Foto: Warner Bros. Pictures

Bankové lúpeže mnohokrát poslúžili ako (geniálna) inšpirácia pre niekoľko najúspešnejších filmárov na svete.

Rebélia bola vo filmovom priemysle vždy a dá sa povedať, že bez štipky anarchisitckého prístupu nemá film veľkú šancu na úspech. Je všeobecne známe, že scenár sa stáva dobrým vtedy, keď hlavný hrdina plní divákovi sny, teda robí veci, na ktoré by sme takpovediac nemali gule. A s tým sa logicky spája aj jeden z najúspešnejších filmových žánrov – gangsterka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Tá môže mať skutočne pestrú paletu podôb, no my sa dnes pozrieme na desiatku najlepších filmov o bankových lúpežiach. Samozrejme ani my, ani tieto veľkofilmy vás na nič nenabádajú.

Point Break/ Bod zlomu

Film Point Break v čase svojho vzniku zožal ohromný úspech najmä medzi mladším publikom. Film o surfovaní, vykrádaní bánk, extrémnych športoch, ktorého dej ťahá Patrick Swayze a Keanu Reeves na začiatku deväťdesiatych, jednoducho musel mať úspech. Bod zlomu odštartoval geniálnu éru akčných filmov, ktoré od osemdesiatok urobili ohromný skok ako v kvalite, tak aj v odvahe.

ČSFD: 76%
IMDB: 7,2/10

Die Hard With a Vengeance/ Smrtonosná pasca 3

Hláška za hláškou, výbuchy a s každým dielom menej vlasov. Tak sa dá v stručnosti opísať trilógia Smrtonosnej pasce. Aby sme predišli dezinformovaniu, je nutné poznamenať, že séria Die Hard má aj ďalšie dva diely a (žiaľ) jeden je v príprave, no tie tým pôvodným ani zďaleka nevyrovnajú. Prvé dva diely sú akčným majstrovským dielom, no mierne odchýlenie v tretej časti celému univerzu len prospelo. Ak máte radi adrenalín v podobe napätého vysedávania na gauči, Smrtonosná pasca je vždy dobrá voľba.

ČSFD: 80%
IMDB: 7,6/10

Butch Cassidy and the Sundance Kid/ Butch Cassidy a Sundance Kid

Tematika divokého západu je dnes už jedným z najošúchanejších nápadov kinematografie a možno aj to je dôvod, prečo celý westernový žáner pomaly, ale s istotou umiera. Výnimkou je možno Tarantinov Django, ktorý sa však na celý žáner povyšuje recesiou a najrôznejšími referenciami. Klasika je však niečo, čo by nemal obísť nikto z nás (filmových nadšencov), a preto je Butch Cassidy a Sundance Kid vec, ktorej by ste sa nemali vyhnúť.

ČSFD: 89 %
IMDB:  8,1/10

Inside Man/ Spojenec

Spike Lee je režisér, ktorý sa veľkou obľubou vyhýba populárnej vlne filmového priemyslu, a preto jeho filmy, aspoň v našich končinách, nie sú tak známe, ako by si zaslúžili. Výnimka však potvrdzuje pravidlo a tou je v tomto prípade Spojenec, ktorého obsadili hollywoodski frajeri Denzel Washington a Clive Owen. Film je známy ako jeden z najintenzívnejších snímkov o lúpeži. Tento titul je pre Leeho Spojenca rozhodne zaslúžená pocta, no bohužiaľ sa stal obeťou vlastného žánru, a tak si vytvoril štít pred akýmkoľvek prestížnym ocenením.

ČSFD: 80%
IMDB: 7,6/10

Heat/ Horlivosť

Ako sme povedali, Spojenec je jeden z najintenzívnejších filmov tohto žánru, no priečku rozhodne vyhráva Horlivosť, v hlavnej úlohe Al Pacinom a Robertom De Nirom. Toto, dámy a páni, je vrchol akčných filmov, ktorý doposiaľ nebol pokorený. Tradične sa objavuje na mnohých rebríčkoch najlepších filmov všetkých čias a inšpiráciu z neho si dokonca požičal aj Nolan pri tvorbe Temného rytiera. Tento temný titul o násilí a rivalite je niečo, čo by žiaden filmový fanúšik nemal vynechať.

