Foto: Youtube.com

Všetko je raz po prvýkrát. Rovnako to je aj s internetom, sociálnymi sieťami a webstránkami, ktoré časom vznikali. Internet sa vyvíja už niekoľko desiatok rokov, no viete, ako vyzeral prvý tweet či prvá fotka na Instagrame?

Internet sa ako celok vyvíja po rôznych etapách. Neustále pribúdajú webové stránky alebo nové sociálne siete, ktoré lákajú ľudí. Na začiatku by ste však veľmi veľa času na internete netrávili, pretože na to nebol dôvod. Dnes už asi každý pozná Facebook, Instagram či Twitter, ktoré navštevujeme denne.  

Prvý tweet

twitter.com

Twitter je jednou z najobľúbenejších sociálnych sietí, ktorú denne navštívi niekoľko miliónov ľudí. Viete, kedy bol vyslaný do sveta prvý tweet? Bolo to presne 21. marca 2006, kedy spoluzakladateľ Jack Dorsey vytvoril svoj prvý príspevok. O viac ako desať rokov sa môže táto sociálna sieť pýšiť neskutočným množstvom užívateľov. Je ich totiž viac ako 300 miliónov.

Prvé video na Youtube

„Me at the zoo“. Tak sa volá úplne prvé video, ktoré zavesil na Youtube 23. apríla 2005 spoluzakladateľ spoločnosti Jawed Karim. V tej dobe to ešte nevedel, no dnes patrí Youtube medzi najsilnejšie sociálne siete, kde je viac ako 1 miliarda užívateľov.

Prvá fotka zverejnená na World Wide Web

wikimedia.org

World Wide Web, alebo ako mnohí poznáme „www“. Bol vytvorený v roku 1992, kedy počítačový vedec Tim Berners-Lee pracoval na svojom projekte. Kvôli tomuto projektu oslovil aj rockovú skupinu Les Horribles Cernettes, aby sa na ňom podieľala tak, že uverejní jej fotografiu. V tom čase asi nemal nikto predstavu, že je to začiatok niečoho veľkého.

Prvá fotografia na Instagrame

View this post on Instagram

test

A post shared by Kevin Systrom (@kevin) on

Vôbec prvá fotografia, ktorá bola uverejnená na Instagrame, bola fotka od zakladateľa spoločnosti Kevina Systroma. Fotku svojho psa zavesil na Instagram v júli 2010.

Prvá webová stránka

buzzfeed.com

Ešte predtým, ako Tim Berners-Lee zavesil na World Wide Web fotografiu rockovej skupiny, domnieval sa, že by bolo užitočné, ak by vytvoril jedno miesto, na ktorom by sa ho používatelia mohli naučiť používať. A tak vznikla úplne prvá webová stránka.

Prvá doména s koncovkou „.com“

buzzfeed.com

Úplne prvá doména bola založená pod názvom Symbolics.com v roku 1985. Síce túto doménu už nevyužíva spoločnosť, ktorá ju založila, ešte stále ju môžete nájsť. Funguje ako najstaršia doména s koncovkou „.com“ na internete.

Prvá vec predaná na eBay

buzzfeed.com

Asi neexistuje človek, ktorý by nepoznal eBay. Miesto, kde môžete predávať, kupovať a dražiť produkty. Na začiatku, v roku 1995, keď bol ešte nazvaný AuctionWeb, ho chceli jeho majitelia vyskúšať a tak naň dali ponuku. Predávali laserový ukazovač. Na ich veľké prekvapenie bol predaný rýchlosťou svetla, a to za cenu 14,83$. Odvtedy sa zmenilo nielen meno, ale aj veľkosť internetovej predajne. Dnes tam môžete nájsť tisíce výrobkov.

Prvá vec predaná na Amazone

quora.com

Rovnako ako na eBay, tak aj na Amazone bola predaná prvá vec v roku 1995. Bola to kniha s názvom „Hofstadter’s Fluid Concepts and Creative Analogies“. Na začiatku bol Amazon len online kníhkupectvo, no dnes tu nájdete už úplne všetko, čo potrebujete.

