Foto: Wikimedia Commons

O tom, či mal Adolphe Sax šťastie alebo smolu by sme mohli veľa diskutovať.

Ako uvádza portál All That Is Interesting, síce oklamal smrť sedemkrát, no kto by chcel osud pokúšať tak často. Našťastie, Adolphe Sax prežil aj zdanlivo nemožné, vďaka čomu spôsobil hudobnú revolúciu a milovníci hudby si aj dnes môžu užívať hru na saxofóne.

Od mala v dielni hudobníka

Adolphe Sax sa narodil v Belgicku v roku 1814 ako jedno z 11 obchodníkových detí. Antoine-Joseph bol veľmi šikovný tesár, vďaka čomu si ho dokonca všimol aj panovník William I. Oranžský a požiadal ho, aby vyrábal nástroje pre belgickú armádu.

V dielni robil otcovi spoločnosť aj Adolphe a už vo veku 15 rokov dokázal sám vyrábať klarinety. Od útleho veku sa teda pohyboval vo svete hudby. Okrem toho, hudobné nástroje nevyrábal podľa šablóny, experimentoval a snažil sa vytvoriť niečo nové, čo by jeho ušiam lahodilo viac ako doteraz vyrobené nástroje.

See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons

Sedemkrát oklamal smrť

Adolphe na nástrojoch usilovne pracoval a každý, čo sa mu dostal do rúk, vylepšil. Neskôr sa dokonca zúčastnil aj prestížnej súťaže, bol však príliš mladý a ocenenia sa mu nedostalo. Aj keď bol Adolphe talentovaný, v niektorých oblastiach až taký šikovný nebol a v detstve sa neraz ocitol v život ohrozujúcej situácii. Napríklad, raz si pomýlil chemikáliu s mliekom a vypil ju, následkom čoho takmer zomrel. Otráviť sa mu podarilo ešte v ďalších troch prípadoch. Okrem toho utrpel úder kameňom do hlavy, zhltol ihlu, vypadol z okna na treťom poschodí a takmer sa utopil.

Vďaka tomu, ako ľahko sa dostával do nebezpečných situácií, chlapca prezývali „malý duch Sax“. Aj keď tomu mnohí neverili, Sax našťastie všetky úrazy a nehody prežil, až sa napokon v roku 1840 po štúdiu na konzervatóriu vybral len s pár drobnými vo vrecku do Paríža. Vydal sa po stopách svojho otca a plánoval predávať hudobné nástroje armáde. Tentoraz však nie belgickej, ale francúzskej.

AnonymousUnknown author [Public domain], via Wikimedia Commons
Sax s nástrojmi experimentoval aj naďalej, až sa mu napokon podarilo vyrobiť nástroj, s ktorým bol dokonale spokojný – a to saxofón. V Paríži sa Sax zoznámil s niekoľkými významnými hudobníkmi a zdalo sa, že saxofón ich očaril. Dúfal, že vďaka novému nástroju spôsobí vo svete hudby revolúciu a to sa mu skutočne aj podarilo. Nanešťastie, vynálezcovi saxofónu sa ale spočiatku uznania nedostalo. Aj keď bol patent evidovaný od roku 1846, po celom Francúzsku vznikali kópie jeho nástroja, za ktoré autor nič nedostal.

Zomrel celkom chudobný

Okrem toho, Sax nebol človekom, s ktorým by sa ľahko vychádzalo. Mal ťažkú povahu, hudobný svet preto rozdelil na tých, ktorí boli s ním a na tých, ktorí boli proti nemu. Aj v časopisoch sa neraz objavovali články, kde čelil ostrej kritike, čo zrejme prispelo k tomu, že až trikrát počas svojej kariéry musel vyhlásiť bankrot. Samozrejme, Sax mal aj obdivovateľov a medzi rokmi 1843 až 1860 priamo zo svojej dielne predal 20-tisíc saxofónov.

Musik- och teatermuseet [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Sax sa nikdy neoženil, no so svojou partnerkou Louise-Adèle Maor mal 5 detí.

V roku 1894 Sax zomrel úplne chudobný, no vo výrobe slávnych saxofónov pokračoval jeden z jeho synov. Našťastie, hudobný nástroj má dnes vo svete hudby svoje pevné miesto a milujú ho najmä tvorcovia jazzu, blues a orchestrálnej hudby.

allthatisinteresting, wikipedia
Uložiť článok

Najnovšie články