Foto: MovieStillsDB

Televízny program bude plný zaujímavých vojnových filmov i dokumentov.

8. máj nie je voľným dňom len tak z rozmaru, aby sme mali všetci pokoj od pracovných či iných povinností. Je dňom, kedy si pripomíname koniec druhého najväčšieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva a víťazstvo nad fašizmom. Pri príležitosti okrúhleho 75. výročia konca 2. svetovej vojny upravujú svoj program aj slovenské televízne stanice. Tie vo svojom vysielaní divákom prinesú pútavé filmy a dokumenty s tematikou vojny a jej utrpením.

Vojnové dokumenty aj veľkolepé filmy novšieho i staršieho dáta – to všetko nájdete počas najbližšieho víkendu vo vysielaní slovenských televíznych staníc. Program bude naozaj bohatý, vašu pozornosť však odporúčame upriamiť najmä na tieto filmy.

Programom bude kraľovať RTVS

Ako RTVS uvádza v tlačovej správe, ku Dňu víťazstva nad fašizmom prinesie výnimočné a oceňované filmy, ktorých hlavným zameraním bude utrpenie človeka v čase vojny. Tie by v priereze času mali byť mementom pre obdobie mieru. RTVS svoj špeciálny sviatočný program odštartuje už v piatok a s pripomínaním neľahkých časov 2. svetovej vojny bude pokračovať počas celého víkendu a aj v ďalších dňoch mesiaca máj. Čo konkrétne to bude?

Obchod na korze

V piatok (8.5.) o 16:55 si na Jednotke budete môcť pozrieť prvý a jediný slovenský oscarový film Obchod na korze v hlavnej úlohe s nezabudnuteľným Jozefom Kronerom. Tragikomický príbeh jednoduchého slušného človeka, ktorý počas vojny podľahne tlaku okolia a vplyvom diania sa dostane do neriešiteľnej situácie.

V roku 1942 prijala fašistická vláda Slovenského štátu norimberské zákony. Zabavené židovské obchody a podniky sa dostávajú do rúk poverených Slovákov. Truhlár Tóno Brtko (Kroner), poctivý a slušný človek, pod nátlakom svojej chamtivej manželky a vysoko postaveného švagra neochotne prijme arizačný dekrét, na základe ktorého dostane obchod s galantériou pani Rozálie Lautmanovej (hrá ju Ida Kamińska). Polohluchá žena nerozumie, čo sa v krajine deje a Tóna považuje za svojho pomocníka.

Hviezda

V rovnaký deň o 21:45 Jednotka uvedie aj ruskú vojnovú drámu s názvom Hviezda, v ktorej musí špeciálna prieskumná jednotka presne určiť pozície nepriateľa. Ich úlohou je prejsť front, obísť nepriateľa a zistiť čo najviac o pripravovanom útoku nacistickej armády. Nepriateľ pripravuje nebezpečný ťah, jeho vojaci majú sliediacich psov a vyhnúť sa im je nad ľudské sily…

Snímka Hviezda vznikla pod režisérskou taktovkou Nikolaja Lebedeva (režíroval životopisnú drámu o hokejistovi Charlamovovi pod názvom Legenda 17) na motívy rovnomennej poviedky Emmanuliho Kazakeviča.

Osud človeka

Sugestívny vojnový príbeh režiséra Sergeja Bondarčuka, nakrútený podľa novely Michaila Šolochova. Film sa začína v povojnovom lete r. 1946, kedy sa spisovateľ stretne s neznámym mužom.. Tým neznámym je Andrej Sokolov, prostý človek, ktorý by bol žil spokojným životom obyčajného človeka, keby neprišla vojna. Andrej rozpráva o strašných podmienkach života, o utrpení vo vojenských táboroch a strate ľudskej dôstojnosti. Andrej sa však nedal pokoriť a má odvahu čeliť svojmu osudu, ktorý preň nikdy nestratil zmysel.

Tento film z roku 1959 uvedie RTVS na Jednotke v sobotu 9. mája o 14:20.

