Foto: Profimedia

Pozrite si nezvyčajný test na fotografiách a videu.

Americká armáda zverejnila zábery z testu obrovskej lietadlovej lode USS Gerald R. Ford. K testu došlo len pár dňami a v rámci neho v blízkosti plavidla nechali vojaci vybuchnúť 18 ton výbušnín. Test prebehol vo vodách Atlantického oceánu a výbuch nálože bol taký silný, až spôsobil malé zemetrasenie, ktoré pocítili na Daytona Beach na Floride, asi 161 kilometrov od miesta výbuchu.

Zábery z testu novej americkej lietadlovej lode okamžite zaplavili spravodajské agentúry. Americké námorníctvo sa pochválilo nielen fotografiami, ktoré si môžete pozrieť v galérii nižšie, ale aj videom. To zdieľala armáda prostredníctvom sociálnych sietí, píše web LAD Bible.

Foto: Profimedia

Silu lode otestovali výbuchom

Na celom teste je zaujímavý najmä výbuch, ktorý bol tak silný, že spôsobil o takmer 161 kilometrov ďalej malé zemetrasenie o sile 3,9 magnitúda.

Výbuch 18-tonovej nálože americkí vojaci uskutočnili kontrolovaným odpalom pod hladinou mora v tesnej blízkosti lode. Cieľom bolo otestovať odolnosť plavidla USS Gerald R. Ford (CVN 78), aby dostali presný obraz toho, ako by sa lietadlová loď zachovala, keby bola použitá v reálnom boji.

Aj keď zábery nielen z fotografií, ale aj videa vyzerajú skutočne hrozivo, americké námorníctvo verejnosť ubezpečilo, že tieto testy sú úplne bezpečné a nikomu pri nich nič nehrozí. Test sa uskutočnil v piatok 18. júna a loď náročnou skúškou odolnosti prešla.

Nová pýcha amerického námorníctva

USS Gerald R. Ford je najnovšou a najvyspelejšou lietadlovou loďou, ktorou americké námorníctvo disponuje. Testovaná bola dlhých 18 mesiacov a séria testov bola dokončená v apríli tohto roka. Počas tohto obdobia boli špeciálne trénovaní aj členovia posádky, ktorí museli podstúpiť viaceré testy ich schopností.

Loď prešla vylepšeniami aj dôležitou údržbou, aby mohla byť využívaná v boji. Nedávny test s výbuchom nálože bol jedným z posledných, ktoré loď absolvuje. Samozrejme, americká armáda svoju novú pýchu bude testovať aj naďalej. Kedy a ako, to z dôvodu citlivosti údajov zatiaľ nebolo spresnené.

Viac fotografií nájdete v galérii:

0
Uložiť článok
Komentovať