Foto: unsplash

Spôsob, akým samička otehotnela, ošetrovateľov zoologickej záhrady šokoval.

Japonská zoologická záhrada ostala v šoku po tom, čo porodila mláďa samička, ktorá bola vo výbehu sama bez samca. Nešlo však o žiaden zázrak, ale o „glory hole“.

Bol to zázrak?

Ako informuje IFL Science, vo februári v roku 2021 samička gibona menom Momo porodila v japonskej zoologickej záhrade mláďa. Nikto nechápal, ako je to možné, keď v jej výbehu nebol žiaden samec. V roku 2023 sa zamestnanci zoo rozhodli, že záhadu zdanlivo zázračného oplodnenia vyriešia.

Podľa portálu The Mainichi ošetrovatelia odobrali vzorky chlpov a exkrementov Momo, jej syna, ako aj štyroch samcov žijúcich v zoo a vzorky DNA odoslali univerzite v Kjóte na analýzu. Výsledky potvrdili, že otcom je samec menom Itoh. Ako je to ale možné, keď neboli v jednom výbehu?

Foto: unsplash

Gibony využili otvor veľký 9 milimetrov

Podľa webu Vice boli výbehy samice a samcov bežne oddelené mrežami a ostnatým drôtom. Počas otváracích hodín sa ale gibony vo výbehu viditeľnom pre návštevníkov striedajú. V tom čase ich od seba delí len drevená deliaca priečka. Vedenie zoologickej záhrady si myslí, že práve to gibony využili.

Aj keď ale samička neotehotnela sama zázrakom, zamestnanci oplodnenie stále za zázrak v istom zmysle považujú. Ku kopulácii totiž došlo cez otvor veľký v priemere len 9 milimetrov. Samozrejme, zoologická záhrada nechce ďalšie podobné prekvapenia riskovať, drevenú deliacu priečku preto nahradila kovovou, bez akýchkoľvek otvorov.

Uložiť článok

Najnovšie články