Len nedávno sme vás aj na našom webe informovali o veľkom probléme, ktorý pre niektoré austrálske mestá predstavujú premnožené hlodavce, najmä myši. Po výdatných dažďoch a následných záplavách sa však v prírode niektorých častí tohto svetadielu začal objavovať ďalší veľký problém – premnožené pavúky.
Niektoré časti Austrálie po myšiach a iných hlodavcoch doslova zaplavili „pavúčie prikrývky“, informuje web LAD Bible. Tie sa začali objavovať v prírode neďaleko miest, ktorými sa prehnali výdatné búrky. Následné povodne spôsobili premnoženie pavúkov, ktoré začali spriadať siete obrovských rozmerov.
Fotografie z častí Austrálie, ako Bradford, Dandenong Ranges, Traralgon, Morwell a Tinamba, začali zaplavovať sociálne siete, vrátane Redditu, a obyvatelia ostatných kútov sveta sa nestačili čudovať. Niečo také totiž skutočne nemáme možnosť vidieť stále. Fotografie si môžete pozrieť v príspevku od užívatelia hdjwiax na sociálnej sieti Reddit, ktorý prikladáme nižšie.
Naháňajú hrôzu, no ľuďom pomáhajú
Veľké pavučiny pritom nie sú v Austrálii ničím výnimočným (a dokonca ani v iných kútoch sveta, kde sa taktiež objavujú). Pavúky ich vytvárajú najmä vtedy, keď sa ich prirodzené domovy a úkryty dostávajú do nebezpečenstva spôsobeného vysokou hladinou vody.
Samozrejme, netreba sa báť. Pavúky na ľudí nijakým spôsobom neútočia, aj keď si siete pavučín vytvárajú nad zemou. Ako pre médiá vysvetlil Graham Milledge z Austrálskeho múzea, tak pavúky môžu byť v tomto prípade pre ľudstvo aj prospešné. Povodne sú totiž veľmi príjemnými podmienkami na množenie ostatných druhov hmyzu, napríklad otravných komárov. Tie pavúky následne požierajú a ničia a ľudí tak chránia pred nepríjemnými štípancami i patogénmi, ktoré môžu komáre prenášať.
Podobná udalosť sa odohrala v Austrálii aj po povodniach v roku 2012. Archívne zábery nájdete v galérii pod článkom.
Zdá sa teda, že život v Austrálii môže byť skvelý, no aj nebezpečný – najmä, čo sa týka divokej prírody.
Videli sme najkrajšie vianočné trhy u nás: Cítili sme sa ako v rozprávke, viadukt sa rozsvietil prvýkrát za 90 rokov
Matúš chodí všade pešo: V tejto európskej krajine sme sa báli. Chodník na Novom Zélande začína dezinfekčnou stanicou
Budú počas vianočných sviatkov otvorené obchody? Reťazce hlásia zmeny, pozrite sa, ako to bude po novom
Stavať ho začali ešte za Mečiara: Pri tuneli Višňové sa vystriedalo 12 ministrov, skoro po 30 rokoch ho otvárajú
Zažili sme unikát, aký inde na Slovensku nenájdete: V decembri sme sa ocitli v srdci džungle, zaplatíte 8 eur
Bola vysušená doma v garáži a jej rodina si to nevšimla. Analytička povedala, kto môže mať problém s energopomocou
Nielen Culkinovi zo slávy preplo: Jeho filmový brat pýtal za podpis peniaze, svoju partnerku takmer uškrtil
Okamžite si ich bežte pozrieť: Našli sme 10 najlepších filmov roku 2025, mnohé z nich vám úplne ušli
Tento vianočný darček stíhate aj na poslednú chvíľu: Buďme solidárni, niekomu to môže zachrániť život









Nahlásiť chybu v článku