Program doplnený o vojnové filmy ponúkne verejnoprávna Jednotka aj počas nasledujúcich dní po tomto víkende.

Zachráňte vojaka Ryana

15. mája o 22:30 dostane priestor hviezdne obsadený vojnový film Stevena Spielberga. V hlavných úlohách tejto snímky sa objavili Tom Hanks, Edward Burns, Tom Sizemore, Jeremy Davies, Vin Diesel, Matt Damon, Nathan Fillion a mnohí ďalší.

2. svetová vojna bola rozhodujúcou udalosťou 20. storočia a pre USA sa stala určujúcim dejinným zvratom. Zmenila hranice sveta a dodnes ju nazývajú aj „poslednou veľkou vojnou“. Ani ten najlepší výcvik však nemohol spojeneckých vojakov pripraviť na to, čo ich čakalo po vylodení v Normandii, na pláži s krycím menom Omaha.

Práve počas vylodenia prídu o život dvaja bratia, ich tretí súrodenec zahynul už skôr na Novej Guinei. Keď sa však kapitán John Miller dozvie o poslednom, štvrtom bratovi, chce ho za každú cenu zachrániť a dostať domov k matke. Na túto ťažkú úlohu sa preto podujme skupina ôsmich mužov. Tí však netušia, že to, čo sa chystajú podstúpiť, je tá najťažšia úloha, akú budú musieť vo svojom živote splniť.

Pád Tretej ríše

Film, z ktorého jednu scénu pozná aj ten, čo ho nikdy nevidel, si budete môcť taktiež pozrieť vo vysielaní Jednotky, avšak až 22. mája.

Nemecko-rakúsky historický film zachytáva posledné dni Tretej ríše v Hitlerovom berlínskom bunkri, pričom koniec tohto príbehu poznajú všetci. Pád Tretej ríše je dôkazom, že veľkolepé a bezchybné vojnové filmy vznikajú aj mimo územia Ameriky. Jednotka ho uvedie vo vyššie spomínaný deň o 22:35.

Ani program na Dvojke však nebude o zaujímavé počiny s vojnovou tematikou ochudobnený. Počas nasledujúceho víkendu sa v programe na druhom kanály nachádzajú nielen filmy, ale aj zaujímavé a oceňované dokumentárne projekty.

Nickyho rodina

Zaujímavým počinom je dokumentárny projekt slovensko-českej produkcie o tom, ako príklad jedného človeka môže pozitívne ovplyvniť svet, predovšetkým mladých ľudí. Nickyho rodina je voľným pokračovaním dokumentu Nicholas Winton – Sila ľudskosti, ktorý sa v roku 2002 dočkal aj ocenenia Emmy Award.

Slovensko-český počin nakrútený v roku 2011 zachytáva neobyčajný ohlas vo svete odvážneho činu pána Wintona a prináša príbehy novoobjavených zachránených detí. Ukazuje, ako mladí ľudia z rôznych krajín pod vplyvom Wintonovho činu začali spontánne konať skutky dobročinnosti a tiež hľadať doteraz nenájdené deti z Wintonovho zoznamu z roku 1939. Takto sa stávajú tiež súčasťou Nickyho rodiny, ktorú tvorí už viac ako 5-tisíc príbuzných „wintonových detí“ rôznych generácií.

Dvojka tento dokument uvedie vo štvrtok 7. mája o 22:15.

Prešporská kasáreň maľovaná

Dvojka bude okrem iného vysielať v piatok 8. mája aj tematické programy pre deti. Jedným z nich je pôvodná televízna inscenácia z obdobia 2. svetovej vojny.

Do vidieckej jednotriedky, v ktorej učí starý učiteľ, prichádza nemecký dôstojník. Pôvodne bol tiež učiteľom a vie už, že Veľkonemecká ríša vojnu prehrá, preto sa tvári neobyčajne ľudsky. Postupne sa približuje k deťom a získava si ich, aby cez ne získal bližšie informácie o partizánoch skrývajúcich sa v blízkych horách. Prešporská kasáreň maľovaná bude odvysielaná na Dvojke o 10:50.

