slovakia.travel- instagram.com

Od primitívnych lávok až po technické skvosty. Predstavujeme vám 10 najkrajších a najunikátnejších mostov Slovenska.

Aj na Slovensku máme množstvo mostov, ktoré majú svoje dominantné postavenie. Niektoré sa zapísali ako najmenšie, najväčšie, najdlhšie, iné sú v rebríčku najstaršie či najkrajšie. Prinášame vám zoznam 10 mostov, ktoré sú svojou unikátnosťou naozajstným slovenským skvostom.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Kolonádový most, Piešťany

Jedna taká gýčová #kolonadovymost #sklenymost #piestany #slovakia

A post shared by Tatiana Balazova (@tanabala) on

Dnešné zore #piestany #kolonadovymost #zima

A post shared by zpiešťan (@zpiestan) on

Ide o najdlhší krytý most na Slovensku. Most predstavuje národnú kultúrnu pamiatku, ktorá sa nachádza v Piešťanoch nad riekou Váh. Prvá myšlienka vytvoriť most patrila nájomcovi kúpeľov Ľudovítovi Winterovi. Dielo vzniklo pod zodpovednosťou slovenského architekta Emila Belluša. Umeleckú výzdobu skiel dokonca vytvoril Martin Benka. Stavba sa realizovala v rokoch 1930-1933. Most bol vybudovaný zo železobetónu a nahradil starý drevený most. V roku 1945 bol zničený nemeckými vojskami. Opravený bol až o jedenásť rokov neskôr v roku 1956. Most vznikol najmä pre potreby kúpeľných hostí a dnes tvorí súčasť promenády.

Lávka cez Dunajec, Červený kláštor

#cervenyklastor #lavka

A post shared by Kamila Prextová (@kamila_prextova) on

V roku 2006 otvorili v Červenom Kláštore najdlhší závesný most v strednej Európe. Medzi jeho zvláštnosti patrí určite to, že je vyrobený z lepeného dreva. Dĺžka lávky je aj s rampami viac ako 149 metrov. Lávka umožňuje nielen chodcom, ale aj cyklistom prechod na poľskú časť Pieninského národného parku. V roku 2016 bola lávka zrekonštruovaná. Svojou výstavbou oživila cestovný ruch nielen v obci, ale aj v celom regióne Zamaguria.

Most Apollo, Bratislava

The only darkness is in your eyes #Bratislava #Bratiska #Danube #Europe #mostapollo #tower115 #night #river #bridge #lights

A post shared by Samo Muránsky ?? (@samomuransky) on

#bratislava #mostapollo #trip #eurovea #nabrezie

A post shared by Martina Sebek (@filomeeeeena) on

Dnes už asi neexistuje nikto, kto by nepoznal tento most. Bol postavený v rokoch 2002 – 2005 cez rieku Dunaj. Nachádza sa v Bratislave medzi Starým mostom a Prístavným mostom. Unikátny je najmä svojim oblúkovým tvarom. Na tento oblúk sú pripevnené závesné oceľové laná. Most bol nominovaný na prestížnu cenu Opal Awards 2006, ktorú aj vyhral. Ak sa práve teraz pýtate odkiaľ pochádza názov Apollo, vysvetlenie je veľmi jednoduché. Názov dostal podľa rafinérie Apollo, ktorá sa nachádzala v blízkosti bratislavskej strany piateho mosta. Rafinéria sa volala podľa boha Apolóna.

Turecký most, Poltár

dusekarpat.cz

Most pochádza z čias tureckej nadvlády v rokoch 1554 – 1593. Nachádza sa v časti mesta Poltár s názvom Zelené. Tento most cez rieku Ipeľ je tretím najstarším zachovaným mostom svojho druhu, ktorý sa nachádza na Slovensku. Aj napriek tomu, že bol opravovaný pôvodnými kameňmi, slúži dodnes. Most je krásny najmä vďaka svojim trom oblúkom, ktoré sú tvorené z kamenných blokov.

