Foto: Unsplash

Medzi najpopulárnejšie jazyky patrí v súčasnosti angličtina.

Viete však, ktorý jazyk je považovaný za najviac sexy a ktorý na druhej strane ľuďom píli uši? Jazykovedci sa rozhodli, že vytvoria zoznam. Prvá priečka vás možno prekvapí.

Najviac dokáže ľuďom rozbúchať srdce taliančina

Globálna platforma Preply zameraná na online učenie vytvorila zoznam jazykov, ktoré sú považované za najviac sexy, ale aj tých, ktoré ľuďom prekážajú, ako keby počúvali škrípanie zubami. Analýza prebiehala tak, že účastníci boli pripojení na zariadenia sledujúce ich srdcový tep, zatiaľ čo ich úlohou bolo vypočuť si nahrávky s flirtovaním v rôznych jazykoch, píše portál Daily Mail.

Ktorý z jazykov rozbúchal srdce účastníkov experimentu najviac? Na prvej priečke sa ako ten najviac sexy jazyk umiestnila taliančina. Tesne za ňou, hneď na druhom mieste sa však ocitla portugalčina. Posledné priečky vás zrejme neprekvapia, najmenej ľudí zaujalo flirtovanie v nemeckom jazyku a v holandčine.

Foto: unsplash

Jazyky, ako je napríklad taliančina či portugalčina sa nám viac páčia preto, lebo v slovách je tesne za sebou menej spoluhlások, ako napríklad v nemčine. Okrem toho, taliančina je považovaná za jazyk, v ktorom sa nielen ľahšie hovorí, ale aj ľahšie spieva. Nech však hovoríte v akomkoľvek jazyku, bude znieť o niečo lepšie, ak bude tón vášho hlasu nižší a budete hovoriť pomalšie.

V Top 10 sa nachádza aj poľština

Ako jazyky menili srdcový tep účastníkov? Po vypočutí flirtovania v holandčine sa počúvajúcim zdvihol tep v priemere len o 12 %, pričom pri nemčine a pri japončine sa tep zdvihol o 15 %. Navyše, mužom sa holandčina páčila ešte menej ako ženám, mužom sa tep zdvihol v priemere len o 8 %. Na druhej strane, japončina sa menej pozdávala ženám, tep im dvihla len o 9 %.

Foto: unsplash

Ako sme spomínali, za najviac sexy jazyk je považovaná taliančina, tá dvihla tep účastníkom v priemere o 23 %, pričom v rovnakej miere sa páčila mužom aj ženám. To znamená, že počet úderov srdca za minútu sa zvýšil zo 65 na 80. Po taliančine a portugalčine obsadili ďalšie priečky francúzština či ruština. Prekvapivo, s 18 % sa medzi 5 najviac sexy jazykov zaradila aj gréčtina. Po nej nasledujú čínština či poľština, ktoré dvihli účastníkom srdcový tep o 17 %.

Zdá sa, že najviac lahodia našim ušiam jazyky, v ktorých sa strieda jedna samohláska a jedna spoluhláska. V opačnom prípade neznie jazyk pre človeka dostatočne muzikálne, a teda dostatočne atraktívne. V niektorých prípadoch sme však jednoducho ovplyvnení kultúrnymi faktormi a stereotypmi.

2
Uložiť článok
Komentovať