Kožnatka čínska Foto: Σ64 [CC BY 3.0], via Wikimedia Commons

Kožnatka čínska patrila medzi najviac ohrozené druhy na svete.

Vedci však majú hlavu v smútku, v čínskej zoo totiž umrela posledná samica, o ktorej vedeli. Na svete teda ostali už len tri kožnatky čínske. Malý plamienok nádeje predstavuje fakt, že jedna z troch korytnačiek je mladý samec, zvyšné dve však voľne žijú vo Vietname a ich pohlavie nie je známe.

Kožnatka na červenej listine

Za posledných niekoľko rokov prišiel svet o nejeden živočíšny druh a mnohé sa ocitli na listine kriticky ohrozených. Pred časom zomrel posledný samec nosorožca tuponosého, Sudan. Tentoraz prišiel svet o jednu z posledných štyroch korytnačiek z druhu kožnatiek čínskych. Aj keď sú vedci nešťastní, na túto alternatívu sa pripravovali a korytnačke odobrali tkanivo z vaječníkov, aby sa mohli pokúsiť o záchranu druhu.

Nič však nezaručuje, že sa im ho podarí zužitkovať a oživiť druh, ktorý je neoficiálne už teraz považovaný za vyhynutý.

Phuongcacanh at Vietnamese Wikipedia [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Piaty pokus o umelé oplodnenie sa nevydaril

Časopis People’s Daily uvádza, že predtým, ako kožnatka zomrela, podstúpila už piaty pokus o umelé oplodnenie. Kožnatka mala 90 rokov a pred umelým oplodnením ju vedci riadne vyšetrili. Zdalo sa, že po zdravotnej stránke je korytnačka v poriadku a aj proces umelého oplodnenia prebiehal hladko, napriek tomu však kožnatka na ďalší deň umrela.

Nádeje pohasli

Nádej svitla vedcom v roku 2008, keď sa im podarilo spáriť samca a samicu. Zdalo sa, že samec a samica si padli do oka a v roku 2013 vedci oslavovali úspech, keď na sa šiesty pokus samicu podarilo oplodniť a tá nakládla 80 vajíčok. Čoskoro však prišlo veľké sklamanie, pretože ani jedno z nich nebolo oplodnené, nemohli sa z nich teda vyliahnuť mláďatá.

Vedci dúfajú v zázrak

Kožnatka čínska je najväčšou zo známych sladkovodných korytnačiek na svete, pričom obývala najčastejšie čínske a vietnamské jazerá. Dorásť môže do dĺžky jedného metra a do šírky 70 centimetrov, pričom vážiť môže až 100 kilogramov. Vzhľadom na spomínaný fakt, že pohlavie dvoch kožnatiek čínskych vo Vietname nie je známe a v Číne žije už len jediný samec, ak sa nepodarí objaviť ďalšiu voľne žijúcu samicu, dni tohto druhu sú zrátané.

Náhla smrť samice kožnatky čínskej len jediný deň po pokuse o oplodnenie sa úradom nepozdáva, bude preto riadne prešetrená.

independent
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )