Ilustračná foto: Pixabay

Aj vaša krvná skupina môže ovplyvniť, či sa nakazíte novým koronavírusom a aký bude mať ochorenie priebeh.

S pandémiou nového koronavírusu prichádzajú aj mnohé štúdie, ktoré sa podrobne venujú jeho analýze, ako aj skúmaniu priebehu ochorenia COVID-19. Vedci sa zamerali aj na to, či krvná skupina môže ovplyvniť vaše nakazenie, následné ochorenie a samotný priebeh choroby. 

Už prvé predbežné štúdie ukázali, že ľudia, ktorí majú krvnú skupinu 0, môžu mať miernu výhodu oproti iným skupinám ako je A, B či AB. Tieto zistenia potvrdila aj štúdia publikovaná cez víkend uverejnená v Annals of Hematology, informuje portál ScienceAlert.

To ale neznamená, že ak máte krvnú skupinu 0, novým koronavírusom sa nemôžete nakaziť. Je tu však istá, nižšia pravdepodobnosť.

Foto: Pixabay

Skupina 0 je spojená s nižším rizikom

Najnovšia štúdia skúmala takmer 1 300 pacientov nakazených novým koronavírusom, ktorí boli prijatí do piatich nemocníc v Massachusetts počas marca a apríla.

Výsledky ukazujú, že krvná skupina 0 bola spojená s nižšou mierou pozitívneho testovania, zatiaľ čo typy B a AB mali vyššie riziko. Krvná skupina A nemala žiadnu súvislosť s pravdepodobnosťou, či pacient bude pozitívne testovaný na COVID-19.

krv
Foto: MaxPixel

Štúdia tak potvrdzuje zistenia, že krvná skupina 0 má nižšiu pravdepodobnosť nakazenia. Rovnaký záver mala aj štúdia z nemocníc vo Wu-chane a Šen-čene. Aj štúdia uverejnená minulý mesiac zistila, že pacienti v Taliansku a Španielsku so skupinou 0 mali o 50 % nižšiu pravdepodobnosť závažného priebehu ochorenia v porovnaní s pacientmi s inou krvnou skupinou.

Skupina 0 je pritom najrozšírenejšou na svete. To ale neplatí u nás a podľa Národnej transfúznej služby je na Slovensku najrozšírenejšia skupina A (42 %), potom nasleduje 0 (38 %) ďalej skupina B (13 %) a najmenej je skupiny AB (7 %).

Skupina A nemá vyššie riziko

Nová štúdia však nesúhlasí s predchádzajúcimi predbežnými zisteniami, ktoré uvádzali, že skupina A je na nový koronavírus najnáchylnejšia. Najnovšia štúdia uvádza práve skupiny B a AB, ktoré majú vyššie riziko pozitívneho testovania.

Väčšina vedcov sa však zhoduje, že stále je príliš skoro prísť s jednoznačnými závermi a preukazovať významnú súvislosť medzi krvnou skupinou a rizikom infikovania sa novým koronavírusom. Takisto vedci prizvukujú, že krvná skupina by nemala byť jedným z faktorov na hodnotenie rizika.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )