FOTO TASR/AP/Bruno Bebert)

Včera celý hudobný svet zarmútila správa o kultovej speváčke Dolores O’Riordan, ktorá nečakane zomrela vo veku 46 rokov. Jej tvorba sa dotkla vnútra miliónov ľudí na celom svete, a to rozhodne stojí za zmienku.

Skupina The Cranberries vôbec nebola rýchlokvasenou kapelou, ktorá vznikla na základe speváckej reality show. Aby dosiahli slávu, tvrdo na sebe pracovali. Speváčka skupiny, Dolores O’Riordan, stála na čele skupiny neuveriteľných 13 rokov. Aj cez hlboké odkazy v piesňach sa snažila zmeniť svet k lepšiemu. A to sa jej určite podarilo.

Odišla náhle, i keď neviedla búrlivý život umelkyne, ktorá sa nevie spratať do vlastnej kože. Príčina smrti tejto Írky s jedinečne zafarbeným hlasom, ktorá perfektne jódlovala, nie je ešte známa. Avšak bez nej bude hudobný svet o niečo chudobnejší. Rozhodli sme sa priblížiť vám túto umelkyňu a kapelu The Cranberries z trochu iného súdka. Určite to poteší nejedného fanúšika tejto, dnes už kultovej kapely.

Skvelý počin dvoch bratov


Vznik skupiny „The Cranberry Saw Us,“ (Brusnica nás vidí), čo bol pôvodný, trošku bizarný názov kapely, majú na svedomí dvaja bratia, Noel a Michael Hogan. Skupina vznikla v roku 1989, no v priebehu rokov prešla viacerými personálnymi zmenami. Pôvodného speváka Nialla Qinn, neskôr nahradila Dolores O’Riordan, ktorá dala kapele ten správny „punc.“ Z The Cranberry Saw Us sa stala kapela The Cranberries. Práve jedinečný hlas a charizma Dolores dopomohla kapele dostať sa na vrchol.

Päť úspešných albumov


Skupina má na konte hity ako Zombie či Linger, ktoré aspoň z počutia pozná asi každý z nás. Nahrali päť albumov: Everybody Else Is Doing It, So Why Can’t We? (1993), No Need to Argue (1994), To the Faithful Departed (1996), Bury the Hatchet (1999), and Wake Up and Smell the Coffee (2001). Od roku 2003 do roku 2009 si skupina dala šesťročnú pauzu, avšak nakoniec sa ich cesty opäť spojili. Skupina práve nahrávala ďalší album, no po nečakanej smrti frontmenky kapely, bude všetko inak.

Sólová kariéra

Dolores sa darilo aj na sólovej dráhe. Vydala dva albumy, ktoré sa stretli s veľkou priazňou fanúšikov. V roku 2007 vydala sólovú prvotinu Are You Listening?, o dva roky neskôr nasledoval album No Baggage.

Obyčajne neobyčajný život


Táto írska speváčka, gitaristka a skladateľka nevyhľadávala škandály. Od roku 1994 žila v usporiadanom manželstve s manažérom skupiny Duran Duran, Donom Burtonom. Mala s ním tri deti, Taylora, Molly a Dakotu. Pár sa síce v roku 2014 rozviedol, avšak rozvod sa zaobišiel bez prania špinavej bielizne na verejnosti. Ostali dobrými priateľmi, čo sa vidí len málokedy.

Snažila sa zmeniť svet

Dolores bojovala prostredníctvom textov a hudby, z ktorej vám prebehol po chrbte mráz. Vo svojich textoch ukazovala na to, aké nezmyselné je násilie. Upozorňovala, že vždy trpia nevinní, a že vojna je ten najväčší nezmysel na svete. Do spevu nezabudla vložiť poctivú dávku emócií, ktorá nenechala ľahostajným nikoho z nás.

Zombie – reakcia na politickú situáciu v Severnom Írsku

Väčšina hudobníkov sa nevyjadruje k politickým situáciám, avšak Dolores bola aj v tomto iná. Pieseň Zombie vznikla ako reakcia na bombardovanie IRA vo Warringtone, pri ktorom zomreli dve deti. Dolores sa táto informácia tak dotkla, až sa rozhodla natočiť protestnú pieseň.

Trikrát navštívila pápeža

Dolores bola (ako väčšina Írov), silnou katolíčkou, ktorej sa podarilo trikrát vystúpiť pred pápežom, Benediktom XVI. Možno aj jej pevná viera v Boha jej pomohla stáť pevne na zemi a nehľadať tak úniky v drogových excesoch.

Od 90-tych rokoch bojovala s úzkosťou


V časoch najväčšej slávy začala trpieť záchvatmi paniky. Pripisovala to práve obrovskej pozornosti zo strany médií a fanúšikov. Našťastie vyhľadala lekársku pomoc a rozhodla sa zabojovať so svojou panikou. Od roku 2000 sa na určitý čas odmlčala, venovala sa rodine, pretože si potrebovala trochu oddýchnuť od slávy. Tvrdila, že to bolo pre ňu najlepšou terapiou.

Ako dieťa sa stala obeťou sexuálneho obťažovania

Málokto má odvahu priznať sa na verejnosti k tomu, že sa v detstve stal obeťou sexuálneho násilia. Dolores na to našla odvahu. V roku 2013 v rozhovore pre Independent uviedla, že ju otec pravidelne sexuálne obťažoval od 8 až do 12 rokov. Od nehody na motorke bol mentálne postihnutý, čo však neospravedlňuje jeho konanie.

Patrila medzi 10 najbohatších žien v Írsku


Umiestnenie v rebríčku úspešných a bohatých žien si určite právom zaslúžila. Pracovala naozaj tvrdo a nič jej len tak nepadlo z neba. Dostala sa na vrchol, avšak sláva jej nikdy neudrela do hlavy. V súkromí bola obyčajnou ženou s obrovským srdcom, ktorá žila podľa „pravidiel.“

Ľudí, ako bola Dolores, potrebuje svet. Preto jej odchod je naozaj veľká strata.

Pozri aj: Ročne prejde vyše 5000 kilometrov. Toto je 10+ otázok, ktoré ste sa chceli opýtať Mateja Tótha, no nikdy ste nemali príležitosť

 

 

Uložiť článok

Najnovšie články