zdroj: Glami, Pixabay

Bavlna patrí medzi najmenej udržateľné materiály, ktoré používame.

Polyester, elastan, akryl, viskóza, bavlna, ľan, konope či bambus. O týchto materiáloch počul už každý. Niektoré sú udržateľné viac, iné menej, no a z niektorých produkujú a následne ničia fast fashion značky oblečenie za stovky miliónov eur ročne.

Na výrobu jedného bavlneného trička sa spotrebuje až 2700 litrov vody. Počas päťminútovej sprchy minieme približne 100 litrov. Výroba jedného bavlneného trička = sprchovanie počas jedného mesiaca. Existujú však materiály, ktoré sú oveľa udržateľnejšie ako bavlna, pravdepodobne ste o nich nepočuli, ale dnes vám ich predstavíme a môžete si z nich kúpiť oblečenie aj na Slovensku.

foto: unsplash

Módny vyhľadávač GLAMI prichádza s unikátnym sprievodcom materiálmi, vďaka ktorému si môžete o každej látke naštudovať tie najdôležitejšie informácie a presmerovať sa priamo na produkty vyrobené z tých, ktoré vás zaujmú. Nás zaujali nasledujúce tri, o ktorých doposiaľ počul len málokto.

Príjemný materiál z drevenej buničiny

Zo stromov eukalyptu, dubu alebo brezy sa vyrába lyocell – materiál vyrábaný z drevenej buničiny na báze celulózy, na ktorej rozpustenie sa používa aminoxid. Ten je schválený aj pri produkcii kozmetických výrobkov. Eukalyptové stromy rastú veľmi rýchlo a navyše nie sú náročné na pestovanie, keďže nepotrebujú veľa vody, ale ani žiadne pesticídy či genetické upravovanie.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dominika Maas (@dominikamaas) on


Lyocell je 100% biologicky odbúrateľný materiál, ktorý veľmi dobre absorbuje pot a má aj antibakteriálne vlastnosti. Používa sa na výrobu blúzok, spodného prádla, športového oblečenia, džínsových výrobkov a dokonca aj oblečenia pre najmenších. Lyocell získal ocenenie Európskej Únie – European Award of the Environment.

Pozrite si výrobky z lyocellu.

foto: GLAMI

Oblečenie z trávy príjemné ako hodváb

Rastlinka ozdobnica čínska vyzerá ako pekné oživenie každej záhrady. Zaujímavejšia je však jej stonka. Z nej sa totiž získavajú vlákna ramie, ktoré sú podobné lykovým vláknam. Veľkou výhodou je, že sú nenáročné na vodu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by hisako (@hisak1128) on

Najväčšími svetovými producentmi sú Čína, Taiwan, Kórea, Brazília či Filipíny, keďže rastlinka potrebuje tropické podnebie, aby sa jej darilo. Jej získavanie je síce náročný proces, avšak finálny produkt je kvalitný a na dotyk veľmi príjemný – akási zmes ľanu a hodvábu. Látka je odolná voči plesniam, slnku a aj vetruvzdorná.

Pozrite si oblečenie z ramie.

foto: GLAMI

Lama nielen ako trendy potlač

Čo spája Austráliu, Himaláje, Južnú Ameriku, ale aj Slovensko? Vlna. Snáď najznámejšia zo „špeciálnych druhov vĺn“ je u nás merino vlna pochádzajúca z oviec merino, ktoré sú najčastejšie chované v horách na Novom Zélande či Austrálii. Je mäkká a priedušná a obľúbené z nej nie je len oblečenie, ale napríklad aj deky.

foto: Unsplash

O čom ste však možno nepočuli, je alpaka. Alpaka sa podobá malej lame. Vlna z alpák existuje až v 22 prirodzených farebných odtieňoch. Je teplejšia ako klasická vlna a mäkšia ako hodváb a vzácnejšia ako kašmír a dokonca hypoalergénna.

foto: pixabay

Pozrite si produkty vyrobené z alpaka vlny.

Foto: GLAMI

Ak vás problematika udržateľných materiálov zaujíma a chcete vedieť, ktoré materiály šetria planétu a sú zároveň kvalitné a dlho vydržia, odporúčame vám preskúmať sprievodcu materiálmi. Ten si v rámci svojich ekologických aktivít pripravil módny vyhľadávač GLAMI, v spolupráci s ktorým sme vám už priniesli článok o tom, koľko kilometrov precestuje obyčajné tričko, kým sa dostane do našej skrine a aj návod, ako rozoznať udržateľnú módu.

V spolupráci s GLAMI
Uložiť článok

Najnovšie články