adrialand.sk

Síce sa už prázdniny skončili, nájdu sa tu ešte takí, ktorí si svoje dovolenky nechali na september. Ak sa aj vy ešte chystáte do Chrovátska, tento článok by pre vás mohol byť užitočný. Jedna z prvých vecí, ktorá vám napadne keď sa povie Chorvátsko, sú určite Plitvické jazerá.

Plitvické jazerá už niekoľko rokov lákajú turistov z celého sveta. A niet divu. Jedná sa o zrejme najkrajšiu „pascu“, v ktorej sa turista môže na pár hodín ocitnúť a navyše môžete tieto jazerá navštíviť počas celého roka. Je to niečo, čo by ste mali vidieť na vlastné oči. Ak si nie ste ešte celkom istí, či sa vydať za týmito jazerami, tu je 10 vecí, ktoré ste o nich pravdepodobne nevedeli.

Za krásnymi miestami nemusíte cestovať ďaleko. Jeden slovenský, európsky, a aj svetový unikát máme aj na Slovensku. Vyberte sa s nami do Liptovskej Tepličky, ktorá by pokojne mohla byť predlohou k filmu Pán prsteňov.

Čo tvorí základ Plitvických jazier?

brightside.me
brightside.me

Je to najmä travertín, a teda forma vápenca v kombinácii s magickým machom, riasami a rôznymi baktériami. Rastú veľmi pomaly, približne 1 centimeter za rok, no keď sa sem vydáte napríklad po 30 rokoch, budú už vyzerať úplne inak. Je úžasné vidieť túto prírodnú scenériu plnú koreňov stromov, ktoré sú už pod vodou. Po dlhšom čase tieto jazerá naozaj nespoznáte.

Plitvice majú mnoho chodníčkov

@kyrenian
@kyrenian

Cestičky a chodníčky. Dobrý sprievodca vám prezradí tie najhlavnejšie a najkrajšie značené cestičky a turistické trasy, no keď budete pozorní a zahráte sa na bádateľov, môžete ich objaviť oveľa viac. Je tu mnoho lesných križovatiek a odbočiek, ktoré vám niekedy cestu skrátia a inokedy zase predĺžia. Sú tu chodníky pre peších, cyklistov a aj turistov. Samotné jazerá tvoria len malú časť tohto honosného Národného parku.

V zime sú rovnako krásne ako v lete

plitvice4
slavorum.org

Hoci väčšina turistov si vyberie radšej letné mesiace, v zime má tento park naozaj zvláštne čaro. Ak budete mať šťastie a teplota bude naozaj nízka, uvidíte slávne vodopády zamrznuté na kosť. Svoje čaro má tento park aj počas jesene a jari, takže ísť do Chorvátska aj mimo sezónu sa naozaj vyplatí.

Dávajte si pozor na to, čo v parku robíte

plitvice5
slavorum.org

V tomto parku nenájdete žiadne stánky s občerstvením, ani plavecké súťaže, či extrémne športy a atrakcie. Ak to budete skúšať, môžu vás z parku vyhodiť. To isté platí aj pri činnostiach, ktoré by mohli ohroziť faunu a flóru. Rybárčenie, lovenie a zber rastlín sú v tomto parku zakázané.

Ako sa teda dostanete na druhú stranu jazier?

plitvice6
slavorum.org

Samozrejme, môžete ísť loďou, či člnom. K dispozícii sú špeciálne panoramatické plavby loďou na jazere Kozjak, no vedie tadiaľto aj železničná trať, ak náhodou nemáte radi dlhé prechádzky. Počas roka si vstupenky a lístky nemusíte rezervovať, no počas leta býva čakacia doba trochu dlhšia.

Jazerá boli po celé roky prísne strážené

ckgama.eu
ckgama.eu

Ľudia tieto jazerá vždy obdivovali. Aj preto bola v roku 1949 táto oblasť vyhlásená za Národný park. Áno, dobre si pamätáte. Boli tu natáčané niektoré známe filmy na základe románov Karla Maya a v tom čase dostal aj tento Národný park zopár výnimiek. Chorváti nie sú spokojní len s titulom najstarší Národný park Chorvátska, jedná sa totiž o najstarší Národný park v celej juhovýchodnej Európe.

Nájdete tu veľké množstvo rýb

imgur
imgur

A nie len rýb! Plitvické jazerá sú plné endemických druhov, čo znamená, že tieto jazerá sú jediným miestom na svete, kde dané organizmy žijú. Niečo ako kengura a Austrália. Okrem najväčších druhov, ako je napríklad medveď hnedý, tu nájdete veľa druhov rýb a dokonca aj krabov. Ak budete mať šťastie, narazíte aj na vyše 300 druhov motýľov, ktoré tu žijú a živia sa endemickými druhmi rastlín.

Sú celosvetovo známe

touropia.com
touropia.com

Ak vezmeme do úvahy všetky špeciálne a unikátne fakty o Plitvických jazerách, niet divu, že sa jedná o jednu z najznámejších turistických lokalít v Chorvátsku. Slávnejšie je snáď už len starobylé mesto Dubrovník.

Spomínal tu niekto turistov?

plitvice10
slavorum.org

Ako som už spomenula, Plitvické jazerá sú veľmi známe po celom svete. Nenechajte sa však odradiť. Ak nemáte radi davy a veľké množstvo turistov, možno by ste ich mali navštíviť mimo hlavnú letnú sezónu. Vhodné je obdobie skorej jari, koniec leta, alebo aj uprostred zimy. Park je však taký obrovský, že aj v lete sa tu veľké množstvo turistov stratí.

Miestne reštaurácie sú vynikajúce

plitvice12
slavorum.org

Skvelá správa! Hladovať určite nebudete. Určite si nenechajte ujsť slávnu Licka Kuca, čo je národná reštaurácia, ktorá ponúka jedinečné národné a miestne jedlá. Popri chodníkoch a cestičkách síce nenájdete len také obyčajné stánky s jedlom, no na špeciálnych miestach, kde je to dovolené, narazíte na perfektné reštaurácie, kde si môžete dať krátku prestávku. Určite vyskúšajte slávny „Lički burger“, ktorý je návštevníkmi veľmi vychvaľovaný.

Tak čo, inšpirovali sme vás? Plitvické jazerá sa určite oplatí navštíviť, a ak ste to nestihli počas leta, máte ešte čas. Svoje čaro majú aj počas zimy, takže určite nebudete ľutovať. Stačí už len nasadnúť do auta a krásny výlet sa môže začať.

interez.sk (Lucia M.), slavorum.org
Príbehy
0
Komentovať (0)