dnes nájdete pri pobreží malajzijských ostrovov komunity, ktoré žijú tak, ako kedysi ich predkovia.

Podmorská reštaurácia Ithaa, Maldivy

Podobné miesto by ste na svete hľadali márne. Reštaurácia Ithaa je prvou podmorskou reštauráciou na svete. Nájdete ju na ostrove Rangalifinolhu 5 metrov pod hladinou oceánu.

Červená pláž, Čína

Červená pláž sa nachádza pri meste Panjin, v severovýchodnej časti Číny, v provincii Liaoning pri Bohaiskom zálive. Miestne pobrežie sfarbené dočervena, je spôsobené mimoriadnym výskytom morskej riasy Sueda. Tá je síce počas leta zelená, no práve v tomto období mení svoje sfarbenie načerveno. A s ním i celú pláž.

Plitvické jazerá

Národný park Plitvické jazerá nepatrí len medzi najkrajšie v Chorvátsku, ale i v celej Európe a určite i na svete. V tejto známej lokalite na vás na piatich riekach čaká celkom 16 väčších jazier, 140 vodopádov a 20 jaskýň. Ak ste ich pri ceste do Chorvátska vždy vynechali, mali by ste to toto leto napraviť.

Pozri aj: Les meniaci sa na jazero či najväčšia ľadová jaskyňa sveta. 10 jedinečných miest v Rakúsku, ktoré by ste mali rozhodne navštíviť

brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)