Neznámi hrdinovia

Dvojka v piatok o 16:35 prinesie aj dokumentárny film o pôsobení amerických letcov na Slovensku počas 2. svetovej vojny.

Neznámi hrdinovia sú strhujúcicm príbehom boja o prežitie uprostred neznámej krajiny. Slovenský dokument režíroval Dušan Hudec a vašu pozornosť si zaslúži nielen pre pútavý dej, ale aj spracovanie, pričom o jeho kvalitách svedčia aj pozitívne hodnotenia na ČSFD, kde tejto snímke užívatelia udelili hodnotenie 86 %.

Vyšší princíp

Vidieť odporúčame aj česko-slovenský film z roku 1960, ktorý sa odohráva počas vojny po atentáte na Heydricha. Sfilmovaná poviedka Jána Drdu hovorí o neľudskosti a o hrozných činoch nacistov.

Film začína tým, že blázniví maturanti sa smejú zo svojho tabla. O niekoľko minúť sa začne po celom Protektoráte ozývať hlásenie. Odmena 10 miliónov českých korún pre toho, kto odhalí mená atentátnikov. V hlavnýhc úlohách tejto česko-slovenskej klasiky sa mihli herecké esá ako Ivan Mistrík, Rudolf Hrušínský či Jiří Kodet. Dvojka ho uvedie v sobotu 9. mája o 20:40.

Pridá sa aj komerčná Markíza

Síce nie úplne, ale na pamätný 8. máj vo svojom programe tematicky nadviaže aj komerčná televízia Markíza. Tá si pre svojich divákov na sobotu 9. mája pripravila v premiére vojnový film vizionárskeho režiséra Christophera Nolana z roku 2017 Dunkirk.

Dunkirk vychádza z udalostí evakuácie obkľúčených francúzskych, britských a belgických vojakov z pláže severofrancúzskeho Dunkirku na jar v roku 1940.

Nolanova snímka sa dočkala uznaní kritikov aj divákov a na konte má aj tri sošky Oscara za Najlepší strih, Najlepší mix zvuku a Najlepší zvukový strih. Celkovo si vyslúžila 8 nominácií. V hlavných úlohách sme mohli vidieť herecké esá ako Tom Hardy, Fionn Whitehead, Kenneth Branagh, Michael Cain a mihol sa aj miláčik dievčenských sŕdc zo zoskupenia One Direction, spevák Harry Styles.

Dunkirk Markíza odvysiela už túto sobotu o 20:30.

Vydarené snímky na streamovacích službách

Pokiaľ vás program slovenských televízií nezaujal, stále je tu možnosť streamovacích služieb. Na Netflixe či HBO GO nájdete desiatky hodín zaujímavých snímok, ktoré tematiku 2. svetovej vojny spracovávajú. Mnohé z nich aj na pozadí udalostí, o ktorých ste možno vedeli len veľmi málo. Odporúčame vám napríklad týchto šesť:

Pearl Harbor

Pohľad na konflikty druhej svetovej vojny poskytol v roku 2001 aj vojnový film Michaela Baya, ktorý bližšie rozobral útok Japoncov na prístav a vojenskú základňu Pearl Harbor. Útok, ktorý vtiahol Spojené štáty americké priamo do druhej svetovej vojny. Tento film viac predstavovať netreba, pozrieť si ho môžete v knižnici streamovacej služby HBO GO.

Konferencia vo Wannsee (Conspiracy)

Píše sa 20. január 1942, je mrazivý deň, sneží a nikto netuší, čo sa čoskoro odohrá v dome pri jazere Wannsee neďaleko Berlína. Major SS Adol Eichmann osobne dohliada na to, aby pohostenie pre skupinu očakávaných nacistických pohlavárov bolo bez akejkoľvek chyby. V limuzínach s osobnými šoférmi sa postupne stretávajú najvyššie postavení muži Tretej ríše, vrátane najdôležitejšieho z nich – Reinharda Heydricha – obávaného šéfa hitlerovskej polície a ríšskeho protektora. Jeho úloha je jasná – na chystanej konferencii vyriešiť všetky podrobnosti týkajúce sa konečného riešenie židovskej otázky, ktorá rozhodne o osudoch miliónov ľudí v celej Európe.

