Foto: TASR - Milan Kapusta / Unsplash

Po zime si môžeme znova vychutnať splavovanie riek. Prinášame niekoľko tipov na zaujímavé výlety po Slovensku.

Za dobrodružstvom na vode nemusíme nutne cestovať do zahraničia. Ponúkajú ho aj slovenské rieky, ktoré potešia milovníkov adrenalínu, ale aj rodiny s deťmi či nadšencov, ktorí sa na člne, kanoe či rafte rozhodnú nezvyčajným spôsobom spoznať slovenskú prírodu a načerpať nový druh zážitkov. 

Dovolenka na Slovensku môže byť skutočne pestrá. Jednou z možností, ako si ju ozvláštniť, je splav našich riek, ktorý môže byť pomalý a intenzívny v spoznávaní okolia alebo rýchlou zábavou. Stačí zobrať partiu kamarátov alebo rodinu a vyraziť.

Čo poviete napríklad na splav rieky priamo pod Oravským hradom či panorámou Kriváňa? Alebo by ste radšej vyskúšali raft na divokej vode či plavbu na drevenej plti? Ak hľadáte inšpiráciu, kam vyraziť, vybrali sme možnosti splavovania riek po celom Slovensku.

Splav rieky Orava

Orava patrí medzi turisticky obľúbené a vyhľadávané miesta. Okrem spoznávania histórie môžete vyskúšať aj splav rieky Orava, pri ktorom si vychutnáte krásnu prírodnú scenériu a dokonca výhľad na ikonický Oravský hrad.

Trasa splavu môže byť kratšia, 8-kilometrová, stredná 14-kilometrová alebo aj dlhá niekoľko desiatok kilometrov. Záleží iba na vás, ktorú uprednostníte a koľko času chcete tomuto zážitku venovať.

Splav na rieke Orava je prístupný počas celej sezóny a môžete zvoliť pomalší úsek, ktorý je vhodný aj pre rodiny s deťmi, alebo ísť cestou po dobrodružstve, kde sa ani náročnejší účastník nebude nudiť.

Jednou zo zaujímavých atrakcií, ktoré toto miesto ponúka, je aj plavba drevenou plťou priamo pod Oravským hradom. Ak teda nie ste zástancom samotného splavu na kajakoch či člne, tento zážitok môže byť pre vás vhodnou alternatívou, ako si užiť vodu. Ocenia ho aj tí najmenší.

Foto: TASR – Pavol Ďurčo

Splav rieky Hron

Splavovanie si môžete vychutnať aj priamo v strede Slovenska, kadiaľ preteká rieka Hron. Začať môžete napríklad v Nemeckej či v Brusne a vybrať si buď kratšie trasy do dvadsať kilometrov alebo zo splavu urobiť dokonca dvojdňový zážitok a prejsť aj 40 riečnych kilometrov.

Na ceste vás čaká spoznávanie a vychutnávanie si horehronskej prírodnej scenérie, na ktorej nechýbajú hrady alebo prechod dominantnými mestami stredného Slovenska – Banskou Bystricou či Zvolenom.

Najideálnejšie podmienky na splavovanie horného úseku Hronu sú práve teraz, teda na jar. Niektoré úseky môžu byť aj adrenalínovejšie, nudiť sa však na tomto mieste určite nebudete.

Toto miesto hostí aj zaujímavé podujatie. V roku 2019 sa tu konal už deviaty ročník splavu rieky na netradičných plavidlách, na trase od Brezna po Valaskú. Splav si prišlo pozrieť množstvo divákov a plavidlá zúčastnených aj ich kostýmy boli skutočne originálne.

Foto: TASR – Ján Krošlák

Splav Malého Dunaja

Presuňme sa na západné Slovensko. Splav Malého Dunaja patrí momentálne medzi najobľúbenejšie na našom území. Môže začínať už v Bratislavskej Vrakuni, pri prechode touto prírodnou panorámou však zabudnete na to, že ste v okolí nášho hlavného mesta a nájdete pokoj od ruchu uprostred čistej prírody.