Prvý „live stream“ pomocou webkamery

cl.cam.ac.uk

Dnes sú už „live streamy“ alebo inak povedané priame prenosy úplne normálne. Stačí, aby ste si zapli Instagram alebo Facebook a vaši priatelia či sledovatelia vás budú vidieť a počuť. V minulosti to však nebolo také ľahké. Prvý live stream, ktorý bol kedy vysielaný, sa uskutočnil v roku 1991 vďaka výskumníkom z Cambridgskej univerzity, ktorí natočili to, ako chystali kávu.

Prvé použitie emotikonu

buzzfeed.com

Dokážete si predstaviť to, že by ste dnes písali správy bez smajlíkov? Neskutočné množstvo rôznych emotikonov nám pomáha niekedy vyjadriť to, ako sa cítime. Prvý emotikon, ktorý bol použitý v texte, sa objavila už v roku 1982. Použil ju počítačový vedec Scott Fahlman.

Prvé úpravy Wikipédie

wikimedia.org

Známa internetová knižnica, do ktorej môže prispievať úplne každý, je známa po celom svete. Webstránka sa však menila a pri tejto zmene stratila svoju históriu. V roku 2010 však Nadácia Wikimedia objavila stratené dáta vrátane prvých úprav, ktoré boli v roku 2001.

Prvá online hra

british-legends.com

Máte radi hry? Ak áno, určite vás bude zaujímať, kedy bola vytvorená prvá online hra. Ešte pred známou hrou World of Warcraft bola hra s názvom Multi-User Dungeon, známa taktiež pod skratkou MUD1 – najstarší virtuálny svet. Hra bola vytvorená už v roku 1978 Royom Trubshawom a Richardom Bartleom na univerzite v Essexe.

Prvý reklamný banner na webovej stránke

thefirstbannerad.com

Spolu s webovými stránkami prišli aj dnes veľmi známe reklamné bannery, ktoré na nás vyskakujú odvšadiaľ. Začala s tým webstránka Wired.com, ktorá bola známa aj ako Hot Wired. Tá spustila 27. októbra 1994 reklamu s jednoduchými slovami: „Už ste niekedy klikli myšou priamo sem?“

Prvý internetový vyhľadávač

buzzfeed.com

Spomenuli ste si pod slovom vyhľadávač na Google? Ak áno, musíme vás sklamať. Google nebol úplne prvým vyhľadávačom. Osem rokov pred ním bol vyvinutý prvý vyhľadávací nástroj nazývaný Archie. Vynašiel ho študent v Montreale. Dnes je webstránka stále udržiavaná pre historické účely Varšavskej univerzity.

Prvý záznam LiveJournal na internete

buzzfeed.com

Sociálna sieť LiveJournal začínala veľmi podobne ako väčšina prvých príspevkov na internete slovami: „Toto je test.“ Bolo to v roku 1999. Dá sa povedať, že LiveJournal vydláždil cestu ostatným sociálnym sieťam, ktoré dnes využívame.

Prvý facebookový profil

flickr.com

Po necelých piatich rokoch od založenia LiveJournal prišla ďalšia sociálna sieť s názvom Facebook. Prvý skutočný facebookový profil nepatril nikomu inému, ako zakladateľovi Markovi Zuckerbergovi.

Prvý poslaný mail

vimeo.com

V roku 1971 počítačový programátor Ray Tomlinson poslal niekoľko správ sám sebe z jedného stroja do druhého. Bolo to prostredníctvom znaku „@“, ktorý udával smer.

Prvý reklamný mail (SPAM)

computerhistory.org

Spamy sú súčasťou našich „online životov“ neustále. Nepríjemné reklamné maily tu boli už sedem rokov po tom, čo Ray Tomlinson poslal prvé maily. Poslal ich takisto on. Boli adresované len pár stovkám ľudí, no už vtedy sa začínala ďalšia éra mailov.

Pozri aj: Neuveriteľné! Alza ponúka Teslu Model 3, koncovou cenou poriadne zaujme

buzzfeed.com
Uložiť článok

Najnovšie články