Kolonádový most, Dolný Kubín

tik.dolnykubin.sk

V Dolnom Kubíne sa nachádza jedinečný most nad riekou Orava, ktorý bol vybudovaný 90. rokoch 20. storočia. Tento drevený krytý kolonádový most nahradil nefunkčný most, ktorý bol postavený už v minulosti. Spája starú časť mesta s mestskou časťou Veľký Bysterec. Most je vďaka svojej architektúre najvyhľadávanejšou aktrakciou v Dolnom Kubíne. Nuž, veď posúďte sami.

Diaľničný most, Považská Bystrica

YouTube

Mestská estakáda prechádza priamo mestom Považská Bystrica. Táto estakáda dokonca získala ocenenie Stavba roka 2010. Je to prvý diaľničný most na Slovensku, ktorého nosná konštrukcia nesie celý diaľničný profil. Celková dĺžka mosta je 968,73 m a teda právom vyhráva tabuľku najdlhšieho mosta na Slovensku. Estakáda je súčasťou úseku diaľnice D1 Sverepec – Vrtižer.

Most Márie Valérie, Štúrovo

So worth the climb (super super tired the next day, though).

A post shared by M (@oreotalpa) on

Most bol postavený už v roku 1895 ponad rieku Dunaj. Spája slovenské Štúrovo s maďarským Ostrihomom. V roku 1944 ho ustupujúce nemecké vojská vyhodili do vzduchu. Odvtedy sa štáty nevedeli dohodnúť na spoločnej oprave. Na prepravu fungovala iba kompa, ktorá vozila nielen ľudí, ale aj autá. Oprava sa podarila v roku 2001. Na základe dohody Maďarska a Slovenska sa začalo s rekonštrukciou. Most bol pomenovaný podľa najmladšej dcéry cisára Františka Jozefa I.

Most SNP, Bratislava

Most SNP je jediný most v Bratislave, ktorý nemá žiadny pilier v prúde rieky Dunaj. V roku 2001 bol na Slovensku vyhlásený za stavbu storočia. Most je unikátny najmä tým, že má na hlavici pylónu reštauráciu. Od roku 2005 sa nazýva UFO. Je spojená s vyhliadkovou plošinou, a preto sa stala veľmi obľúbená pre turistov. Ročne ho navštívi viac ako 200-tisíc návštevníkov. Nachádza sa vo výške 85 metrov a za dobrého počasia vám ponúkne výhľad až do 100 km. Do UFA sa dostanete výťahom, no zo západnej strany piliera je umiestnené aj núdzové schodisko. Most je dlhý 430,8 metrov a nachádzajú sa na ňom dve dvojprúdové vozovky pre autá.

 Kamenný most, Kráľová pri Senci

Most sa právom považuje za jeden z najkrajších mostov. Je dlhý 42 metrov a bol pravdepodobne postavený v roku 1904. Most má v sebe prvky secesného slohu zo začiatku 20. storočia. Bol postavený z kameňa a vedie cez potok Čierna voda. To, že je naozajstným skvostom, potvrdili aj filmári, pretože most sa niekoľkokrát použil aj ako kulisa historických filmov.

Telgártsky viadukt, Telgárt

Tabuľku 10. najkrajších mostov nám uzatvorí most v Telgárte, ktorý sa svojou architektúrou môže rovnať aj tým zahraničným. Leží pod známym kopcom Kráľova hoľa. Nachádza sa na trati Červená skala – Margecany. Výstavba mostu a celej trate nebola jednoduchá. Počas stavby sa organizovali štrajky, dokonca zomrelo 6 robotníkov. Vlak prechádza aj zástavkou Dobšinská ľadová jaskyňa.

Aj napriek tomu, že sme malá krajina, nachádza sa tu množstvo unikátov, ktoré určite stoja za to. Ak radi cestujete a vyhľadávate netypické a menej známe miesta, určite si dajte za cieľ navštíviť aspoň niektorý z týchto mostov.

Pozri aj:

Interez.sk (Anna Zábojníková), wikipédia.org, aktuality.sk, mostynaslovensku.sk
Uložiť článok

Najnovšie články