Splav môžete ukončiť napríklad v Zálesí alebo pokračovať aj ďalej, až k táborisku pri vodnom Tomášikovskom mlyne v Jelke. V tomto prostredí sa budete cítiť miestami až rozprávkovo.

Splav Malého Dunaja je vhodný aj pre rodiny s deťmi, ale na svoje si prídu pri tomto zážitku aj skupiny kamarátov. Okrem odpočinku môžete cestou spoznávať aj bohaté vtáctvo a rôzne druhy živočíchov.

Splav môže trvať dve hodiny, ale aj dva dni. Je to výborný tip napríklad na trávenie víkendu, iba kúsok od Bratislavy a so všetkými zážitkami, ktoré čas v prírode ponúka.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Splav Dunajca

Pre adrenalínovejších dobrodruhov odporúčame raft na hraniciach Slovenska s Poľskom. Na našom území preteká rieka Dunajec cez Národný park Pieniny. Dunajec patrí medzi najčistejšie rieky strednej Európy a zároveň je typickou horskou riekou, preto najlepšie podmienky pre jej splav sú práve po daždi.

Čakajú na vás krásne výhľady a prírodná scenéria Pieninského národného parku. Najzaujímavejšou trasou je Červený Kláštor – Lesnica, môžete však vyskúšať aj trasy zo začiatkom v Majeroch, Spišskej Starej Vsi alebo zažiť toto dobrodružstvo v susednom Poľsku.

Dunajec ponúka aj možnosť splavu na drevených pltiach. Túto turisticky vyhľadávanú atrakciu môžete vyskúšať z poľskej strany, ale aj z tej slovenskej. Jej začiatok je v Majeroch alebo Červenom Kláštore.

Foto: TASR – Milan Kapusta
Foto: TASR – Milan Kapusta

Rafting na rieke Belá

Zážitok z raftovania ponúkajú aj Tatry, avšak iba na jednom mieste, a tým je rieka Belá. Jej splavovanie nie je možné v priebehu celého roka, ale práve v týchto mesiacoch, počas mája a júna, si tento zážitok priamo spod Kriváňa môžete vychutnať naplno. Ak hľadáte jarné dobrodružstvo, tento tip by mohol byť tým pravým.

Miesto začiatku splavu je v Podbanskom a končí v Dovalove. Cestou zažijete panorámu už spomínaného majestátneho Kriváňa, ktorý dodá tejto skúsenosti ešte väčšie čaro.

Rafting na rieke Belá je ešte výnimočnejší tým, že je možné ho vyskúšať iba v spomínaných mesiacoch, teda v čase topenia snehu, keď je hladina rieky najvyššia.

Foto: Jozef Ďurník/TASR

Rafting na umelom vodnom kanáli v Liptovskom Mikuláši

V tomto prípade nejde o rieku, ale o dobrodružstvo na divokej vode, ktoré môžete zažiť na Slovensku aj priamo na mieste, kde sa konali Majstrovstvá Európy dospelých v kanoistike. Areál vodného slalomu Ondreja Cibáka ponúka možnosť vyskúšať raftovanie priamo tam, kde trénujú aj naši profesionálni športoví reprezentanti.

Ak nemáte skúsenosti a napriek tomu by ste chceli tento zážitok vyskúšať, pomocou skúsených inštruktorov si užijete jazdu s veľkými vlnami či skokmi.

Dobrodružstvo na vode si tu môžete užiť aj prostredníctvom wakeboardingu. Oproti predchádzajúcim miestam zameraným na splav riek je tento druh raftingu skôr o samotnom adrenalínovom zážitku, než spoznávaní okolia a prírody. Pre nadšencov však určite stojí za to.

Foto: TASR – Andrej Galica
splavdunaja.sk, eurorafting.sk, canoeraft-dunajec.sk, rafting-pieniny.sk, mutton.sk, rafting-slovakia.sk, mikulas.sk

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

1
Uložiť článok
Komentovať