Foto: Baranidharan Raman/Washington University in St.Louis

Vedci použili saranče ako pyrotechnikov.

Práca pyrotechnika je náročná a najmä životu nebezpečná. Na to, aby vôbec dokázali zaznamenať nejakú výbušnú látku sa využívajú rôzne detektory, či sa spoliehajú na čuch vycvičených psov. Aj pritom však hrozí veľké riziko zranenia či dokonca straty na životoch. Avšak toto riziko by sa mohlo výrazne zmeniť vďaka vedcom z Washingtonskej univerzity v St. Louis. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Tradičné chemické analyzátory, ktoré sa bežne nazývajú elektronické nosy, sú drahé a zložité zariadenia. Navyše, nie sú až tak spoľahlivé, ako by sme si možno priali. Avšak riešenie nám môže poskytnúť príroda. Čuch niektorých zvierat má totiž schopnosti, ktorý ďaleko predčí naše najlepšie prístroje.

Dokonalejšie ako stroje

Vedci sa preto rozhodli využiť americké saranče (Schistocerca americana), ktorých schopnosť zaznamenávať chemické látky sú fascinujúce. Na svojich tykadlách majú až 50-tisíc čuchových receptorov, dokážu tak detegovať rôzne chemické výpary, vrátane trinitrotoluénu (TNT) či 2,4-dinitrotoluén (DNT). Vedia tiež ale zaznamenať  benzaldehyd či horúci vzduch.

Túto schopnosť sa rozhodli vedci využiť a svoje zistenia uviedli v článku uverejnenom v biorxiv. Na časti mozgov sarančí, ktoré tieto čuchové signály spracúvajú, pripojili elektródy, ktoré dokázali rozlišovať rôzne signály v mozgu a tak určiť jednotlivé chemické látky.

Signály následne zosilňovali pomocou zariadenia umiestneného v malom batohu na samotnom hmyze a tie potom bezdrôtovo prenášali. Batoh ale spôsobil, že saranče boli imobilizované a tak, aby sa dokázali dostať k výbušnine, museli byť umiestnené na „pohyblivom aute“. Saranče však po siedmich hodinách zomreli v dôsledku únavy.

Veľká úspešnosť

Úspešnosť správnej detekcie u jednej saranči bola približne na úrovni 60 %. Tu by sa však využila vlastnosť „múdrosť roja“ a teda by použili viacero sarančí. Priemerná presnosť s použitím siedmych kobyliek už bola na úrovni 80 %.

O projekt sa začalo zaujímať aj americké námorníctvo, ktoré poskytlo grant na úrovni trištvrte milióna dolárov. Aby však boli saranče reálne použité, bude potrebný ďalší výskum. Napríklad, aby dokázali určiť správnu detekciu pri výskyte viacerých chemických látok.

Uložiť článok

Najnovšie články