Ilustračné foto: flickr.com (NOAA Ocean Exploration & Research)

Keď sa povie žralok, mnoho ľudí si predstaví postrach oceánov.

Predstavujú si pomaly vynárajúcu sa plutvu a tie najhrozivejšie rady zubov v hlbinách, ktoré čakajú len na to, kedy si môžu odhryznúť kúsok z nič netušiaceho človeka. Je ale dokázané, že žraloky bežne na ľudí s cieľom zaobstarania si potravy neútočia a ide hlavne o myšlienku prevzatú z hororových filmov. Pravdou je, že žraloky sa väčšinou kŕmia rybami, niektoré dokonca vyhľadávajú už aj bezmäsitú stravu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vedci sa dokonca domnievajú, že časom by niektoré druhy žralokov mohli prejsť na bezmäsitú stravu úplne. Nedávno totiž zistili, že niektoré žralokovidné druhy nejedia už výhradne len ryby, ale sú schopné bez problémov stráviť napríklad aj riasy. Ide o skutočný prielom, keďže prvýkrát v histórii ľudstva by bolo možné príbuzného žraloka, nazvať všežravým tvorom.

Aký je medzi nimi rozdiel? Žalúdok mäsožravca je prispôsobený na príjem potravy s vysokým obsahom bielkovín, teda najmä na trávenie mäsa, kým iný druh potravy trávi len veľmi ťažko a nezíska z neho živiny. Žalúdok všežravca je však viac prispôsobivý a živiny je schopný získať nielen z mäsitej, ale aj z rastlinnej potravy.

Aj keď boli žralokovidné druhy doteraz považované za výlučne mäsožravé, vedci si všimli, že skonzumujú v podstate všetko, čo sa im pripletie do cesty. Napríklad, pri jednej zo štúdií sa ukázalo, že až 60 percent obsahu žalúdka jedného z exemplárov, tvorili riasy. Vedci si mysleli, že ich tvor skonzumoval len náhodne, nie kvôli obsahu živín. Rozhodli sa preto, že to otestujú a do akvária umiestnili skupinu žralokovidných, pričom ich každý deň kŕmili zmesou rias a sépií. Sépie ale tvorili len 10 percent potravy a zvyšok tvorili riasy.

Riasy boli v potrave špeciálne upravené tak, aby sa po konzumácii dalo zistiť, či v krvi zvieraťa kolujú živiny aj z rastlinnej alebo len zo živočíšnej potravy. Krv bola odoberaná niekoľkokrát a ukázalo sa, že zvieratá trávili riasy až s 50 percentnou účinnosťou. Po tomto výskume vyvstáva otázka, ako sú na tom rôzne druhy žralokov. Mohol by sa tento poznatok vzťahovať na rôzne druhy?

Môžu byť niektoré druhy žralokov skutočne bylinožravé? Ak áno, rozšírenie tohto poznatku by mohlo viesť napríklad aj k nabúraniu stereotypu. Ľudia by tak možno prestali žraloky vnímať ako krvilačné príšery, ktoré chcú za každú cenu len zabíjať.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články