Foto: TASR- Henrich Mišovič

V niektorých prípadoch si neočkovaní test hradia sami.

Testovanie zo zdravotných dôvodov, testovanie kontaktov pozitívnych či testovanie na nový koronavírus do detských táborov zostane hradené štátom. Na všetky ostatné podujatia, kde je potrebný test, si ho bude musieť jedinec hradiť samostatne. Povinnosť sa týka len nezaočkovaných ľudí. Počas tlačovej konferencie to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Od prvého júla štát prechádza na taký systém testovania na nový koronavírus, aby motivoval k očkovaniu. „Podľa britských štúdií 90-percentná zaočkovanosť znamená ukončenie pandémie. Verím tomu, že občania to pochopia,“ dodal minister. Očkovanie jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson by sa malo podľa neho začať v najbližších dňoch. „Musia sa prerobiť isté veci, ktoré súvisia so zmenenou cenou,“ vysvetlil Lengvarský.

Foto: TASR (Busto Arsizio)

Kde je potrebný test?

Od dnes a teda od 1. júla je u neočkovaných test potrebný napríklad na športové podujatia, hromadné podujatia, vo wellnesse, v aquaparkoch či v kúpeľoch. Ak by sa delta variant rozšíril a pribúdali by prípady, je možné, že test sa bude od neočkovaných vyžadovať aj v iných prevádzkach. Do fitnes centra alebo pohostinstva momentálne test nie je potrebný.

Fungovať bude 120 mobilných odberových miest, ktoré budú mať kapacitu 30-tisíc testov denne.

Martin Pavelka, epidemiológ z Inštitútu zdravotných analýz (IZA) na Ministerstve zdravotníctva (MZ) SR, upozornil na to, že v prípade, ak sa v krajine rozšíri delta variant nového koronavírusu, rezort zrejme rozšíri COVID automat a zoznam aktivít, pri ktorých sa budú nezaočkovaní musieť preukazovať negatívnym PCR testom. „Momentálne sú v diskusiách reštaurácie, puby, hromadné podujatia, plavárne, fitness centrá, ubytovanie v hoteloch, športové tréningy, obrady, múzeá a galérie. Ak som zaočkovaný nemusím sa testovať,“ vysvetlil Pavelka.

Antigénové odberné miesta skončili

Testovanie zostáva podľa Tomáša Kúdelu z MZ ako jedna z priorít pri odhaľovaní ohnísk pandémie. „Antigénové testovanie pre takej incidencii, akú máme, nemajú taký benefit, aký potrebujeme. Skôr potrebujeme podporiť PCR testy. Preto antigénové mobilné odberové miesta k 30. júnu končia a všetko smerujeme k PCR testovaniu,“ zhrnul Kúdela.

Foto: TASR – Ján Krošlák

Štát považuje za racionálne a legitímne, aby ľudia zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 mali slobodnejší a bezbariérovejší prístup k využívaniu svojich základných práv a slobôd. Dobrovoľná vakcinácia tak má byť zohľadnená pri prijímaní protipandemických opatrení. „Znamená to viac slobody napríklad pri vstupe do prevádzok, keďže riziko ohrozenia životov a zdravia tretích osôb je pri týchto zákazníkoch (osobách) nízke,“ skonštatovalo ministerstvo zdravotníctva v predkladacej správe.

0
Uložiť článok
Komentovať