ČSFD: 88%
IMDB: 8,2/10

The Town/ Mesto

Ben Affleck je perfektný scenárista a režisér, no o čosi menej dobrý herec. Emócie v tvári sú mu cudzie, a preto je väčšinou obsadzovaný do rolí, ktoré si nevyžadujú prílišné prejavovanie citov. Napríklad také Stratené dievča Davida Finchera alebo nedávny Účtovník Gavina O’Connora sú filmy, kde by sme si nikoho iného nevedeli predstaviť. Podobný prípad je aj Mesto, ktoré si Affleck zrežíroval. A výsledok môžeme oznámkovať dvakrát obtiahnutou jednotkou s hviezdičkou.

ČSFD: 79%
IMDB: 7,6/10

Dog Day Afternoon/ Psie popoludnie

Keď ešte Al Pacino nebol ten charizmatický starý chlap, ktorého poznáme, ale len nosatý tridsiatnik, nakrútil svoj siedmy film s názvom Dog Day Afternoon. Svoj herecký talent však v 70. rokoch neskrýval a preukázal, že Hollywood je skutočne miesto, kam veľmi rýchlo zapadne. V tomto filme podľa skutočnej udalosti stvárnil muža, ktorý vykradol v Brooklyne banku, aby zaplatil operáciu svojmu milencovi. Vďaka svojmu námetu a aj výslednému spracovanie tento film skutočne predbehol svoju dobu a stojí za opakované zhliadnutia.

ČSFD: 83%
IMDB: 8/10

The Italian Job/ Lúpež po taliansky

Lúpež po taliansky je projektom Hollywoodu, takže európskeho akčňáku sa obávať nemusíte. Aj keď obecne v redakcii európskym filmom fandíme, stále je pravda, že nie každý žáner sa dá na našom kontinente správne podchytiť. Keď nám však prídu na pomoc producentskí kamaráti zo zámoria, vzniknúť môže kadečo. Napríklad aj tento mimoriadne úspešný veľkofilm, v ktorom sa o hlavné úlohy podelili Mark Wahlberg a Charlize Theron. Podstatné role si tu však rezli aj  Donald Sutherland, Jason Statham a Edward Norton.

ČSFD: 77%
IMDB: 7/10

Ocean’s Eleven/ Dannyho jedenástka

Je len jediný dôvod, kvôli ktorému by Danny Ocean a jeho partia odstúpili od najambicióznejšej a najriskantnejšej šance vykradnúť kasíno – aby chránili jedného z nich. No budú potrebovať viac než len šťastie, aby rozbili bank. Bezohľadného majiteľa kasína Willyho Banka ani len nenapadne, že keď zradí Dannyho priateľa a mentora Reubena Tishkkoffa, všetky šance sa obráti proti nemu…

ČSFD: 83%
IMDB: 7,8/10

Reservoir Dogs/ Gauneri

Gauneri sú celkom prvým film, ktorého scenár si Tarantino sám napísal, ujal sa réžie a zahral si aj miniúlohu. Takémuto postupu sa nevyhol vo svojich najznámejších snímkoch ako je Pulp Fiction či Django Unchained. Príbeh sa točí okolo skupiny gangstrov, ktorí nepoznajú svoje pravé mená, no idú spoločne vylúpiť banku. Potom, čo lúpež zlyhá, celý príbeh sa odohráva v uzavretom sklade, kde vrie napätie, nedôvera a jedna Tarantinovskejšia hláška ako druhá.

ČSFD: 86%
IMDB: 8,3/10

Pozri aj: Aj hollywoodske hviezdy dostanú niekedy padáka. 8 hercov, ktorí boli z rôznych dôvodov vyhodení zo známych filmov a seriálov

Uložiť článok

Najnovšie články