Foto: Festival Woodstock 1969 (Archív TASR/AP )

O hudobnom festivale Woodstock z roku 1969 počul snáď každý. Vďaka skvelým vystúpeniam spevákov a kapiel a neopakovateľnej atmosfére sa festival zapísal do histórie.

Festival Woodstock sa síce odohral pred skoro päťdesiatimi rokmi, no aj napriek tomu sa o ňom hovorí doteraz. Akcia, ktorej hlavnou myšlienkou boli mier a láska, bol však veľmi veľkou výzvou pre štyroch organizátorov, ktorí ho mali na starosti. 

John Roberts, Joel Rosenman, Artie Kornfeld a Michael Lane boli štyria muži, ktorí čelili rôznym problémom ako napríklad zlé počasie či obrovské davy návštevníkov. Na vytvorenie takéhoto obrovského festivalu potrebuje mať človek dostatok talentu a organizačných schopností, ktoré štyrom mužom rozhodne nechýbali.

Všetci štyria totižto už nejaké skúsenosti mali. Lane predtým organizoval Miami Music Festival, ktorý sa odohral v roku 1968 a Kornfeld mal vysoké postavenie v spoločnosti Capitol Records. Ďalší dvaja organizátori, Roberts a Rosenman, spolu pracovali v Manhatten Recording Studio. Keďže všetci štyria chceli vyskúšať niečo nové, vytvorili Woodstock Ventures a získali podpisy, a tým aj súhlas na vystúpenie od niekoľkých zvučných a veľkých hudobných mien vtedajšej generácie.

Toto je zoznam umelcov s rozpisom toho, koľko peňazí dostane každý za účasť a vystúpenie. Z 31 umelcov sa Jimi Hendrix dostal na najvyššiu priečku s výnosom 18-tisíc dolárov, čo je približne 15 870 €. Aj napriek tomu, že je táto suma pre jedného človeka príliš vysoká, ak by sme vzali do úvahy infláciu, dnes by bola ešte vyššia. Pravdou však bolo, že s peniazmi mali organizátori problémy už od začiatku. „Najvyššiu sumu sme stanovili na 15 000 dolárov. Hendrix chcel však omnoho viac. Požadoval 50 000 dolárov,“ povedal Lang.

Jimi Hendrix

wikimedia.org

Legendárny gitarista Jimi Hendrix vystúpil na festivale ako druhý a takisto aj ako posledný. Na pódiu vystúpil 18. augusta o 9:00. Predviedol dvojhodinový koncert, jeden z najdlhších jeho kariéry. Za svoje vystúpenie dostal 18 000 dolárov, no pri prepočte by to dnes bolo viac ako 125 000, čo je približne 110 093 €.

Blood, Sweat and Tears

wikimedia.org

Blood, Sweat and Tears vyhrali v roku 1969 Grammy za najlepší album roka. Na festivale Woodstock vystúpili v noci o 1:30 v nedeľu. Skupina sa dostala na druhú priečku v zozname a dostala 15 000 dolárov za vystúpenie, čo by bolo dnes 102 879 dolárov. V prepočte je to približne 90 610 €.

Joan Baez

wikimedia.org

Joan Baez, známa aj ako ženská verzia Boba Dylana, vystúpila na pódiu v piatkovú noc o 1:00. Baez zaspievala 14 piesní a dostala za toto vystúpenie 10 000 dolárov, čo by bolo dnes 68 586 dolárov (60 406 €).

Creedence Clearwater Revival

wikimedia.org

Creedence Clearater Revival bolo prvé veľké meno, ktoré bolo zapísané na listine Woodstocku. Kapela vystúpila v sobotu v noci a potešila dav svojou R&B, country a rockovou hudbou. Kapela vystupovala po kapele The Grateful Dead, ktorej vystúpenie sa predĺžilo, a preto aj Creedence Clearwater Revival vystúpili o niečo neskôr. Väčšina divákov išla už spať, a preto ich vystúpenie ani nevidela. Napriek tomu však dostali zaplatených 10 000 dolárov, čo by dnes bolo 68 586 dolárov (60 406 €).

The Band

wikimedia.org

Úspešná folk-rocková kapela mala síce v čase Woodstocku len jeden album, no aj tak bola veľmi obľúbenou. Za vystúpenie dostali 7 500 dolárov, čo by dnes bolo 51 439 dolárov (45 305 €).

wikimedia.org

Usporiadatelia Woodstocku hneď na začiatku zmenili miesto konania. Prvým miestom, kde sa mal hudobný festival uskutočniť, bol priemyselný park Howard Mills vo Wallkill, New York. Mestskí predstavitelia však boli proti a neskôr dokonca vydali zákon, ktorý vylúčil akékoľvek budúce možnosti koncertov na tomto mieste.

Mesiac pred konaním samotného festivalu ponúkol 49-ročný farmár Max Yasgur svoju pôdu v oblasti Bethel v New Yorku. Aj napriek tomu, že tak krátko pred začatím festivalu nebolo dobré meniť miesto, organizátori nemali na výber. Problém mali aj s inými vecami, ako napríklad s bránami a kabínkami na lístky. Keďže obrovské množstvo ľudí prichádzalo, no kabínky nie, rozhodlo sa, že vstup bude zdarma.

wikimedia.org

Očakávalo sa, že na hudobný festival príde 13. augusta 1969 iba 50-tisíc ľudí, no už v predpredaji sa predalo viac ako 100 000 lístkov. Pre lepšiu predstavu, dnes navštevuje známy festival Coachella približne 125 000 ľudí a Burning Man približne 70 000.

Woodstock bol tak jeden z najväčších festivalov vôbec, na ktorý prišlo podľa oficiálnych zdrojov približne 400 000 ľudí. Na jeho počesť a pamiatku sa konalo aj pár ďalších festivalov a to na 10. výročie v roku 1979, na 20. výročie v roku 1989, na 25. výročie v roku 1994 a na 30. výročie v roku 1999.

boredpanda.com
Uložiť článok

Najnovšie články