Foto: Awashima Marine Park

Zuzana Veslíková / / Veda
Tajomné zviera nájdené pod morskou hladinou, ktoré šokuje svojím desivým výzorom.

Oceán zostáva stále obrovskou záhadou aj pre vedcov, ktorí sa venujú jeho skúmaniu. Neraz sa im však podarí šokovať novým objavom. Tentokrát ide o desivého žraloka, ktorý zažil ešte obdobie dinosaurov.

Moria a oceány sú fascinujúcou témou pre mnohých z nás. Čo sa však ukrýva pod ich hladinou si poriadne nedokáže predstaviť ani tá najkreatívnejšia ľudská myseľ. Približne 95% z nej zostáva stále záhadou.

Na pobreží Portugalska bol objavený hrozivo vyzerajúci žralok s haďou hlavou. Jeho meno je Žralok úhorovitý alebo žralok volánikový (Chlamydoselachus anguineus). Našu planétu obýval už v dobách pred 80. miliónmi rokov, spolu s Tyrranosaurom rexom alebo Triceratopsom, ktorí síce už dávno vyhynuli, avšak tento žralok ešte stále pláva pod hladinou svetových oceánov.

Frilled shark from the Arctic deep sea

Podarilo sa to v novembri 2017, keď sa skupina vedcov skúmala úlovky rybárov v Atlantickom oceáne. Vtedy by im určite ani na um nezišlo, na čo narazia. Záhadný žralok má spolu 300 zubov, ktoré sú zoradené v 25 radoch. Slúžia na napádanie koristi a je zjavné že ho robia veľmi nebezpečným. Má však jednoduchú anatomickú stavbu, ktorá je zapríčinená aj nedostatkom živín v morskom prostredí. Nazvaný je podľa žiabier, ktorými disponuje.

كائنات غير معروفة في اعماق المحيط

Nie je to jediný objav, ktorým vedci očarili svet. V roku 2017, medzinárodný tím našiel červeného kraba, ktorý mal telo posiate desiatkami ostrých hrotov.


Alebo tiež tento záhadný tvor, ktorý vzbudil veľký záujem, už keď ho našli vyplaveného na pláži v Texase po hurikáne. Viac o ňom si prečítajte v našom článku.

Keď sa teda opaľujeme na slnečných plážach, nemali by sme zabúdať na nebezpečenstvo, ktoré sa ukrýva v podmorských oblastiach a mali by sme sa správať ostražito, s primeraným rešpektom, voči tomuto neznámemu svetu.

Pozri aj: Dva roky si mysleli, že majú doma psa. Z malého šteniatka ale vyrástol čínskej rodine medveď

sciencealert.com
0
Komentovať (0)