V hviezdne obsadenej historickej dráme si zahrali Stanley Tucci, Kenneth Branagh, Colin Firth a ďalší. Snímka v 92 minútach zhrnie všetko dôležité, viac sa dozviete aj v našom samostatnom článku o tejto udalosti. Snímku Konferencia vo Wannsee nájdete v knižnici HBO GO.

Operácia Anthropoid (Anthropoid)

Od soboty 9. mája si na HBO GO budete môcť pozrieť aj česko-britský film Operácia Anthropoid, ktorý vychádza zo skutočného príbehu vojnovej operácie počas 2. svetovej vojny, ktorej cieľom bol atentát na Heydricha. Ten bol po Hitlerovi a Himmlerovi tretím najvýznamnejším mužom Tretej ríše, no hlavne mužom, ktorý nastolil konečné riešenie židovskej otázky a bol tiež vodcom nacistických okupačných síl v Československu.

Táto snímka sleduje osudy dvoch vojakov českého zahraničného odboja – Jozefa Gabčíka (hrá ho Cillian Murphy) a Jana Kubiša (hrá ho Jamie Dornan), ktorí majú v nacistami okupovanom a uzavretom meste nájsť spôsob, ako spáchať atentát na Heydricha. Teda operáciu, ktorá by raz a navždy zmenila tvár Európy.

Najtemnejšia hodina (Darkest Hour)

Zásadnou postavou 2. svetovej vojny bol nechybne aj britský premiér Winston Churchill, ktorý musel na počiatku vojnového konfliktu vykonať zásadné rozhodnutie. Hrozba nemeckej invázie je bezprostredná a on ako premiér Spojeného kráľovstva musí v tejto temnej hodine v priebehu krátkej chvíle zomknúť národ a zmeniť priebeh svetových dejín.

V hlavnej úlohe Winstona Churchilla sa v tejto historickej dráme predstavil herec Gary Oldman, ktorý podal tak fantastický výkon, že bol za to odmenený hneď niekoľkými cenami. Tými najcennejšími sú sošky Oscara, Zlatého glóbusu aj britskej ceny BAFTA. Snímku Najtemnejšia hodina nájdete v knižnici na Netflixe.

Hacksaw Ridge: Zrodenie hrdinu (Hacksaw Ridge)

Vlastný vojnový epos odohrávajúci sa počas 2. svetovej vojny má aj herec a režisér Mel Gibson. Vo filme Hacksaw Ridge predstavil príbeh 32-ročného Američana Desmonda Dossa, ktorý sa po útoku na Pearl Harbor ako mnoho ďalších mladých mužov, prihlásil do služby vlasti. Z vlastného presvedčenia však odmietal nosiť akúkoľvek zbraň či zabíjať iných, preto sa stal zdravotníkom, čo zas nevedeli pochopiť jeho spolubojovníci. Desmond však ako jediný americký vojak dokázal v 2. svetovej vojne bojovať v prvej línii bez akejkoľvek zbrane. Jeho príbeh si môžete vo filme Mela Gibsona pozrieť na Netflixe aj s českým dabingom či titulkami.

Fotograf z Mauthausenu (El fotógrafo de Mauthausen)

V knižnici streamovacej služby Netflix môžete nájsť množstvo zaujímavých a k 2. svetovej vojne tematicky ladených filmov a dokumentov, tento španielskej produkcie však v niečom z radu ostatných vyčnieva.

Snímka Fotograf z Mauthausenu je nakrútená podľa skutočnej udalosti a sleduje príbeh katalánskeho väzňa v nacistickom koncentračnom tábore. Ten využije svoju zadelenú prácu v kancelárii k tomu, aby ukradol negatívy fotografií všetkých hrozných vecí, ktoré sa v koncentráku udiali.

Zaujal vás náš výber? Inšpirujte sa ďalšími titulmi:
Tip na film | Tip na seriál
RTVS, TV Markíza, ČSFD
0
Uložiť článok
Komentovať