Ilustračná foto: Pixabay

Už stáročia je známy fakt, že planéty nie sú statické objekty, ale sú neustále v pohybe.

Napríklad Zem rotuje okolo vlastnej osi, zároveň však obieha aj po obežnej dráhe okolo Slnka. Súčasťou obežnej dráhy sú aj ďalšie planéty slnečnej sústavy a aj keď si to neuvedomujeme, vyzerá to, akoby planéty tancovali a ako uvádza ScienceAlert, vytvárajú na oblohe vzorce, ktoré vám svojou asymetrickou krásou vyrazia dych.

Valčík Zeme a Venuše

Napriek tomu, že vedci disponujú najmodernejším vybavením, ešte aj dnes nás dokáže fascinovať zdanlivo jednoduchá vec, ako napríklad pohyb planét. Napríklad, už storočia pozorujú valčík, ktorý okolo Slnka tancujú planéty, ale aj tance, ktoré predvádzajú iné planéty okolo Zeme. Krásny je však nielen ich tanec, ale aj vzorec, ktorý vďaka nemu na oblohe vytvárajú. Aj keď ho voľným okom nedokážeme zachytiť, vedcom sa podarilo vytvoriť obrazec, ktorý zachytáva dráhy, po ktorých sa planéty roky pohybujú.

Tumlbr/Matthew Henderson

Pohyby planét zaznamenávali 8 rokov

Gifko vyobrazujúce tanec Zeme a Venuše uverejnil prostredníctvom blogovacej sociálnej siete Tumblr Matthew Henderson, pričom vysvetlil, že 8 rokov na modrej Zemi je približne rovných 13 rokom na oranžovej Venuši, vďaka čomu vytvárajú symetrický obrazec v tvare nepravidelného pentagramu. Obrazec bolo možné vytvoriť vďaka Stevenovi Dutchovi z univerzity vo Wisconsine, ktorý pozoroval a zaznamenával pohyb planét celých 8 rokov.

Elipsy a kružnice

Aj keď by sa mohlo zdať, že planéty obiehajú po presných kružniciach, nie je to tak. Sú len približné a nie je ich preto možné využiť na vytváranie predpovedí. Väčšina planét slnečnej sústavy má obežnú dráhu v tvare elipsy, Venuša sa však ku kruhovej elipse približuje najviac. Najviac zas pripomína elipsu obežná dráha Merkúru.

Geocentrická perspektíva

K asymetrii vzorca vytvoreného Venušou a Zemou prispieva aj fakt, že Venuša obieha pod iným uhlom ako Zem, pričom tento rozdiel predstavuje 3 stupne. Zaujímavé je, že asymetrický vzorec je pozorovateľný aj v prípade, ak do stredu pentagramu umiestnime Zem a teda vytvoríme geocentrickú perspektívu.

Nákres Johannesa Keplera

Obežné dráhy a javy s nimi súvisiace nie sú žiadnou novinkou a ľudí zaujímali už pred stáročiami. Napríklad, už v roku 1609 vytvoril známy vedec Johannes Kepler nákres, na ktorom vyobrazil, geocentrický náhľad obežnej dráhy Marsu – teda nákres toho, ako Mars obieha okolo Zeme. Zdá sa teda, že veda, v tomto prípade astronómia, je nielen užitočná, ale aj na pohľad krásna.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články