Foto: needpix.com

Žena mala šťastie v nešťastí.

Keď 25-ročná žena z amerického Rhode Island prišla na pohotovosť, bola slabá, ťažko sa jej dýchalo a mala závraty. Koža aj jej nechty mali namodralý odtieň. To je bežný prejav toho, že postihnutá osoba nemá dostatok kyslíka. Lekári okamžite začali s liečbou, informuje Washington Post.

Bola modrá,“ povedal pre Washington Post lekár Otis Warren, ktorý ženu liečil. Podľa správy uverejnenej vo štvrtkovom vydaní časopisu New England Journal of Medicine sa tiež uvádza, že jej krv nezvyčajne stmavla.

Lekári našťastie veľmi rýchlo prišli na to, čo sa žene stalo. Znepokojujúce príznaky poukazujú na zriedkavý, no nebezpečný stav zvaný methemoglobinémia.

Ilustračné foto: James Heilman, MD [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Methemoglobín je zoxidovaná forma hemoglobínu. Narozdiel od hemoglobínu nie je schopný prenášať kyslík, preto čím je vyššia koncentrácia methemoglobínu v krvi, tým menej kyslíka sú červené krvinky schopné preniesť. Pri vysokých koncentráciách methemoglobínu preto dochádza k nedokysličeniu tkanív, čo môže nakoniec viesť až k smrti. Normálne hladiny methemoglobínu sa pohybujú pod 1 %.

Tento stav žene spôsobil liek proti bolesti zubov, ktorý obsahoval látku benzokaín. Ten sa používa v mnohých anestetických prípravkoch a zvyčajne sa dobre znáša. No u tejto ženy nastala v dôsledku jeho užitia methemoglobinémia a krv nedokázala uvoľňovať kyslík do okolitého tkaniva. V dôsledku toho žena zmodrala a krv jej zhnedla.

Lekári často používajú benzokaín na znecitlivenie. Podľa americkej FDA sa od roku 1971 zaznamenalo viac ako 400 prípadov methemoglobinémie spojenej s benzokaínon.

Žena sa ráno prebudila s ťažkosťami a keď sa pozrela do zrkadla, veľmi ju jej výzor rozrušil. Prišla do nemocnice a oznámila, že je modrá. Následný odber krvi ukázal tiež farebné zmeny, aj keď jej krv modrá nebola, no mala hnedý odtieň.

Našťastie, keď sa lekári dozvedeli, že žena užila benzokaín, rýchlo si uvedomili, čo sa žene stalo a podali jej liečivo s názvom metylénová modrá. To pomáha enzýmu cytochróm b5 reduktáza v redukovaní methemoglobínu naspäť na hemoglobín tým, že preň slúži ako elektrónový akceptor, čo mu umožňuje pracovať 5-násobne rýchlejšie, ako za normálnych podmienok.

Foto: Joseph Elsbernd [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons
Laboratórne testy neskôr potvrdili diagnózu a zistili, že žena mala hladinu methemoglobínu v tele na úrovni 44%. Pri prekročení hranice 50% už pacientovi hrozí vážne riziko srdcového zlyhania, kóma a smrť.

Nie je jasné, aké veľké množstvo žena benzokaínu užila, no už malé dávky môžu byť pre niektorých ľudí nebezpečné. Pravdou ale je, že užívanie lieku je v mnohých prípadoch bez vedľajších účinkov. Doktor Otis Warren povedal, že za celú svoju prax sa s takýmto prípadom nestretol. „Možno tu budem pracovať ešte ďalších 20 rokov a už nikdy nič také neuvidím,“ povedal.

Uložiť článok

Najnovšie články